5 czynników, które najbardziej szkodzą podłogom
Panele podłogowe są materiałami trwałymi, ale także i one z czasem ulegają zarysowaniom i uszkodzeniom. Niemniej muszą one być odporne na codzienną eksploatację i to w różnych warunkach. Z tego też względu poszczególne produkty są opisywane konkretnymi klasami ścieralności przez producentów. To nie zmienia faktu, że każdego dnia podłoga musi mierzyć się ze szkodliwymi czynnikami wpływającymi na jej kondycję i estetykę. Jedne panele podłogowe mogą radzić sobie lepiej, a inne nieco gorzej. Jakie więc czynniki mają negatywne oddziaływanie na wytrzymałość i trwałość podłogi?
Przeczytaj także:
- Dywany naturalne – jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji?
- Jakie wykładziny będą dobrym wyborem do sądu i prokuratury?
- Na co wpływa gęstość tkania wykładziny podłogowej?
Jakie praktyki stosować w pierwszych dniach po montażu podłogi?
Jednym z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych materiałów do wykańczania podłogi są panele podłogowe. W ciągu kilku pierwszych dni po ich wyłożeniu z reguły nadal trwają jeszcze prace remontowe, jak na przykład malowanie ścian, czy tapetowanie. Z tego też względu podłoga jest narażona na zabrudzenia, które będą trudne do usunięcia lub wręcz niemożliwe. Innym ryzykiem, jakie się pojawia, to możliwość zarysowania powierzchni. Może się to wydarzyć między innymi podczas przenoszenia materiałów budowalnych czy też sprzętu do remontu. W takich sytuacjach, poza oczywiście zachowaniem szczególnej ostrożności, niezwykle ważne jest zabezpieczenie powierzchni przed czynnikami, które mogą jej zaszkodzić.
Jeśli jednak planuje się położenie podłogi drewnianej, a następnie jej zaolejowanie, niezbędne jest wygospodarowanie czasu na tak zwane leżakowanie. Miękkie drewna, takie jak sosna, bardzo dobrze chłoną substancje i nawet po położeniu kilku warstw, nie ma potrzeby czekania na to, aż będzie można chodzić po podłodze. Mimo wszystko specjaliści zalecają, aby unikać nadmiernego eksploatowania powierzchni, która została zaolejowana. Najlepszym rozwiązaniem jest dać jej odpocząć przez około 8-12 godzin. Przez kolejną dobę nie powinna ona mieć dodatkowo kontaktu z wodą.
Czy warto wybierać tanie panele podłogowe?
Podłogi to element domu, który jest w nim najbardziej eksploatowany. Jeśli kupi się panele u niesprawdzonego producenta lub nieprawidłowo się je zamontuje, mogą szybko ulec uszkodzeniu. Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, że każdy niesprawdzony producent oferuje niską jakość produktu. Niemniej, tanie modele mogą z czasem zacząć się odbarwiać albo nawet odkształcać. Czynnikiem szkodliwym jest tutaj z reguły niedbałość producenta lub niedopatrzenie klienta. Wybierając podłogę warto zwrócić uwagę na dwa parametry. Pierwszym z nich jest jej grubość, a drugim gęstość. Ponadto w niektórych produktach na rynku wykorzystywane są nowoczesne technologie, które chronią podłogę przed działaniem wilgoci przez określony czas.
Czy filcowe podkładki pod panele są wymagane?
Solidne wykonanie paneli oraz wykorzystanie do ich produkcji materiałów najwyższej jakości wcale nie zwania użytkowników z konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń powierzchni podłogowej. W szczególności mowa tutaj o przesuwaniu mebli, czy przenoszenia zestawów wypoczynkowych. Laminat, czy drewno, a także winyl to materiały, które z czasem się zużywają. Aby przedłużyć ich żywotność warto pod meblami przyklejać filcowe podkładki.
Piasek i woda – czynniki wpływające na szybsze zużywanie się podłóg
Oczywiście, tych czynników jest więcej, ale jako jedne z najważniejszych wymienia się piasek oraz wodę. Panele podłogowe powinno się czyścić nie tylko po to, aby zachować porządek w pomieszczeniu, ale także po to, aby chronić podłogę między innymi przed zarysowaniami. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że zimą pod butami wnoszona do domu jest nie tylko woda w postaci śniegu, ale także sól i piach. Duża ilość zabrudzeń może doprowadzić do tego, że będą one działać na powierzchnię podłogi jak papier ścierny.
Czy mycie podłogi może jej szkodzić?
Jaka jest podstawowa zasada mycia podłóg? Najpierw przeciera się ją na sucho, a później na mokro. Odkurzanie lub zamiatanie są czynnościami, jakie muszą zostać przeprowadzone przed myciem powierzchni na mokro. Niestety, ale wiele osób pomija ten krok, co powoduje, że pojawiają się z czasem zarysowania. Ponadto mop, czy szmatka powinna być wilgotna, a nie zbyt mocno namoczona. Pozostawianie dużej ilości wody na panelach spowoduje, że wsiąknie ona między szczeliny i spowoduje pęcznienie podłogi. Nie można również myć podłogi gorącą wodą tylko letnią. Poza tym sam środek chemiczny, czyli detergent powinien być dedykowany odpowiedniemu materiałowi, z jakiego została wykonana podłoga.