Cieplej pod stopami – wybieramy najlepszą podłogę
W aranżacjach wnętrz mocno widoczne są zmiany trendów i klimatu. Przede wszystkim stał się one bardziej przytulne niż kiedyś. Duża w tym zasługa okładzin podłogowych, które proponowane są przez producentów oraz projektantów. Są one bliskie naturze, ze wzorami, o różnej kolorystyce, sprężyste i dostosowane do nowoczesnych systemów grzewczych, w tym do ogrzewania podłogowego. Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w Twoim domu? Sprawdź właściwości wszystkich i wybierz najlepszą!
Przeczytaj także:
- Jak kłaść podłogę z deski warstwowej?
- Płytki dywanowe czy wykładzina w rolce?
- Czym charakteryzują się płytki dywanowe akustyczne?
Deski warstwowe
Podłoga drewniana produkowana jest z dwóch rodzajów desek – dwuwarstwowych najczęściej klejonych do posadzki i trójwarstwowych układanych na klik. Czas montażu w przypadku tych drugich jest znacznie szybszy, a także łatwiejszy. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy. Planując montaż pod podłogą ogrzewania podłogowego, fachowcy doradzają, aby deski podłogowe trójwarstwowe przymocować do podłoża klejem.
Oba rodzaje podłóg nie wymagają cyklinowania i impregnacji, producenci pokrywają je kilkoma warstwami specjalnie utwardzonego lakieru oleju lub olejowosku. Jeżeli parkiet ma znaleźć się w pomieszczeniu, które jest często użytkowane, należy wybrać takie deski, które na wierzchniej warstwie mają wykończenie z drewna gatunku twardego, np. dąb, jesion, czy grab albo gatunki egzotyczne. Jeśli deski mają się znaleźć we wnętrzu, które jest narażone na działanie wilgoci, trzeba koniecznie sprawdzić, czy wszystkie warstwy są zabezpieczone przed jej działaniem.
Panele laminowane
Przy zakupie paneli laminowanych nie można kierować się tylko i wyłącznie wyglądem i atrakcyjną ceną. By długo służyły, powinny mieć odpowiednie właściwości. Należy do nich m.in. ich grubość. Im większa, tym panele są stabilniejsze i nadają się do pomieszczeń intensywnie użytkowanych. Zakres grubości paneli podłogowych laminowanych mieści się między 0,6 a 1,4 cm, ale już 0,8 cm gwarantuje, że nie będą się one odkształcać. Kolejna sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę, to klasa ścieralności. W mieszkaniach stosuje się najczęściej panele o klasach AC3 i AC4.
Na rynku dostępne są także panele podłogowe, których odporność na ścieranie określana jest jako AC5, a nawet AC6. Głównie stosuje się je w obiektach publicznych, ale nie ma przeszkód, aby zamontować taką podłogę w salonie. W oznaczeniach produktu spotkać się można także z informacją o klasie użyteczności. I tak: 31 odpowiada klasie AC3, 32 – AC4, 33 – AC5. Montaż paneli podłogowych, podobnie jak w przypadku desek trójwarstwowych, polega na łączeniu ich na klik, bez klejenia do posadzki. Montaż jest więc szybki i bezprobblemowy.
Panele winylowe
Okładziny winylowe występują w postaci płytek, paneli i wykładzin w rolce. Pierwszy rodzaj przyklejany jest do podłoża, które powinno być idealnie równe, ponieważ płytki mają grubość zaledwie 0,3 cm. Niezbędna jest w tym przypadku precyzja wykonania. Dlatego też prace najlepiej powierzyć specjalistom. Panele łączy się na zatrzaski, tworząc podłogę pływającą, albo – jak płytki – również przykleja do podłoża. Ostatnią metodę montażu zaleca się w przypadku pomieszczeń intensywnie użytkowanych i do łazienek, aby uniemożliwić wilgoci wnikanie w posadzkę.
Wykładzinę z rolki, na mniejszych powierzchniach – do 20 m2 – wystarczy przymocować na brzegach za pomocą taśmy dwustronnej. Z kolei na większym metrażu należy użyć kleju montażowego. Warto mieć na uwadze fakt, że podłogi winylowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików. Są one antystatyczne i mają zwartą strukturę, więc nie gromadzi się w niej brud. Podłogę można łatwo wyczyścić przy zastosowaniu delikatnych detergentów.