Co warto wiedzieć o płytkach drewnopodobnych?

SHARE

Co warto wiedzieć o płytkach drewnopodobnych?

Autor:

Podłogi LVT

Płytki drewnopodobne to coraz częściej wybierany materiał na okładzinę podłogową. Nie dziwi więc fakt, że ich popularność także rośnie. Łączą one w sobie elegancję drewna z wysoką trwałością płytek, a na dodatek takie wykończenie jest funkcjonalne. Wykorzystując kafelki drewnopodobne można w prosty i szybki sposób ocieplić wnętrze i sprawić, że stanie się ono bardziej przytulne.

Przeczytaj także:

Płytki podłogowe drewnopodobne i ich rodzaje

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że płytki imitujące drewno mogą się od siebie różnić. Dotyczy to nie tylko i designu, ale także przeznaczenia oraz parametrów i właściwości technicznych. Wśród dostępnych produktów wyróżnić można glazurę, gres i terakotę. Z estetycznego punktu widzenia najważniejszych jest sposób wykończenia płytek. Jeśli chodzi o glazurę to zawsze będzie to szkliwo. Natomiast w pozostałych do wyboru jest wykończenie z połyskiem albo matowe. Niektóre płytki mogą mieć nawet fakturę zbliżoną do prawdziwego, naturalnego drewna, dzięki czemu będą prezentować się jeszcze lepiej. Kolorystyka i odcienie konkretnych produktów również jest zróżnicowana. 

W jaki sposób układać płytki drewnopodobne na podłodze?

Bardzo istotną kwestią, która związana jest z wyborem płytek, jest sposób ich układania. Przede wszystkim nie stosuje się w ich przypadku szerokich fug. Z reguły wynosi ona około dwóch milimetrów, aczkolwiek można kafelki układać również bezfugowo. Kolejnym ważnym aspektem jest sposób układania płytek. W przypadku płytek podłogowych imitujących drewno stosuje się przesunięcie, które pozwala upodobnić powierzchnię do tej, która wykonana jest z naturalnego drewna. Świetnym rozwiązaniem jest również wymieszanie płytek z różnych paczek, co sprawia, że nie ma powtarzalności wzorów, które mogłyby się rzucać w oczy. 

Jak dobrać drewnopodobne płytki do paneli podłogowych?

Często zdarza się, że płytki drewnopodobne mają być ułożone w sąsiedztwie paneli podłogowych. Taka sytuacja ma miejsce między innymi wtedy, gdy na korytarzy znajdują się panele, a w łazience kafelki. Najlepszym rozwiązanie, ale w teorii, jest dopasowanie produktów idealnie pasujących do siebie, aczkolwiek w praktyce jest to prawie niemożliwe. Dlatego też wiele osób i specjalistów z branży podłogowej poleca postawić na kontrastujące ze sobą płytki i panele. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności stosowania dodatkowego łączenia. W przypadku zbliżonych do siebie estetycznie materiałów, lepszy rozwiązaniem będzie zastosowanie listwy progowej. 

Gdzie można kłaść drewnopodobne płytki podłogowe?

Możliwości montażu płytek o drewnopodobnym wzorze jest bardzo dużo i to bez względu, czy są to modele błyszczące, czy matowe. Oczywiście, najczęściej będą one układane w kuchni i łazience. W obu tych przypadkach można poza produktami na podłogę kupić również płytki ścienne. Warto jednak wiedzieć, że lista zastosowań terakoty, czy gresu drewnopodobnego jest znacznie dłuższa. Materiały te sprawdzą się jeszcze jako element dekoracyjny w salonie i na tarasie oraz w korytarzu. 

Jak wybrać kafelki drewnopodobne?

Wybierając kafelki drewnopodobne warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz przeznaczenie. Kupno produktów bardzo niskiej jakości ze względu na atrakcyjną cenę może okazać się poważnym błędem. Z reguły są one mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają większą ścieralność, a imitacja drewna niekoniecznie będzie taka, jak powinna być. Wybierając płytki trzeba jeszcze uwzględnić kwestie estetyczne. Takie rozwiązanie jest oczywiście atrakcyjne w aranżacji, ale też mniej uniwersalne. Niemniej, są one bardzo popularne, a wynika to z aktualnie panujących trendów. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Jak wykończyć panele podłogowe przy drzwiach balkonowych?Jak wykończyć panele podłogowe przy drzwiach balkonowych?
Jak wybrać kolor fugi?Jak wybrać kolor fugi?