dylatacje posadzek w płytkach ceramicznych

SHARE

Dlaczego dylatacje posadzek w płytkach ceramicznych są tak istotne?

Autor:

Podłogi LVT

W trakcie planowania i prowadzenia prac wykończeniowych inwestorzy nie do końca są świadomi, że mogą poruszać się jedynie w ramach wyznaczonych przez rozwiązania techniczne, które zastosowane zostały na poprzednich etapach prac budowlanych. Jedną z takich sytuacji są dylatacje podłogowe, które wpływają na finalny wygląd okładziny ceramicznej na podłodze. Jest to problem szczególnie w przypadku płytek o wielkich wymiarach. W przypadki małoformatowych kafli łatwo trafić w szczelinę dylatacyjną z fugą. A warto mieć na uwadze fakt, że każda dylatacja musi się pokryć z fugą, co wymaga zmiany układu płytek. To z kolei często nie podoba się samym inwestorom. Ponadto wymaga zakupu większej liczby elementów z powodu innego przekroju. 

Przeczytaj także:

Co to jest dylatacja w posadzce? 

Dylatacja jest szczeliną celowo stworzoną pomiędzy sąsiednimi budowlami. W przypadku wykończenia nieruchomości są to dwa oddzielne pomieszczenia, dwie oddzielnie wykonane wylewki czy też pętle ogrzewania podłogowego. Mowa więc tutaj o obszarach pracujących niezależnie od siebie. Dylatacja ma za zadanie zapobiec powstawaniu niepożądanych reakcji, czyli naprężeń albo ich przenoszeniu na inne części budynku. Do jej wypełnienia stosuje się specjalne profile dylatacyjne albo materiały trwale elastyczne. 

Jakie są konsekwencje błędów w dylatacjach w posadzkach z płytek ceramicznych?

Ułożenie płytek na pracującej dylatacji prawie zawsze będzie skutkowało pęknięciem okładziny podłogowej. Najczęściej jest to włosowate spękanie wierzchu płytki przechodzące z jednej na drugą. Nieodpowiednia dylatacja podłoże jest także jedną z najczęstszych przyczyn pękania płytek wyciętych w kształty oraz tych, które są ułożone w przejściach pomiędzy pomieszczeniami. Zjawisko to dotyczy wszystkich rozmiarów płytek i nie ma związku z ich grubością. Płytki z wycięciami najczęściej stosuje się przy słupach przy ścianach konstrukcyjnych, czyli tam, gdzie wymagają one prawidłowego zdylatowania. Siły wywierane przez mur albo słup wywołują pracę kafli i ich rozrywanie, które zaczyna się w kącie wewnętrznym. 

Co istotne ponowny montaż, identycznie wyciętej płytki i ułożonej w tym samym miejscu, nie rozwiąże problemu, a sytuacja się powtórzy. Rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie dodatkowej dylatacji przeciwskurczowej oraz przecięcie płytki zgodnie z jej przebiegiem. Kolejnym powodem pękania kafli ceramicznych z wyciątymi kształtami jest ich wysoka wrażliwość na siły wiązania kleju. Siły działające na powstały kąt wewnętrzny nie mogą być nierównomierne. Należy więc starać się zrobić taki montaż płytek, aby warstwa kleju pod nimi była taka sama na całej powierzchni. Warto w tym celu wykorzystywać kleje cienkowarstwowe, które wyróżniają się niskim skurczem w po związaniu. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Podłoga dębowa - właściwości, wygląd, zaletyPodłoga dębowa - właściwości, wygląd, zalety i cena
czym się różnią płytki podłogowe od ściennychCzym się różnią płytki podłogowe od ściennych?