Finishparkiet i finishdeski

SHARE

Finishparkiet i finishdeski – czy to alternatywa dla paneli podłogowych?

Autor:

Podłogi LVT

Finishparkiet i finishdeski są dwuwarstwowymi drewnianymi elementami, które procesy szlifowania i lakierowania przeszły już w fabryce. Dzięki temu montaż takiej podłogi drewnianej można skrócić do kilku dni. Czym jest i czym się charakteryzuje finishparkiet i finishdeska?

Przeczytaj także:

Co to jest finishparkiet i finishdeski?

Finishparkiet i finishdeski to dwuwarstwowe drewniane elementy, które najbardziej problematyczne etapy obróbki mają za sobą. Są one wcześniej, w fabryce, szlifowane i lakierowane, dzięki czemu czas prac można znacząco skrócić do kilku dni i przeprowadzić montaż samodzielnie, rezygnując z zatrudniania wykwalifikowanej firmy. Główny jednak powód, dla którego finishposadzki cieszą się ogromną popularnością jest jeszcze inny. Otóż dzięki temu, że są one już wykończone w fabryce, można w momencie kupowania zobaczyć, jak będzie prezentowała się podłoga. Zamysł aranżacyjny jest znacznie łatwiejszy do wykonania niż w przypadku surowego drewna, gdyż jest w pełni przewidywalny. Poza tym warstwowa budowa elementów ograniczająca pracę drewna pozwala na znacznie większą dowolność w doborze gatunku czy rodzaju usłojenia.

Jakie zalety mają podłogi finishparkiet?

Fabryczna impregnacja i zabezpieczenie lakierem finishparkietu różni się od tradycyjnego, który wykonywany jest w domu przez parkieciarzy, którzy układają podłogi drewniane. Po wyszlifowaniu drewna na specjalnych maszynach gwarantujących dokładność do 0,05 mm nanoszony jest lakier podkładowy. Dopiero potem nanosi się kilka warstw lakieru akrylowego, który jest wolny od formaldehydu. Utwardza się je za to promieniowaniem UV. 

Liczba warstw zabezpieczających może być różna. Finishparkiet pokrywa się pięcioma warstwami, a finishdeski siedmioma warstwami. Ten rodzaj materiału posadzkowego nakłada mniejsze ograniczenia niż lite drewno, bo podczas przebiegu prac można zrezygnować z kilku etapów, np. klimatyzowanie drewnianych elementów w miejscu układania posadzki. Co istotne, układanie gotowego parkietu pokrytego lakierem ma też swoje wymagania. Warto również nadmienić, że podłoga z finishparkietu ma niewielkie szczeliny pomiędzy deskami, co zobaczy tylko wytrawne oko, ale ważniejsze jest to, że taka podłoga nie będzie nadawała się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność. 

W jakich pomieszczeniach kłaść finishparkiet i finishdeskę?

Wszystkie podłogi z finishparkietu i finishdeski doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Dzięki krzyżowemu układowi słojów w poszczególnych warstwach ograniczona zostaje praca drewna i szczeliny, które mogą pojawić się w posadzce. To sprawi, że będą znacznie mniejsze one niż w przypadku podłogi z litych elementów drewnianych. Warto jednak postawić na podłogę w ciemnym kolorze, aby owe szczeliny były jak najmniej widoczne. 

Na rynku dostępnych jest coraz więcej parkietów i desek dwuwarstwowych wykończonych fabrycznie lakierem. Co istotne, nie są one sygnowane nazwą finishparkietu, ponieważ jest to nazwa zastrzeżona przez jednego z producentów. Chcąc układać taki rodzaj drewna na ogrzewanym podkładzie, należy przede wszystkim sprawdzić, czy producent zaleca takie zastosowanie. Jakość elementów warstwowych jest różna. To może z kolei przyczyniać się do oddzielania się od siebie warstw drewna. 

Finishparkiet to podłoga wykonana z kilku warstw drewna, a zabezpieczenie w postaci lakieru lub trzema warstwami olejowosku sprawia, że jest ona odporniejsza na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W holu i na schodach najlepiej sprawdzą się deski z wenge, iroko, jatoba, bambus, ipe, tali, a z rodzimych gatunków jesion, orzech, dąb i grab. Finishparkiet i finishdeski nie powinny być układane w pomieszczeniach wilgotnych, czyli w łazience, czy kuchni. Decydując się na taką posadzkę w miejscu narażonym na rozlanie płynów, trzeba ją dodatkowo zabezpieczyć przed ich wniknięciem w szczeliny między elementami. Jeśli się tego nie zrobi, to dojdzie do odkształceń parkietu.

Jaki klej wybrać do finishparkietu i finishdesek?

Wierzchnia warstwa produktów tego typu jest pokryta aż siedmioma warstwami wytrzymałego lakieru lub trzema warstwami olejowosku. Przez to też odparowanie wilgoci z kleju jest niemożliwe. Dlatego należy wybierać innego rodzaju kleje, niż te, które są zalecane do naturalnego drewna surowego. Oznacza to, że finishparkiet i finishdeski mogą być przyklejane do podłoża jedynie klejami bezwodnymi i zalecanymi do parkietów lakierowanych. 

Finishdeska i finishparkiety – jak przechowywać podłogę drewnianą?

Finishposadzek nie trzeba wcale klimatyzować w pomieszczeniach, w których mają one być układane. Należy je przechowywać w oryginalnych opakowaniach. W miejscach, które nie są hermetyczne muszą jednak panować odpowiednie warunki. Temperatura powinna mieć wartość od 18 do 22 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza od 45 do 60 procent. Paczki rozpakowuje się tuż przed układaniem posadzki, a podczas pracy w pomieszczeniu powinny być cały czas takie same warunki. 

Produkty, które są przydatne do układanie finishparkietu i finishdeski można znaleźć na:

Mata wytłumiająca pod parkiet i wykładziny – Murexin
UZIN MK 902-SKŁADNIKOWY POLIURETANOWY KLEJ DO PARKIETÓW

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Drewno egzotyczne na podłogęDrewno egzotyczne na podłogę? Jakie wybrać? Wady i zalety materiałów
podłogi fornirowane co toCzym są podłogi fornirowane?