Czy można wykonać instalację elektryczną w listwach przypodłogowych?
Zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych, brak finansowych możliwości remontu całej instalacji elektrycznej czy też zbyt duża ilość sprzętu mogą sprawić, że na podłodze będzie mnóstwo nieestetycznych kabli. Czy jest jakiś sposób, aby je ukryć? Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań jest wykonanie instalacji elektrycznej w listwach przypodłogowych.
Przeczytaj także:
- Jak wykonać impregnację wykładzin dywanowych?
- Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?
- Jak optycznie powiększyć pokój podłogą?
Jakie przewody można ukryć w listwach przypodłogowych?
Modernizacja instalacji elektrycznej bardzo często związana jest z generalnym remontem, kuciem ścian i dużymi nakładami finansowymi. W przypadku konieczności niewielkich zmian koszty mogą przerastać nawet sens drogiego i czasochłonnego remontu. Zamiast tego przewody elektryczne można ułożyć w specjalnych listwach. Mają one służyć nie tylko jako estetyczna osłona dylatacji, ale także jako ochrona i osłona przewodów.
Może się zdarzyć, że w nowym domu nie ma wystarczającej do podpięcia dużej ilości elektroniki. Tyczy się to przede wszystkim starych domów, które budowane były w czasach, kiedy urządzenia elektryczne takie jak czajnik czy mikrofalówka stanowiły fanaberię aniżeli podstawę wyposażenia kuchni. Przewody od sprzętu AGD na szczęście można ukryć w odpowiednich listwach przypodłogowych.
Inną sytuacją może być chęć podpięcia nowoczesnego kinkietu w pomieszczeniu, w którym nie ma puszki. Czy da się to zrobić bez kucia ścian? Jest to nietypowa sytuacja, która wymaga złączek, estetycznego kanału na przewody i odpowiednich listew przypodłogowych, ale da się to zrobić.
Instalacja elektryczna w listwach – jak je dobrać?
Istnieje kilka rodzajów listew przypodłogowych, które pozwalają ukryć kable lub elektroinstalację. Wybór uzależniony jest od ilości przewodów, ich grubości i rodzaju. Ważna jest również estetyka samego pomieszczenia. Należy starać się wybierać takie listwy, które kolorystycznie i stylistycznie będą pasować do podłogi – tak, aby nie wyróżniały się na co dzień. Ponadto oczywistym wyborem są modele o wysokiej jakości, które w razie konieczności można łatwo rozmontować, ale będą zarazem bezpieczne dla innych domowników. Wymienić można:
- listwy instalacyjne – przypominają one standardowe modele z tą różnicą, że wewnątrz znajduje się miejsce na przewody elektroinstalacyjne; pozwalają one na montaż na przykład pojedynczego kabla z puszką lub oświetleniem,
- kanały instalacyjne – są one bardzo podobne do listew, ale nieco większe i pojemniejsze, dzięki temu w środku można umieścić przewody do urządzeń w pomieszczeniu lub kable większej ilości instalacji elektrycznych,
- listwy przypodłogowe multibox – są to listwy przypodłogowe instalacyjne, w których można montować gniazdka elektryczne lub telefoniczne, dzięki czemu całość prezentuje się estetycznie i nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
Jak prowadzić kable w listwach?
Montaż listew jest niezwykle prosty i zależny od wybranego modelu. W przypadku standardowej listwy należy pamiętać o tym, że konieczne będzie jej odkręcenie, jeśli będzie chciało się zmodyfikować instalację. Ponadto nie są one przeznaczone do układania w nich dużej ilości kabli. W listwach multibox i kanałach instalacyjnych znajduje się więcej miejsca na przewody. Można je jednak położyć dopiero po przykręceniu podstawy listwy lub kanału do ściany i przed nałożeniem zaślepki.
Wybór listwy z gniazdkiem wiąże się oczywiście z odpowiednim połączeniem go z instalacją elektryczną. Jeśli chce się ukryć przewody, które biegną od telewizora zawieszonego na ścianie, to niezbędne jest dopasowanie maskownicy na kable. Dzięki temu całość będzie wyglądała na spójną i estetyczną. Maskownica powinna być dopasowana do koloru ściany, a nie podłoża.
Jeśli nie elektroinstalacja w listwach to, co wybrać?
Modernizacja instalacji elektrycznej w domu nie musi wiązać się z kuciem tynków czy planowania prowadzenia kabli w listwach. Można zastosować nowoczesne rozwiązania, które będą polegały na doborze odpowiednich lamp lub żarówek sterowanych pilotem albo smartfonem. Tego typu oświetlenie wymaga tylko łączności WiFi, aby możliwe było sterowanie światłem za pomocą aplikacji.