Jak naprawić posadzkę betonową

SHARE

Jak naprawić posadzkę betonową?

Autor:

Podłogi LVT

Zamiast skuwać i wymieniać starą posadzkę betonową, bardziej opłaca się ją naprawić. Uszkodzenia oraz zabrudzenia na powierzchni można usunąć. Kiedy widoczne są wychodzące z głębi betonu wykwity pleśni lub wciąż postępująca wilgoć niszczy elementy podłogi, wówczas jej naprawa nie będzie możliwa. Jak więc naprawić posadzkę z betonu? 

Przeczytaj także:

Naprawa posadzki betonowej – najpierw analiza uszkodzeń

Naprawa uszkodzeń posadzki z betonu można wykonać na kilka sposobów. Na podstawie analizy powstałych uszkodzeń należy sprawdzić dostępne metody działania. Możliwe warianty zaczynają się od miejscowego łatania ubytków po wielkopowierzchniowe prace z wylewką samopoziomującą. Jeśli widoczne są pęknięcia i dziury w podłożu, o sposobie naprawy decyduje zwykle ich ilość oraz wielkość. Ważne jest dokładne usunięcie wszelkich ubytków. W trakcie naprawy posadzki z betonu uszkodzenia będą oczyszczane mechanicznie. Dziury oraz szczeliny muszą być wcześniej dobrze oczyszczone z fragmentów betonu, pyłu oraz piasku. 

Naprawa betonowej posadzki krok po kroku, czyli jak to dobrze zrobić

Jeśli w planach jest kompletna naprawa posadzki betonowej, pierwszym krokiem przygotowawczym będzie wykonanie drobnych napraw. Przed położeniem pierwszej warstwy na podłoże, uszkodzone miejsca należy poddać szlifowaniu. Analizując szkody w posadzce można porównać ją do uprawianej w ogrodzie rośliny. Wszystkie chore miejsca trzeba kompletnie usunąć i zabezpieczyć, aby cały organizm był znowu zdrowy. W skrócie naprawa posadzki powinna przebiegać następująco:

  • oznakowanie szkód,
  • obrobienie dziur i szczelin,
  • wymieszanie zaprawy naprawczej,
  • uzupełnienie szkód zaprawą,
  • wyrównanie posadzki,
  • regularne nawilżanie posadzki.

Wyrównywanie posadzki betonowej

Naprawa betonu na podłodze nie jest najprostszym zadaniem, ale bez problemu można to zrobić samodzielnie. Kiedy posadzka betonowa jest krzywa albo nierówna, może to w przyszłości prowadzić do uszkodzeń płytek albo innych rodzajów wykładziny. Ponadto dochodzi jeszcze ryzyko, że na nierównej betonowej podłodze powstaną plamy wilgoci. W przeciwieństwie do naprawy, wyrównanie posadzki odnosi się do obróbki wielkopowierzchniowej. Rysy, dziury, garby i bruzdy muszą być przed wyrównywaniem zlikwidowane. Naprawa powierzchni podłoża betonowego można przebiegać w następujący sposób:

  • oczyszczenie podłogi,
  • gruntowanie posadzki,
  • wylanie masy wyrównującej,
  • wygładzenie i rozprowadzenie masy wyrównującej,
  • wygładzenie.

Przeprowadzenie tego procesu naprawczego w odpowiedniej kolejności pozwala skutecznie naprawić posadzkę i zakamuflować wszystkie ubytki, pęknięcia oraz usunąć bruzdy. 

Czy szpachlowanie posadzki jest konieczne?

Zabieg szpachlowania posadzki z betonu jest bardzo często elementem gruntownej renowacji powierzchni posadzki. Jeśli pojawiają się ubytki i szczeliny, wyrównanie wylewką samopoziomującą może być niewystarczające. Wszystkie ubytki głębsze niż na centymetr powinny zostać zaszpachlowane. Jeśli po szpachlowaniu jest ma w planach wykonywania wylewki, wyrównane miejsca należy dobrze wygładzić, ponieważ zaprawa  podczas wysychania i odparowywania wilgoci może się skurczyć.

Szlifowanie posadzki betonowej – jak to zrobić?

Aby odnowić starą posadzkę betonową lub wyłożyć nową wykładzinę na niej, najlepszym przygotowaniem do tego celu będzie zwykle gruntowne szlifowanie. Jeśli na posadzce znajdują się jakieś większe nierówności oraz pozostałości, to można przed szlifowaniem wykonać zgrubne frezowanie. Nawiasem mówiąc, szlifowanie betonu jest zajęciem bardzo głośnym i bardzo brudnym. W przypadku starych, nierównych i zabrudzonych posadzek jedyną skuteczną metodą będzie zeszlifowanie ich wierzchniej warstwy. Pozostałości kleju po płytkach, linoleum, czy inne okładzinie mogą być usunięte w całości. Powierzchnia betonowa otrzymuje wtedy estetyczny wygląd, czystą strukturę i można ją wyszlifować aż do połysku.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Płytki winylowe zamiast kafelków i drewnaPłytki winylowe zamiast kafelków i drewna?
Czym wyróżniają się fugi epoksydoweCzym wyróżniają się fugi epoksydowe?