Jakie podłogi pasują do szafek dębowych?
W czasach, kiedy najpopularniejsze są proste meble dostępne w wielu różnych sklepach, szafki z litego drewna nie tracą na zainteresowaniu potencjalnych klientów. Szlachetność tego naturalnego materiału, a także jego wytrzymałość, żywotność i niezwykle estetyczny wygląd sprawiają, że wybierają go osoby, które świadomie aranżują wnętrza w swoim domu. W Polsce najczęściej wybiera się meble z dębu, który jest powszechnie dostępny w naszym kraju. Charakteryzuje się przede wszystkim twardością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Do tego wszystkiego jeszcze przepięknie się prezentuje.
Przeczytaj także:
- Co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał?
- Podłoga drewniana a zwierzęta domowe
- Co to jest cyklinowanie podłóg drewnianych?
Gdzie najczęściej wybieramy meble dębowe?
Salon, sypialnia i gabinet to pomieszczenia, do których najczęściej wybiera się meble dębowe. Czasami trafiają one również do kuchni. Z reguły są to komody, stoły i krzesła, a także meblościanki, szafy i łóżka. Decydując się na takie produkty trzeba jednocześnie uwzględnić podłogi w mieszkaniu czy domu, które razem z kolorem ścian mają ogromny wpływ na to, jak będzie prezentować się dane wnętrze. Kolor ścian jest jednak tutaj drugorzędną sprawą, ponieważ najważniejsze jest zestawienie podłóg i mebli. Meble wykonane z naturalnego materiału powinny być zestawiane z podłogami z litego drewna.
Kolor podłogi a kolor mebli – dlaczego jest to ważne?
W jakim kolorze powinny być podłogi, jeśli mają być one naturalne i najlepiej dębowe? Zasada doboru jest prosta. Istotne jest to, aby unikać za wszelką cenę zlewania się odcieni. Jeśli więc podłogi są ciemnie, to warto postawić na białe meble. Z kolei w przypadku ciemnych mebli idealnym doborem będzie tonacja jaśniejsza podłogi. Największe pole manewru uzyskuje się, gdy wybierze się meble dębowe w naturalnym kolorze. Sprawdzają się one zarówno w zestawieniu z jasną podłogą, jak i ciemną.
Jaki kolor ścian to jasnej podłogi?
Z reguły w domach i mieszkaniach stosuje się dębową podłogę w jej naturalnym odcieniu, co oznacza, że jest ona jasna. Jak już zostało wspomniane, dobór koloru ścian jest sprawą drugorzędną, ale także mimo wszystko istotną. Jak połączyć w jedną spójną całość kolor podłóg, ścian i mebli? Warto kierować się dwiema zasadami. Pierwsza z nich to utrzymywanie spójności odcieni, a druga to wykorzystanie maksymalnie trzech kolorów dominujących w danym pomieszczeniu. Są to znane od lat i wypróbowane przez projektantów wnętrz „sztuczki”, pozwalające na stworzenie eleganckiej i nieprzesadzonej aranżacji.