zalety parkietu warstwowego

SHARE

Jakie są zalety parkietu warstwowego?

Autor:

Podłogi LVT

Drewniane parkietu od wielu lat uznawane są za jedne z najpiękniejszych i jednocześnie najsolidniejszych okładzin podłogowych. To rozwiązanie, które w szczególności polecają projektanci wnętrz, ekipy wykończeniowe oraz sami użytkownicy tych podłóg. Nic w tym dziwnego, ponieważ naturalny materiał, jakim jest drewno, zachwyca swoimi wzorami, fakturami i usłojeniem. Ponadto świetnie prezentuje się z różnego rodzaju aranżacjami, a odpowiednio pielęgnowane może wytrzymać dziesiątki lat. Posiadanie w domu parkietu drewnianego ma korzystny wpływ na cyrkulację powietrza, ponieważ nie gromadzi kurzu i alergenów. Jakie zalety ma podłoga warstwowa? 

Przeczytaj także:

Różnica pomiędzy parkietem warstwowym a tradycyjnym z litego drewna

Tradycyjny lity parkiet składa się z desek wykonanych z jednego kawałka drewna. Można je kupić w różnych wymiarach, a najczęściej spotykane są deski podłogowe o grubości od 16 do 28 milimetrów. Lity parkiet w wielu przypadkach prezentuje się niesamowicie ze względu na to, że jest często produkowany z drewna szlachetnego. Co istotne, ma jednak swoje ograniczenia, ponieważ nie może być montowany w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu parteru, w miejscach o wysokim stopniu wilgotności, czy na podłożu z betonu albo płyty wiórowej. Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku deski warstwowej, bo jest ona o wiele bardziej uniwersalna i trwała. Jest to parkiet składający się z kilku warstw naturalnego drewna. Łączy się je w taki sposób, aby usłojenie biegło w przeciwległych kierunkach. Taki system daje dużą wytrzymałość na odkształcenia. 

Parkiet warstwowy, czyli idealna podłoga drewniana?

Parkiet warstwowy to podłoga, która łączy zalety parkietu litego, jednocześnie będąc pozbawionym jego wad. Tak samo, jak w przypadku parkietu litego, warstwowy pozwala uwypuklić naturalne piękno wysokiej jakości drewna. Jednocześnie jednak jest to rozwiązanie, które wyróżnia się większą trwałością, odpornością na odkształcenia oraz prostotą montażu. W ofercie wielu producentów można znaleźć produkty w wielu różnych wymiarach, posiadające specjalnie wyprofilowane pióra, które ułatwiają szybkie łączenie ze sobą desek warstwowych. 

Wysoka wytrzymałość i trwałość – jedne z najważniejszych zalet desek warstwowych

Parkiet warstwowy wyróżnia się bardzo wieloma zaletami w stosunku do tradycyjnego parkietu litego. Tego rodzaju podłoga jest bardzo stabilna oraz odporna na niekorzystne działanie wilgoci, skrajnych temperatur i odkształcenia. Zredukowane są także możliwości wystąpienia szczelin pomiędzy poszczególnymi deskami. Parkiet warstwowy prezentuje się niezwykle imponująco i jest bardzo trwały. Co istotne, świetnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ charakteryzuje się niskim oporem cieplnym, a wysoka temperatura nie wpływa na jego stan. Parkiety warstwowe także można w razie konieczności naprawiać. 

Zalety parkietu warstwowego – przyjazny dla zdrowia i środowiska naturalnego

Parkiet warstwowy to najlepsze rozwiązanie dla osób, które pragną, by ich dom pozostawał zdrowy i ekologiczny. Okładziny podłogowe tego typu są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska i organizmu człowieka niż na przykład panele laminowane, czy innego rodzaju sztuczne wykładziny. Nie zawierają one szkodliwych chemicznych substancji i są produkowane najczęściej ze szlachetnego drewna. CO więcej, posadzka tego typu polecana jest również alergikom, a wiąże się to z faktem, iż drewno znacząco utrudnia gromadzenie się kurzu i roztoczy. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu się poprawia, a zanieczyszczenia zbierają się rzadziej. To powoduje także to, że nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na odkurzanie, jak ma to miejsce w przypadku innego rodzaju okładzin podłogowych.

Warstwowy parkiet drewniany – bogaty wybór wzorów i kolorów

Drewniana podłoga warstwowa ma jeszcze jedną istotną zaletę. Otóż wiele osób poszukuje rozwiązań estetycznych i pasujących do aranżacji wnętrza. Deski warstwowe, a w szczególności te wykonane z drewna szlachetnego, jak dąb, jesion, orzech amerykański, wiśnia, czy śliwa prezentują się niezwykle efektownie i pozwalają wyeksponować ozdobne usłojenie. Wybór dostępnych wzorów i kolorów jest wręcz ogromny, a projektanci wnętrz prześcigają się w oferowaniu dekoracyjnych desek. Bez problemu można znaleźć takie, które będą pasowały do danego pomieszczenia w stylu nowoczesnym, klasyczny, rustykalnym, czy skandynawskim. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

podłogi fornirowane co toCzym są podłogi fornirowane?
drewniane schody ażuroweCzy warto zamontować w domu drewniane schody ażurowe?