
Łazienka niemal idealna? Nic tak nie uskrzydla wyobraźni jak inspiracje
Wbrew pozorom urządzenie łazienki to trudne zadanie. Opracowanie idealnego projektu, który spełni wszystkie nasz oczekiwania (również i te budżetowe) z pewnością potrzebuje czasu. Zobacz 5 zasad, które są niezbędne do zaaranżowania idealnego pomieszczenia. I poznaj błędy, których należy unikać przy wyborze płytek.
#1 Pośpiech nie popłaca!
Żyjemy w świecie, w którym wszystko musi być na już. Szczególnie podczas zakupów. W architekturze to jednak się nie sprawdza. Potrzebuje ona czasu. Nie bez przyczyny zarówno w zarządzaniu, jak i marketingu, rządzi pojęcie „design thinking”, czyli myślenie projektowe, czyli składające się z kilku etapów. Zbierając nasze pomysły, odłóżmy je na tydzień lub miesiąc, po to, aby spojrzeć na nie, świeżym okiem. Pozwoli to nam skorygować słabe strony projektu.
#2 Zbieranie inspiracji
Gdy już mamy wiemy, jak nasza łazienka ma wyglądać, przystąpmy do sporządzania koncepcji. Przede wszystkim nie podążajmy za modą. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nowatorskimi rozwiązaniami. Bo to wszystko może odbić się na naszym portfelu. A jak sprawić, aby projekt był „trafiony w punkt”, czyli odpowiadał wszystkim naszym potrzebom? Skupmy się na procesie zbierania inspiracji. Zwracajmy uwagę na ekspozycję w salonach, bo to właśnie one mogą się okazać dla nas najbardziej inspirujące. Kolejnym fantastycznym źródłem na zbieranie pomysłów jest obserwowanie portali branżowych oraz profili wnętrzarskich. Bierzmy też udział w wydarzeniach dotyczących designu: wystawach, festiwalach oraz targach.
#3 Grunt to dobre rozplanowanie. Na co zwrócić uwagę?
Kolejny krok to projekt. A nie jest to łatwe wyzwanie. Dlatego w pierwszej kolejności zastanówmy się, czy poprosić o pomoc specjalistę, czy może jednak stworzyć własną aranżację. Warto też skorzystać ze specjalnych programów, które dają nam możliwość „podejrzenia”, jak wygląda nasza łazienka w konkretnej aranżacji.
Co więc zrobić, aby nasza łazienka nie tylko cieszyła oko, ale i była funkcjonalna? Postawmy na przestronność połączoną z funkcjonalnością, gdzie każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. Dlatego we wnętrzu ma niewielkim metrażu sprawdzą się funkcjonalne rozwiązania typu „dwa w jednym”. Świetnym rozwiązaniem jest wygodny „wannoprysznic”, który zadowoli zarówno miłośników relaksujących kąpieli, jak i zwolenników szybkiego prysznica.
Szuflady w pobliżu umywalki nie tylko wygodne, ale dają dużo miejsca na przechowywanie wszystkich przedmiotów, które chcemy mieć pod ręką.
#4 Piękne akcesoria, funkcjonalne dodatki
Kwiaty ozdabiają nasze mieszkania w niepowtarzalny sposób. I sprawiają, że staje się ono przytulne i jasne. Jakie rośliny najlepiej nadają się do łazienki? W jasnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się odmiany kwiatów tropikalnych, m.in fitonia, paprotka, difenbahia, róża chińska i aglomena. Z kolei skrzydłokwiat stanie się prawdziwą ozdobą ciemnej łazienki. W pomieszczeniu bez okna sprawdzi się też idealnie anturium oraz kroton. Koniecznie pamiętajmy o tym, że nie wolno ich trzymać w pobliżu środków chemicznych. Nie stawiajmy też doniczek blisko pojemników z mydłem oraz innymi łazienkowymi chemikaliami.
Natomiast dzięki odpowiednim dodatkom łazienka stanie się zupełnie innym pomieszczeniem. Ożywiające wnętrze piękne akcenty każdego wprawią nas w doskonały nastrój.
#5 Błędy przy wyborze płytek
W tym przypadku naszym największym błędem jest brak ostrożności. Dlatego zanim wybierzemy się na zakupy, dokładnie zmierzmy powierzchnię, którą chcemy zaaranżować. Często zapominamy o dodaniu 10-15 proc. powierzchni w stosunku do ułożenia. Często też niepotrzebnie od razu decydujemy się na kupno całego zestawu, a przecież płytki sprzedawane w sklepach są eksponowane w różnym oświetleniu. Dlatego kupmy najpierw po jednej płytce i przymierzmy je w miejscu, w którym ma pojawić się ich więcej.