listwy przypodłogowe rodzaje

SHARE

Listwy przypodłogowe i ich rodzaje

Autor:

Podłogi LVT

Panele podłogowe, parkiet i wykładziny wymagają estetycznego wykończenia. Mowa tutaj o listwach przypodłogowych. Stanowią one nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczny. Ich zadaniem jest ochrona dolnej części ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, które wynikają z eksploatacji pomieszczeń. Kiedy remont dobiega końca przychodzi moment na wybór odpowiednich cokołów. Asortyment oferowany przez sklepy jest jednak bardzo duży i wiele osób nie wie, na jakie rozwiązanie się zdecydować.

Przeczytaj także:

Rodzaje listew przypodłogowych ze względu na kształt

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę podczas poszukiwania listew jest ich kształt. Bardzo często to właśnie kwestie estetyki decydują o tym, który produkt zostanie wybrany. Nie ma w tym jednak nic dziwnego zważywszy na to, że właśnie dopasowanie listew wykończeniowych do aranżacji wnętrza jest kluczowa. Największym zainteresowaniem cieszą się proste modele. Producenci wykonują je zazwyczaj jako podłużne belki o prostokątnym przekroju, dbając o to, aby krawędź nieprzylegająca do ściany była delikatnie zaokrąglona.

Frezowanie ma na celu nie tylko poprawienie estetyki elementów, ale także sprawienie by były one znacznie bardziej praktyczne. Na gładkiej powierzchni bez ostrych brzegów nie osadza się tak dużo kurzu, jak w przypadku ostrych zakończeń. Ważne jest również to, że wyroby tego typu bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy w takim przypadku jedynie odkurzacz lub wilgotna ściereczka, aby szybko pozbyć się zabrudzeń. Proste listwy wykończeniowe świetnie prezentują się w stonowanych i nowoczesnych pomieszczeniach.

Dekoracyjne listwy przypodłogowe, w przeciwieństwie do prostych modeli, mają bardziej wyszukany kształt. Dodatkowe wyżłobienia, frezowanie i wcięcia o różnej szerokości sprawiają, że uzyskany produkt jest bardziej dekoracyjny. Tego typu rozwiązania często stosowane są w pomieszczeniach o większej powierzchni lub w obiektach stylizowanych bardziej elegancko.

Listwy wykończeniowe na podłogę – podział ze względu na materiał

Kolejnym bardzo ważnym aspektem związanym z listwami jest to, z jakiego materiału są one wykonane. Pierwsze cokoły tego typu były wytwarzane z litego drewna, które po obróbce w warsztacie stolarskim trafiało do wnętrz. Dzisiaj tego rodzaju rozwiązanie stosuje się rzadziej ze względu na wysoką cenę litego drewna. Istotną rolę odgrywają także czynniki ekologiczne. Przemysł dąży do tego, aby wykorzystywać surowce wtórne i do ograniczenia wycinki drzew.

Alternatywą stały się więc listwy przypodłogowe MDF. Produkuje się je z wiórów i pyłu uzyskiwanych podczas obróbki drewna, a także specjalnych żywic oraz utwardzaczy. Mieszankę formuje się i utrwala w warunkach wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. W ten sposób uzyskuje się komponent o świetnych parametrach technicznych, który można obrabiać jak klasyczne drewno. Poza MDF, na rynku dostępne są listwy z PCV, metalu oraz lekkiego polistyrenu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór często zależy od preferencji i gustu zamawiającego.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać do zadań specjalnych?

Podczas wybierania listew przypodłogowych należy wziąć pod uwagę to, że nie każdy produkt będzie się nadawał do wszystkich pomieszczeń. Jak dobrać listwy przypodłogowe np. do łazienki? W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się produkty odporne na wilgoć. Wykonane mogą być z MDF zmodyfikowanego w taki sposób, aby elementy nie wchłaniały wody lub z tworzyw sztucznych. Wykorzystując takie modele listew można być pewnym, że będą one przez bardzo długi czas prezentować się bardzo dobrze i będą zdobić pomieszczenie. Producent dekoracyjnych listew na opakowaniu lub w opisie produktu umieszcza informację o tym, czy elementy są nienasiąkliwe.

Listwy przypodłogowe są niewątpliwie bardzo estetycznym wykończeniem podłogi. Aby jednak prezentowały się nienagannie przez długi czas, konieczne jest odpowiednie dbanie o nie i dopasowanie odpowiedniego rodzaju do charakteru pomieszczenia. Jeżeli ma się problem z tym, jakie wybrać listwy przypodłogowe, można skorzystać z pomocy i porady specjalisty.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

oznaczenia na panelach podłogowych jak czytaćJak czytać oznaczenia na panelach podłogowych?
impregnacja wykładzin dywanowychImpregnacja wykładzin dywanowych, czyli pielęgnacja na długie lata