gęstość tkania wykładziny podłogowej

SHARE

Na co wpływa gęstość tkania wykładziny podłogowej?

Autor:

Podłogi LVT

Podczas zakupu wykładziny dywanowej albo dywanu należy zwracać uwagę na wiele różnych aspektów. Do jednych z najważniejszych zalicza się gęstość tkania wykładziny. W sprzedaży można znaleźć wiele różnych produktów, ale najczęściej podczas wyboru odpowiedniego do swojego domu spogląda się przede wszystkim na estetykę, czyli wygląd. Co istotne, nie powinien to być najważniejszy aspekt, na podstawie którego podejmuje się decyzję zakupową. Bardzo ważne są także właściwości techniczne wykładzin. Co dokładnie określa gęstość tkania? Jakie ma ona znaczenie dla eksploatacji i wyglądu wykonania produktu? Co warto o niej wiedzieć?

Przeczytaj także:

Czym jest gęstość tkania?

Gęstość tkania w aspekcie dywanów oraz wykładzin dywanowych jest parametrem określającym liczbę węzłów na metr kwadratowy materiału. Czasami gęstość tkania określa również gęstość tuftowania, ale żeby móc lepiej zrozumieć, do czego się to odnosi, należy lepiej przyjrzeć się budowie poszczególnych materiałów. Konstrukcja wykładzin składa się z ze spodu, osnowy, bazy i runa, które tka się na spodzie. W runie umieszczane są włókna, które następnie tworzą węzły. Wykorzystać można do tego celu na przykład wełnę, włókna poliamidowe, czy też polipropylenowe. Istotna jest właśnie ilość tych węzłów, która odnosi się do gęstości tkania wykładziny i dywanu.

W jaki sposób liczy się gęstość tkania wykładziny?

Do obliczenia tego parametru technicznego koniecznie trzeba wyliczyć węzły na spodzie materiału. Liczy się je wtedy na obszarze 10 x 10 centymetrów, a następnie mnoży, aby otrzymać wynik na metr kwadratowy. Najczęściej wynosi on około kilkuset tysięcy węzłów na m2. Można również zestawić ze sobą różne produkty. W tym przypadku oba odwraca się do góry nogami i wizualnie sprawdza, który ma większą liczbę węzłów. Warto także zaznaczyć, że gęstość runa ma ścisły związek z jego wagą. Wynika to z faktu, że do stworzenia większej liczby węzłów potrzeba więcej materiału. Najczęściej ten parametr określa się w skali gramatury na metr kwadratowy, na przykład 2000 g/ m2. 

Dlaczego gęstość tkania odgrywa tak istotną rolę?

Przede wszystkim parametr ten determinuje jakość danego pokrycia podłogowego, ale to oczywiście nie wszystkie kwestie. Wpływa on także na właściwości użytkowe wykładziny. Im grubszy jest splot i więcej jest węzłów, tym wykładzina jest przyjemniejsza w dotyku, bardziej miękka, mniej się odkształca i jest bardziej wytrzymała. Ponadto wykazuje lepszą odporność na wnikanie brudu i intensywną eksploatację. Można więc powiedzieć, że wykładziny o większej gęstości tkania będą bardziej komfortowe w użytkowaniu. Dlatego tez podczas wyboru odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na ten parametr. Ma on także ogromne znaczenie w trakcie zakupu wykładzin obiektowych. Warto jednak zaznaczyć jeszcze jedną, istotną rzecz. Otóż wyższa gęstość tkania nie będzie automatycznie oznaczała tego, że produkt jest lepszy. Parametr ten rozpatruje się wspólnie z innymi. 

Jaka powinna być gęstość tkania wykładziny?

Gęstość tkania ma znaczenie dla jakości i przeznaczenia danego produktu. Wynik gęstości tuftowania może być zróżnicowany ze względu na zastosowany materiał, typ wykładziny i przeznaczenie. W przypadku wykładzin obiektowych najczęściej parametr ten wynosi od 150 tysięcy do 200 tysięcy węzłów na metr kwadratowy. Z większą liczbą wiązań można mieć do czynienia w wykładzinach i dywanach welurowych, które mają aksamitną i przyjemną w dotyku strukturę. W tym przypadku może być nawet 300 tysięcy węzłów. Należy jednak pamiętać, że sama gęstość tkania nie mówili za wiele, gdy nie uwzględni się innych parametrów, czyli wspomnianej gramatury czy też zastosowanego materiału do wyprodukowania dywanu. 

Gramatura i materiał wykładziny a gęstość tkania

Dobrej jakości wykładzina dywanowa do sypialni lub pokoju dziennego, czy też do obiektów użyteczności publicznej wcale nie musi charakteryzować się maksymalną ilością węzłów, jeśli wyprodukowana będzie z materiału o wysokiej gramaturze. Przykładem mogą być dywany perskie. Te mają niską gęstość tkania, ale ze względu na wykorzystany materiał są  puszyste, wytrzymałe i odporne na ścieranie. Co jednak istotne, w przypadku wykładzin obiektowych, na przykład do biur, można kierować się ilością splotów, która często przekłada się na lepszą jakość materiału. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Jaką wybrać wykładzinę do łazienkiJaką wybrać wykładzinę do łazienki?
Wykładzina do sklepu - czym kierować się podczas jej wyboru?Wykładzina do sklepu - czym kierować się podczas jej wyboru?