Po co i jaką stosować folię pod panele podłogowe?
Na montaż paneli podłogowych w swoich domach i mieszkaniach decyduje się coraz więcej osób. Wpływ na to ma między innymi to, że jest to wykończenie podłogi dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych, a także mogą one imitować naturalne materiały. Ponadto są uniwersalne i nadają się do wielu różnych pomieszczeń. Przed ich położeniem niezbędne jest jednak zadbanie o to, aby przygotować odpowiednio podłoże. Musi być ono suche, twarde i równe. Ponadto nie powinno się paneli kłaść bezpośrednio na podłogę. Niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego podkładu, który będzie stanowił izolację termiczną i akustyczną, a na dodatek zabezpieczy przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto trzeba także wyłożyć folię paroizolacyjną.
Przeczytaj także:
- Gdzie najlepiej sprawdzą się panele podłogowe imitujące kamień i beton?
- Jakie są rodzaje i funkcje profili podłogowych?
- Jak wybrać kolor fugi?
Po co kłaść folię paroizolacyjną pod panele podłogowe?
Folia paroizolacyjna nazywana jest również paroszczelną jest materiałem, który wykorzystywany jest do izolacji przeciwwilgociowej. Jej zastosowanie zapobiega skraplaniu się pary wodnej zawartej w powietrzu pod panelami, dzięki czemu znacząco minimalizowane jest ryzyko wystąpienia wybrzuszeń podłogi, czy też jej pęcznienia. Folia pod panele podłogowe produkowana jest z polietylenu, natomiast w sklepach można ją kupić z reguły w rolkach. Zastosowanie folii paroizolacyjnej to wymóg każdego producenta paneli podłogowych. W przypadku braku takiego podkładu, firma ma możliwość odrzucenia reklamacji, gdy coś się stanie z podłogą. Warto również podkreślić fakt, że folii paroizolacyjnej nie można mylić z paroprzepuszczalną, ponieważ drugi produkt układa się jako ocieplenie poddasza.
Jaka folia pod panele?
Podczas wyboru folii paroizolacyjnej nie można kierować się tylko grubością materiału. Oczywiście, dobrej jakości produkty mają ten parametr na poziomie minimum dwóch milimetrów. Co istotne, większe znaczenie ma współczynnik SD, więc im wyższy on jest, tym lepiej może chronić podłogę przed działaniem wilgoci. Współczynnik SD powinien wynosić od 75 do 100. Na rynku można spotkać również folie, które mają zintegrowaną barierę paroizolacyjną. Dzięki temu można przy użyciu tylko jednego produktu wykonać bardzo dobry podkład z izolacją przeciw wilgoci. Ponadto zastosowanie takiego rozwiązania pozwala skrócić czas montażu paneli i uzyskać lepsze parametry powierzchni.
Jak kłaść folię paroizolacyjną?
Folię paroizolacyjną należy kłaść pod panele laminowane i drewniane, w każdym pomieszczeniu. Po rozłożeniu należy koniecznie sprawdzić, czy leży ona luźno i płasko. Nie może mieć marszczeń, ani też nie może się nic pod nią znajdować, ponieważ odbije się to na panela i będzie wyczuwalne podczas chodzenia. Zakładka podczas jej układania powinna mieć od 15 do 30 centymetrów, co oznacza, że jej brzegi muszą na siebie nachodzić. Następnie należy zakładki uszczelnić specjalną taśmą odporną na działanie wilgoci. Kiedy folia jest już gotowa, to kolejnym krokiem jest wyłożenie odpowiedniego podkładu i montaż paneli. Folię powinno się także stosować w przypadku ogrzewania podłogowego.
Sprawdź produkty, które pomogą Ci stworzyć komfortową i trwałą podłogę: