Podłoga łączona – jak ją wykonać?
Najważniejszą zasadą łączenia podłóg jest zagwarantowanie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia posadzek powinno być jak najbardziej płaskie, zrównane z powierzchnią podłogi i jak najmniej widoczne. W takich przypadkach najczęściej wykorzystuje się listwy podłogowe. Efektowne połączenie różnych posadzek, np. paneli z płytkami można popsuć przez nieumiejętne dobranie dwóch różnych okładzin lub ich złe zestawienie. Podstawową zasadą w łączeniu podłóg jest umiar. Nie powinno się łączyć materiałów o wyraźnym wzorze, ponieważ jeden może być bardziej ozdobny, a drugi gładki i tworzący tło. Jak więc wykonać podłogę łączoną, aby zestawienie było estetyczne?
Przeczytaj także:
- Wady i zalety płytek na balkonie
- Czy można zainstalować podłogę winylową na płytce ceramicznej?
- Posadzki maszynowe – porady, zalety
Łączenie posadzek – różnice w podkładach podłogowych
Materiały stosowane do wykonania posadzki mogą różnić się od siebie grubością, a nie zawsze warstwa spoiwa pozwoli wyrównać podłoże do jednego poziomu. Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie okładziny podłogowej podczas robienia wylewek. Jeśli podkład pod posadzkę jest już gotowy, można skorygować jego wysokość. Do tego celu można wykorzystać masę wyrównawczą Murexin CA 20, która jest produkowana na bazie siarczanu wapnia o bardzo dobrym rozpływie i niskim skurczu.
Rodzaj materiału wyrównującego należy dopasować do wysokości, jaką chce się uzyskać i materiału na posadzkę. Różnicę w poziomach można także zniwelować poprzez wysokość podkładu z gąbki w przypadku podłogi w systemie pływającym lub wykładziny dywanowej. Na rynku dostępne są podkłady w wielu różnych wymiarach wysokości. Można je także łączyć ze sobą, żeby uzyskać potrzebny poziom. Jednak podkład do podłóg pływających nie powinien przekraczać 1 cm, gdyż tego typu podłoga się ugina. W miejscach, gdzie stoją meble lub na ciągach komunikacyjnych po jakimś czasie podkład może się odkształcić.
Jak połączyć drewno z kamieniem?
Jakość wylewki i jej stan będzie miał ogromne znaczenie w przypadku, gdy posadzkę ma pokrywać drewno, ponieważ jest ono najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury i poziom wilgotności podłoża. Bardzo ważne jest także, aby prace wykonywane były w odpowiedniej kolejności. Co istotne, drewno jest mało odporne na klej do gresu. Z tego też względu znacznie lepszym rozwiązaniem jest je wpasować w pola pozostawione w kamieniu niż na odwrót.
Jak wykonać podłogę łączoną z wykładziną?
Gdy chce się połączyć posadzkę drewnianą lub kamienną z wykładziną, korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie grubszego podkładu lub położenie wykładziny z dłuższym włosiem, wychodzącym ponad poziom drugiej posadzki. W przejściach lub na łączeniach w bardzo krótkim czasie wykładzina ugniecie się i wówczas dopiero poziomy podłóg będą wizualnie równe. Trwałość zestawianych ze sobą materiałów powinna być równa.
Jak łączyć podłogi o podobnej trwałości?
Jak wiadomo, drewno jest bardziej miękkie niż kamień czy gres, lecz odpowiednio pielęgnowane może służyć długie lata. Każdy materiał ulega z czasem zużyciu i niszczy się, ale najlepiej jest, kiedy obie posadzki będą starzały się w miarę równo. Drewniana podłoga, która ładnie się starzeje, jest tak samo wartościowa, jak nowa. Nie należy jednak łączyć materiałów o skrajnie różnych parametrach na wytrzymałość, jak na przykład kamień i panel laminowany o niskiej klasie ścieralności, aby nie narażać się na zbyt częstą wymianę jednego z materiałów.