SHARE

Podłogi w pomieszczeniach o nietypowym kształcie

Autor:

Podłogi LVT

Pomieszczenia o nietypowych kształtach to dowód wyjątkowego talentu architekta. Istnieje spora szansa, że to właśnie niecodzienny układ pomieszczeń zachęca do kupna takiego domu. Kształt czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. 

Jednak dobranie podłogi do pomieszczenia o nieregularnym kształcie znacząco zmniejsza zachwyt nad nowym domem. Układanie podłóg w pomieszczeniach o nietypowych kształtach jest nie lada wyzwaniem. Jak wybrać odpowiedni rodzaj podłogi do nietypowego pomieszczenia?

1. Postaraj się optycznie powiększyć małe pomieszczenie. 

Pokoje o nietypowych kształtach, bardzo często są niewielkie i posiadają ciasne kąty. Przy wyborze podłogi warto więc postawić na taki model, który sprawi, że pomieszczenie stanie się większe niż jest w rzeczywistości. Podłogi, które wybierzesz, powinny być wykonane z twardego drewna oraz mieć szerokie deski. Im mniej linii słojów, tym pokój stanie się “większy”. Ponadto podłogi wykonane z twardego drewna zmniejszają wrażenie zagracenia pokoju. Jeśli pokój ma niski sufit, zrezygnuj z kładzenia płytek, bądź dekorowania podłogi grubym dywanem. Sprawią one, że optycznie pomniejszysz pokój, a tego nie chcesz. 

2. Postaw na jasną podłogę. 

Jeśli zdecydowałeś się na materiał, z którego powstanie podłoga, kolejnym krokiem będzie wybranie jej kolorystyki. Laminat bądź jaśniejsze drewno świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o nietypowych kształtach. W dodatku wyglądają skromnie, dzięki czemu nie konkurują z niecodziennym kształtem pokoju. 

3. Unikaj krzykliwych wzorów.

Jeśli w pokoju o nietypowym kształcie będzie dużo dekoracji, zmniejszysz optycznie pomieszczenie. Przy wyborze mebli, nie chcesz przesadzać ze zbyt śmiałymi pomysłami. Podobnie powinno być w przypadku podłogi. Wzór w jodełkę będzie prawdopodobnie zbyt intensywny do niecodziennego pokoju. Projektując podłogę, postaw więc na jednolite kolory oraz zrezygnuj z krzykliwych wzorów. 

Jeśli jednak nie możesz oprzeć się wzorom na podłodze, istnieje pewne rozwiązanie. Wystarczy, że oddzielisz podłogę od ścian, np. za pomocą twardego drewna. Tworząc, pewnego rodzaju barierę pomiędzy nimi sprawisz, że pomieszczenie się nie zmniejszy. 

4. Udekoruj podłogę dywanem.

Wcześniej wspomnieliśmy, że lepiej unikać grubych dywanów, ponieważ mogą one przytłoczyć całe pomieszczenie i sprawią, że będzie wyglądać na mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Jednak wybranie dywanu ma też swoje zalety. Dzięki niemu, przestrzeń będzie wyglądać prościej i odciągnie uwagę od rogów pomieszczenia. 

5. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty. 

Jeśli zastanawiasz się nad samodzielnym montażem podłogi, np. ze względów finansowych, dobrze to przemyśl. Zatrudniając fachowca, masz pewność, że Twoja podłoga będzie położona niemal idealnie. Standardowy montaż podłogi często jest nie lada wyzwaniem, a co dopiero jej montaż w pomieszczeniu o nieregularnych kształtach. Jeśli skorzystasz z usług profesjonalisty, nie musisz martwić się o prawidłowe wymierzenie pokoju, czy montaż samej podłogi. Wystarczy, że posłuchasz rad ekspertów i powierzysz im to zadanie. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Jak sprawdzić kierunek tkania wykładziny? 
Mierzenie wilgotności metodą CM