
Projekt ustawy o 35-godzinnym tygodniu pracy trafił do Parlamentu
Zapis, że „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy” znalazł się w projekcie nowych przepisów, złożonym przez sejmową Lewicę.
W uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać, że „skrócenie tygodnia pracy pozwoli na zwiększenie czasu, który pracownicy i pracownice mogą przeznaczyć na odpoczynek”. Zdaniem wnioskodawców przyczyni się to do poprawy zdrowia Polaków i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. „Krótszy tydzień pracy pozwoli pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mniejsze zmęczenie pracą zachęci do częstszego kontaktu z kulturą i większej aktywności fizycznej oraz ułatwi naukę, w tym zwiększanie kompetencji zawodowych. Dodatkowe godziny wolne od pracy pozwolą na większe zaangażowanie społeczne, w tym w formie wolontariatu”.
Jak podkreślają, według danych OECD za 2021 r. polscy pracownicy pracują przeciętnie 1830 godzin w roku, co stanowi szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD i drugi najwyższy wśród państw europejskich.
„Nadmierny czas pracy, wymóg ciągłej dostępności i nieograniczonej dyspozycyjności skutkują chronicznym zmęczeniem, wysokim poziomem stresu i chorobami. Długi czas pracy związany jest z szeregiem problemów ze zdrowiem – od bezsenności, napięcia nerwowego i zwiększonego ryzyka depresji, przez zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i nadciśnienia, obniżoną sprawność układu immunologicznego, dolegliwości mięśniowo- szkieletowe, aż po zwiększone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i trwałe uszczerbki na zdrowiu” – ostrzegają parlamentarzyści.
Zanim nowe przepisy trafią pod głosowanie, muszą zostać skonsultowane z pond 30 organizacjami. Następnie będą musiały zdobyć pozytywną opinię Sejmu i Senatu, a na końcu – Prezydenta RP.