Wykładziny w budynkach mieszkalnych – powstaje powolny, ale trwały trend
Wiele źródeł podaje, że żywotność osiedli z wielkiej płyty będzie długa i szacuje się ją nawet na 120 lat. Inaczej jest z wyposażeniem tych budynków w tym, jeśli chodzi o posadzki. W artykule omawiamy najczęściej stosowane obecnie materiały i jakie są ich zalety.
Wymagania konsumenckie rosną i dziś w korytarzach na podłogach w budynkach mieszkalnych nie wystarczą już posadzki z lastryko czy płytki z PCW, jakie stosowano 50 lat temu. Istnieją rozwiązania, które nie są dużo droższe, a korzyści ze stosowania są znaczne.
Jednym z rozwiązań jest wykładzina PCW heterogeniczna. Jest to wykładzina elastyczna o parametrach wytrzymałościowych, dzięki którym można ją stosować w miejscach o bardzo dużym natężeniu ruchu. Do tego kolorystyka jest na tyle bogata, że można ją dopasować do każdego pomieszczenia. Stosuje się je w korytarzach, jak i na schodach przy odpowiednim wykończeniu. Wykładziny te mają jeszcze jedną zaletę w stosunku do podłóg twardych: wygłuszają wnętrza, co na korytarzach w miejscach mieszkalnych ma bardzo duże znaczenie. Po prostu odgłosy kroków czy inne będą dużo mniej słyszalne, przez co komfort mieszkańców znacznie się zwiększy.
Drugim rozwiązaniem jest młodsza siostra wykładzin PCW heterogenicznych, czyli panele winylowe LVT (Luxury Vinyl Tiles). Budowa bardzo przypomina popularne heterogeny, ale kształt deski (np. 15/90 cm) i wzór drewna powodują doskonałą imitację podłóg drewnianych, co w miejscach mieszkalnych może dodać ciepła i pewnego rodzaju elegancji. Tutaj też producenci przewidzieli takie produkty, które doskonale nadają się na duże natężenie ruchu i są odporne na duże naciski, jakie występują na schodach. Utrzymanie w czystości jest niewymagające w obu przypadkach. Wystarczy regularne zmywanie z niewielką ilością płynu zalecanego przez producenta.
W każdym przypadku polecamy kontakt z autoryzowanym punktem sprzedaży wykładzin, ponieważ warunki w każdym pomieszczeniu są inne i wymagają doboru różnych rozwiązań.