
Drewniana podłoga wytworzy energię elektryczną
Naukowcy z Zurichu opracowali technologię wytwarzania energii z drewnianej podłogi. Chodząc po pomieszczeniu, można jednocześnie naładować telefon czy kalkulator.
Efekt polega na tym, że niektóre materiały tworzą ładunek elektryczny, gdy są oddzielone od innego materiału, jak np. skarpeta odrywana od świeżej koszuli, do której przywiera podczas wyciągania jej z suszarki. Zjawisko to stanowi również podstawę nowej inteligentnej drewnianej podłogi, która składa się z dwóch fornirów z impregnowanego drewna z umieszczonymi pod spodem elektrodami.
– Drewno nie ma naturalnej tendencji do gromadzenia lub utraty elektronów. Wyzwaniem jest więc stworzenie drewna, które jest w stanie przyciągać i tracić elektrony – powiedział jeden z autorów badania Guido Panzarasa.
Rozwiązanie zespołu polegało na pokryciu jednego kawałka drewna silikonem, który w kontakcie z łatwością zdobywa elektrony oraz pokryciu drugiego kawałka jonami metali i cząsteczkami organicznymi, które nadają mu większą skłonność do utraty elektronów.
Zdaniem naukowców obróbka umożliwiła ich drewnu generowanie energii elektrycznej 80 razy wydajniej niż naturalne drewno i zapewniała stabilną moc wyjściową przy stałym naprężeniu przez maksymalnie 1500 cykli. Ukształtowany fragment podłogi wielkości kartki A4 może wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania domowych lamp LED, kalkulatorów i innej małej elektroniki.
– Naszym celem było zademonstrowanie możliwości modyfikacji drewna za pomocą stosunkowo przyjaznych dla środowiska procedur – powiedział Panzarasa. – Świerk jest tani i dostępny oraz ma korzystne właściwości mechaniczne. Podejście do funkcjonalizacji jest dość proste i może być skalowalne na poziomie przemysłowym. To tylko kwestia inżynierii – dodał.
Naukowcy pracują obecnie nad udoskonaleniem obróbki drewna, aby uczynić je bardziej przyjaznym dla środowiska i łatwiejszym w zastosowaniu komercyjnym. – Ostatecznym celem jest zrozumienie możliwości drewna poza tymi już znanymi i umożliwienie drewnu osiąganie w przyszłości nowych właściwości, które będzie można wykorzystać w zrównoważonych inteligentnych budynkach – mówi Panzarasa.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Matter.