Metody pomiaru wilgotności podłoża cz. 2
W poprzednim artykule omówiliśmy jak dokonać badania wstępnego przy pomiarze wilgotności oraz wybrane metody jak: elektryczna, dotykowa czy karbidowa. Poniżej przedstawiamy pozostałe z nich oraz inne aspekty tego problemu.
Metoda suszarkowo-wagowa
Jest to metoda uznawana za najdoskonalszą, z tym jednak, że przeprowadzana głównie w laboratoriach, gdzie pobraną próbkę bada się przy użyciu wagi analitycznej i suszarki laboratoryjnej. Nie jest więc metodą szybką ani łatwo dostępną. W odróżnieniu jednak od metody karbidowej uwzględnia też wodę chemicznie związaną z cząsteczkami próbki. Próbkę pokładu mineralnego po zważeniu suszy się, a później waży ponowne. Cement i beton suszy się w 105ºC, a anhydryt w 40ºC. Wynik oblicza się, korzystając z odpowiedniego wzoru. Z metodą tą jest taki problem, że próbka powinna być jak najszybciej poddana analizie, inaczej zacznie schnąć i wynik ulegnie zafałszowaniu. Gdy więc ma być odtransportowana do laboratorium, trzeba ją umieścić w szczelnym pojemniku i dostarczyć tam bezzwłocznie. Pobierać ją trzeba z zachowaniem takich samych środków ostrożności jak omówione przy metodzie karbidowej. Urządzeniem umożliwiającym przeprowadzenie analizy wagowej w obiekcie, w którym pobieramy próbkę, jest wago-suszarka. Ten przenośny sprzęt daje wynik już po kilku minutach, jest on jednak zaniżony w porównaniu z badaniem laboratoryjnym.
Pomiar wilgotności drewna
Innym zagadnieniem jest pomiar wilgotności materiału na podłogi drewniane. O ile nie badamy tego w przypadku płytek ceramicznych, kamiennych lub wykładzin dywanowych i elastycznych, lepiej sprawdzić przed montażem, czy deski, klepki, mozaika lub panele są wystarczająco suche. Zbyt wilgotne mogłyby z czasem ulec na przykład rozeschnięciu, skutkującym powstaniem szpar między elementami. Drewniane materiały nie powinny mieć wilgotności większej niż 11%. Co więcej, przed rozpoczęciem ich układania powinny przez 1-2 dni poleżeć w pomieszczeniu. Taka aklimatyzacja ma zapewnić im wyrównanie poziomu wilgotności, a co za tym idzie ustabilizowanie swoich wymiarów, które jak wiadomo ulegają niewielkim zmianom wraz ze zmianami wilgotności. O tym, czy parkiet, deski, panele drewniane są wystarczająco suche, przekonamy się po zbadaniu ich wilgotnościomierzem elektrycznym z elektrodami lub miernikiem dielektrycznym.
Osuszanie podłoża
Jeśli stwierdzone zostanie, że poziom wilgotności podłoża jest zbyt duży, trzeba rzecz jasna doprowadzić do jego zmniejszenia. Najpierw jednak konieczne jest sprawdzenie, co było przyczyną takiego stanu rzeczy. Tylko wyeliminowanie źródła zawilgocenia pozwoli doprowadzić podłoże do właściwego poziomu wilgotności. Osuszanie podłoża przeprowadza się dedykowanymi do tego celu urządzeniami. Jeśli osuszenie nie wchodzi w grę, alternatywą może być stworzenie szczelnej przepony oddzielającej podkład od materiału posadzkowego. Jest to jednak zalecane tylko, gdy wilgotność mierzona metodą karbidową nie przekroczy 4% i gdy podłoga nie będzie ogrzewana.
Autor: Michał Zabiełło