Co warto wiedzieć o gruntowaniu podłoża przed położeniem paneli?
Panele podłogowe są bardzo praktycznym i estetycznym wykończeniem podłogi. Ich położenie wcale nie jest skomplikowane, jeśli układa się panele w systemie pływającym. W przypadku montowania na klej lepiej takie zadanie powierzyć specjalistom. Ponadto trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy trzeba gruntować podłogę przed położeniem paneli na posadzce, czy nie trzeba?
Przeczytaj także:
- Jak wybrać wycieraczkę do domu? Na co zwrócić uwagę?
- Dlaczego warto stosować taśmy antypoślizgowe?
- Jak wybrać wykładzinę do szpitala i przychodni?
Czy gruntowanie posadzki pod panele jest konieczne?
Dobrych powodów na to, aby zagruntować podłoże pod panele, jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim podłoga, na której chce się je ułożyć może być słaba, co często zdarza się w starszych domach. Gruntowanie wylewki pod panele pozwala wówczas na jej wzmocnienie. Inną zaletą jest świetne wiązanie sypkiego podłoża. Dzięki zastosowaniu gruntu nie będzie dochodziło do kurzenia się spod paneli, co często ma miejsce w przypadku montażu pływającego. Zagruntować podłoże warto również dlatego, że czynność ta pozwala na wyrównanie podłogi, a konkretniej jej chłonności. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby montowana podłoga na klej lepiej się trzymała posadzki. Warto przy tym mieć świadomość, że gruntowanie nie jest czynnością czasochłonną, skomplikowaną i drogą.
Jakie narzędzia wykorzystać do gruntowania podłogi?
Gruntowanie wylewki pod panele wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Najważniejszym jest oczywiście odpowiedni grunt. Nie warto decydować się na rozwiązania z dyskontów za tanie pieniądze, ponieważ przełoży się to na jakość zagruntowania. Ta będzie wyraźnie gorsza, a wydajność produktu również będzie na niskim poziomie. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązania od renomowanych marek, takich jak te przedstawione na końcu tego artykułu. Dobrym pomysłem może tu na przykład być znany i ceniony uni grunt pod panele. Co istotne, nie ma potrzeby rozcieńczania w odpowiednich proporcjach takiego produktu, ponieważ już jest w wodnistej konsystencji. Do jego nakładania można wykorzystać pędzel lub wałek. Zarówno jedna, jak i druga opcja jest dobra. Wałek pozwala szybko nakładać grunt, natomiast pędzel, najlepiej ławkowiec, jest po prostu dokładniejszy.
Gruntowanie podłoża pod panele
Pierwszą kwestią jest fakt, że grunt nakładamy na podłoże, które zostało przez nas wcześniej oczyszczone. Oczywiście, nie można tego robić przesadnie, ponieważ wylewka nigdy nie będzie wyglądać jak szklany blat, w którym można się przeglądać. Wystarczy zamieść i odkurzyć ją, a także usunąć większe zanieczyszczenia w postaci pozostałości gipsu za pomocą szpachelki. Następnie na oczyszczone podłoże nakłada się grunt za pomocą wałka lub pędzla. Po zagruntowaniu posadzki musi ona bardzo dobrze wyschnąć, zanim rozpocznie się kolejne prace. Warto więc zostawić ją na kilka godzin, a nawet na cały dzień do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Podobnie jak przy innych tego typu pracach, z pewnością wskazane będzie również wietrzenie. Poza tym nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czasami gruntowanie posadzki jest wymagane w ramach gwarancji, jakiej udziela producent paneli. Jeśli więc kupi się drogie i ładne panele, można się później niemile zaskoczyć. Mało tego, jeśli nie zagruntuje się podłoża pod panele klejone, ich przyczepność z podłożem będzie słaba i po jakimś czasie mogą one zacząć odchodzić od podłoża.
Wysokiej jakości produkty do gruntowania podłoża można znaleźć poniżej: