Czy wiesz, jakie mieszanki występują w składzie włókna wykładzin hotelowych?
Hotel jest miejsce odpoczynku i relaksu. Wykładzina stanowi ważny elementem wykończeni jego wnętrz. Wykładziny hotelowe mogą być produkowane z różnych włókien. Kiedyś były produkowane z wełny. Obecnie, by podnieść ich walory użytkowe, do wełny dodaje się włókna poliamidowe (PA), charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na rozciąganie, zaginanie, skręcanie oraz ścieranie. Jak wyglądają te proporcje?
Mieszanka włókien: 80% wełny 20% PA
Podstawową mieszanką włókien jest proporcja 80% wełny, 20% poliamidu (PA). Wykładzina o takim składzie cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, a także idealnymi właściwościami akustycznymi. Ponadto zaletą tych wykładzin jest zdolność do pochłaniania zapachów oraz naturalne zabezpieczanie przed zabrudzeniami. Wysoka absorbcja kurzu i uwalnianie go podczas odkurzania oraz odporność na grzyby i pleśnie sprawia, że wykładziny te zalecane są dla astmatyków i alergików.
Jak wygląda produkcja wykładzin dla hoteli?
Wykładziny wełniane produkowane są najczęściej metodą tkania – Axminster, Wilton. Tkana wykładzina jest bardzo mocna przy jednoczesnym zachowaniu miękkości. Produkt ten powstaje poprzez tkanie pojedynczych włókien barwionych w masie. Uzyskany wzór zachowuje przez długie lata intensywne kolory, a fakt, że włókno jest wełniane sprawia, że produkt ten przez wiele lat nie ulega zniszczeniu. W związku z tym, że tkane wykładziny wełniane są drogie stosowane są najczęściej w ekskluzywnych, najczęściej pięciogwiazdkowych hotelach.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu hotelarzy fabryki oferują wykładziny 80/20, które są produkowane metodą tuftowania, co obniża ich cenę. Wzory na wykładzinach tuftowanych uzyskuje się dzięki zastosowaniu metody nadruku Chromojet – print.
Autor: Coniveo
FOTO główne: Stephen Leonardi/Unsplash.