Dywany naturalne – jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji?
Dywany we wnętrzach domów oraz mieszkań pełnią istotne funkcje, z których najważniejszą jest dekoracyjna. Ponadto można nimi regulować optyczne proporcje pomieszczeń, wydzielać albo oddzielać konkretne strefy, a także pełnią funkcję izolacyjną. Jakość dywanu w największej mierze zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. W dzisiejszych czasach coraz częściej przykłada się wagę do tego, aby promować i wybierać ekologiczne produkty. Nie inaczej jest z wykładzinami, które mogą być produkowane z wełny, bawełny lub jedwabiu.
Przeczytaj także:
- Czym są wykładziny akustyczne?
- Jakie wykładziny będą dobrym wyborem do sądu i prokuratory?
- Do jakich wnętrz pasują dywany geometryczne?
Dywany wełniane
Dywany wełniane są wykonane z naturalnych włókien, które pozyskuje się z okrywy włosowej owiec i jagniąt. Włókno wełniane ma budowę łuskowatą i korbikowatą, a na dodatek zawiera lanolinę. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się w procesie wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Długość oraz grubość wełny zależy od gatunku i rasy zwierzęcia. W produkcji dywanów wełnianych wykorzystuje się wełnę nowozelandzką.
Wykładziny wełniane świetnie wpisują się w aranżacje sypialni, salonów oraz we wnętrzach, które zaaranżowane są w stylu skandynawskim. Są one dostępne wielu wariantach kolorystycznych i wzorach, co sprawia, że bez problemu można znaleźć idealny dywan dla siebie. Wśród najważniejszych zalet dywanów wykonanych z wełny zalicza się wysoką odporność na ścieranie, odkształcanie, długą trwałość kolorów i wzorów, a także sprężystość, dzięki której są one przyjemne w dotyku.
Dywany wykonane z naturalnych włókien bawełnianych
Bawełniane dywany produkuje się z surowców roślinnych. Bawełna jest rośliną, która charakteryzuje się wysoką wydajnością i jest szeroko wykorzystywana do produkcji najpopularniejszych tkanin w przemyśle tekstylnym. W zależności od rodzaju bawełny można otrzymać włókna o długości od 10 do 55 milimetrów.
Dywany z bawełny wpisują się przede wszystkim w aranżacje we wnętrzach w stylu skandynawskim. Często znajdują swoje zastosowanie w sypialniach, pokojach dziecięcych, a niekiedy nawet w łazienkach. Zaletą dywanów z bawełny jest ich przyjemna faktura oraz miękkość. Ponadto są one łatwe w utrzymaniu w czystości i można je prać w pralce. Jednocześnie bawełna jest bardzo podatna na plamy, które mogą być trudne albo nawet niemożliwe do usunięcia.
Aksamitne dywany z jedwabiu
Jedwab to kolejne naturalne włókno, które często wykorzystywane jest do produkcji dywanów. Pochodzi ono z kokonów jedwabnika morwowego albo dębowego. Włókno jedwabne stanowi raptem 0,2 procent całej produkcji włókien na świecie i jest ono uznawane za surowiec wysoce gatunkowy oraz luksusowy. Tkanina wykonana z jedwabiu cechuje się połyskiem, gładkością, miękkością oraz lekkością. Ponadto materiał ten jest chłonny i niezwykle przyjemny w dotyku.
Dywany jedwabne często nie są w całości wykonane z tego surowca. Jedwab stanowi z reguły dodatek do wełny, gdzie w wykładzinach jest stosowany jako włos, osnowa albo wątek. Dzięki temu można tworzyć zaawansowane i szczegółowe wzory, podkreślać różne detale oraz nadawać produktom blasku. Dywany z jedwabiu albo z jego dodatkiem świetnie sprawdzają się w aranżacjach klasycznych i tradycyjnych.