Jak zamontować listwę progową i jak wybrać jej profil?
Każdy właściciel domu chce mieć piękne wykończone i zaaranżowane wnętrza. Jest to bowiem klucz do tego, aby było ono estetyczne i zachęcało gości do odwiedzić, a domownikom sprawiało przyjemność przebywanie w nim. Dbałość o jakość i sposób wykonania detali odgrywa bardzo istotną rolę, jak inwestycja w dobrej jakości materiały. Jak zamontować listwę progową? Jaki profil listwy wybrać, aby pasował do podłogi aranżacji wnętrza?
Przeczytaj także:
- Jaki rodzaj progu wybrać?
- Podłoga łączona – jak ją wykonać?
- Płytki marmurowe – elegancja i bogate wzornictwo
Kiedy warto zdecydować się na profil progowy?
W trakcie remontu albo urządzania mieszkania najczęściej prace skupiają się na malowaniu ścian, kładzeniu paneli podłogowych czy też kompletowaniu określonej aranżacji. Ostatnim etapem prac jest zazwyczaj dopasowanie dekoracji oraz dodatków i dopracowanie szczegółów wykończenia. Należy do nich także wybranie listew podłogowych i elementów maskujących kable. Niestety listwy i profile podłogowe bardzo często są pomijanymi elementami, które mogą jednak realnie wpływać na końcowy wygląd wystroju danego pomieszczenia. Ważne jest to, aby w trakcie ich montowania zachować precyzję oraz dostosować ich rodzaj i wygląd do potrzeb wszystkich domowników. Warto pamiętać, że dobrze dobrany profil progowy pozwala estetycznie połączyć dwa rodzaje podłogi, np. panele z płytkami.
Jaki wybrać profil progowy?
Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli listew progowych, o urozmaiconych kształtach, w wielu kolorach, czy rozmiarach. Podczas wyboru odpowiedniego progu należy zwrócić uwagę na stan i rodzaj nawierzchni. Gdy chce się zamaskować ewentualne uszkodzenia lub błędy po poziomowaniu podłogi, najlepszym wyborem jest listwa progowa. Różnica poziomów może czasami wynosić nawet kilkadziesiąt milimetrów, lecz odpowiedni produkt spowoduje, że spadek wysokości będzie delikatny i umożliwi swobodne poruszanie się w domu. Warto decydować się na profil wielofunkcyjny, np. trzy w jednym. Pozwala on jednocześnie zamaskować łączenia między dwoma rodzajami podłóg, a także łączy powierzchnie o różnej wysokości i pełni funkcję obrzeża.
Montaż na klej listew progowych oraz z wykorzystaniem innych systemów mocowań
Montaż listwy progowej należy zacząć od wyboru koloru materiału i struktury. Niektóre z nich są gładkie, błyszczące, mają duży poślizg i wyróżniają się na tle podłogi. Inne z kolei mają metalowe lub satynowe wykończenie.Skrajną alternatywą jest montaż listew progowych na klej o chropowatej i nieregularnej strukturze. Taka listwa może być nieznacznie trudniejsza w utrzymaniu w czystości, konserwacji i użytkowaniu, ale jest skutecznym wyborem, kiedy chce się zaznaczyć większe różnice poziomów. W zależności od wybranego modelu, listwa progowa może być regulowana na wysokości i przycinana do odpowiedniej długości. Montaż listew progowych może odbywać się za pomocą różnych materiałów. Często stosuje się klej montażowy. Do posadzki można je przytwierdzić także dzięki gotowej warstwie klejącej, która znajduje się na spodniej warstwie listwy aluminiowej lub wykonanej z innego materiału. Przymocować ją można także za pomocą kołków i wkrętów.