
Panele winylowe na klej – co warto o nich wiedzieć?
Mimo że w budynkach mieszkalnych dość często stosuje się panele winylowe na click inaczej zwane podłogą pływającą, to nie każdy wie, że montaż paneli na klej ma liczne zalety. Pisaliśmy o tym bardziej szczegółowo w artykule „Panele winylowe: na click czy klejone?”. Teraz zobaczmy, na co trzeba być gotowym jeśli chodzi o montaż takich paneli.
Panele winylowe zwane zamiennie LVT (Luxury Vinyl Tiles) dzielą się na dwa rodzaje: click i dryback. Pierwsze nie wymagają stałego mocowania do podłogi, te drugie natomiast, montuje się na stałe za pomocą specjalnie dobranego kleju.
Jak zamontować panele winylowe na klej
Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć, jest to, że montaż na klej wymaga bardzo równego i gładkiego podłoża. Efekt idealnie gładkiej powierzchni uzyskać można za pomocą specjalnych mas cementowych lub anhydrytowych nazywanych wyrównującymi, lub potocznie samopoziomującymi. Zanim wylejemy taką masę, należy zadbać o to, aby dobrze zagruntować podłoże, masa musi mieć dobrą przyczepność. Masa wyrównująca ma najczęściej ok. 3-4 mm grubości, jeśli podłoże jest w miarę równe. Czas schnięcia takiej masy to ok. 48-72 godziny, chociaż można użyć nieco droższych mas, których schnięcie trwa jedynie kilka godzin. Należy wiedzieć, że posadzka powinna być sucha, a jej wilgotność nie powinna przekraczać 2% w przypadku wylewek cementowych a 0,5% CM w przypadku wylewek anhydrytowych, w przeciwnym razie przyklejone panele mogą po jakimś czasie powstawać. Montaż takich paneli na wyschniętą podłogę robimy za pomocą specjalnej pacy z odpowiednio dobranym grzebieniem, który dozuje nam odpowiednią ilość kleju (nie za dużo, nie za mało). Klej również powinien być dedykowany do tego rodzaju podłoża, zbrojony włóknem. Specjalistyczny klej jest nieco mocniejszy od klasycznych, ponieważ musi on zagwarantować, że wraz z upływem czasu oraz użytkowaniem nie powstaną szczeliny pomiędzy poszczególnymi panelami. Panele winylowe, jak większość materiałów „pracują” kurcząc się wg swoich norm, dlatego użycie specjalnego kleju jest takie ważne.
Po zamontowaniu paneli całkowite wiązanie uzyskujemy po 48 godzinach, kiedy obciążenie podłogi i ruch na niej mogą być już maksymalne. Montaż paneli na klej nie jest łatwym zadaniem, dlatego klienci często decydują się na powierzenie tego specjalistycznym firmom.
Niezbędne materiały i akcesoria do montażu paneli na klej
Poniżej przedstawiamy niezbędne materiały i akcesoria do montażu paneli, choć należy pamiętać, że wybór producentów na rynku polskim jest dość duży. Zawsze warto przed zakupem skonsultować się z autoryzowanym punktem stacjonarnym, gdzie specjaliści pomogą dobrać odpowiednie materiały.