3 najczęściej popełniane błędy przed układaniem paneli podłogowych
Montaż paneli podłogowych jest często zadaniem realizowanym przez doświadczonych specjalistów, którzy na co dzień zajmują się układaniem dziesiątków metrów kwadratowych tych materiałów. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie do podjęcia się tego zadania na własną rękę, pod warunkiem że ktoś czuje się na siłach, aby zmierzyć się z takim wyzwaniem. Układanie paneli wymaga jednak wiedzy i doświadczenia w tego typu pracach. Fachowcy, którzy na co dzień zajmują się montażem paneli doskonale wiedzą, jakie pułapki montażowe omijać, które w przeciwnym razie mogłyby prowadzić do poważnych problemów. Jakie są 3 najczęściej popełniane błędy przed układaniem podłogi z paneli podłogowych?
Przeczytaj także:
Brak aklimatyzacji paneli podłogowych
Panele dostarczane do domu nie nadają się od razu do montażu. Różnice w temperaturze i wilgotności pomiędzy miejscem docelowym a warunkami magazynowymi lub wnętrzem dostawczego pojazdu mogą odbić się na późniejszym użytkowaniu podłogi, jeśli panele nie przejdą procesu aklimatyzacji. Zanim one dotrą do odbiorcy, mogą zostać wystawione na działanie znacznie niższych temperatur, szczególnie w okresie zimowym. Dlatego też istotne jest to, aby zostawić je na pewien czas w pomieszczeniu, w którym będą montowane.
Inny problem może wynikać z charakterystyki nowo wybudowanych nieruchomości, które często muszą zmagać się z nadmierną wilgotnością. Może ona gromadzić się w betonowych posadzkach, ścianach lub po prostu w powietrzu. Dla paneli laminowanych oraz innych rodzajów podłóg wykonanych z materiałów drewnopochodnych wilgoć stanowi jedno z największych zagrożeń. Jest to spowodowane tendencją drewna do łatwego absorbowania wody, co prowadzi do zwiększenia jego objętości. W najlepszym przypadku może skutkować skrzypieniem paneli.
Jak zaaklimatyzować panele podłogowe? Należy zacząć od użycia specjalnego miernika poziomu wilgotności, aby dokładnie zbadać poziom wilgoci w pomieszczeniach. W przypadku gdy odczyty z miernika wskazują na wysoką wilgotność posadzki lub powietrza, należy wstrzymać się z montażem paneli i podjąć działania mające na celu wysuszenie pomieszczenia. Jeśli jednak wilgotność mieści się w dopuszczalnych normach, można rozpocząć montaż, pod warunkiem że panele po dostarczeniu do domu pozostaną w nieotwartych opakowaniach przez co najmniej 24 godziny. Nie ma potrzeby otwierania paczek czy obracania paneli.
Porada Eksperta:
„W przypadku montażu paneli na dwóch kondygnacjach należy pamiętać, aby aklimatyzowały się przez 48 godzin w pozycji leżącej (nie ustawiać paczek paneli w pionie) oraz aby leżały z podziałem na dwie kondygnacje, czyli część na jednej, część na drugiej kondygnacji.”
Nierówna lub nieodpowiednio przygotowana posadzka do montażu paneli podłogowych
Czytając załączoną instrukcję do paneli podłogowych, znaleźć można wzmiankę o konieczności układania ich na równej powierzchni. Co jednak istotne, posadzka, która na pierwszy rzut oka wydaje się idealnie płaska, może w rzeczywistości mieć nierówności. W związku z tym, przed rozpoczęciem montażu podłogi, warto zaopatrzyć się w dłuższą poziomicę i dokładnie sprawdzić powierzchnię pod kątem obecności dziur czy uwypukleń. W przypadku ich wystąpienia, konieczne jest ich zniwelowanie. Można je zeszlifować, wykonać nową wylewkę lub zastosować inne metody zalecane przez fachowców.
Należy również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju wypryski, zacieki i zaschnięte plamy, które mogą pojawić się na posadzce, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu prowadzone były wcześniej takie prace jak szpachlowanie, gipsowanie czy malowanie. W takich przypadkach zaleca się dokładne sprawdzenie stanu posadzki i usunięcie wszelkich wypukłości przy pomocy skrobaczki. Niezwykle ważnym etapem przygotowawczym jest także dokładne odkurzenie posadzki przed rozpoczęciem układania paneli lub podkładu, aby zapewnić idealnie czystą i równą powierzchnię dla nowej podłogi.
Porada Eksperta:
„W nowym budownictwie wielokrotnie zachodzi konieczność zeskrobania zgrubień występujących na styku posadzki ze ścianą w miejscu dylatacji obwodowej, bo tam często przy wykonywaniu jastrychu wylewka ma tendencje do zgrubienia przy piance dylatacyjnej obwodowej.”
Brak dylatacji
Dylatacja jest niezbędnym elementem, o którym każdy fachowiec od montażu paneli podłogowych, czy to laminowanych, czy też innych rodzajów pokryć podłogowych, powinien pamiętać. Chodzi tutaj o pozostawienie odpowiedniego odstępu między ścianą a panelami podłogowymi. Panele laminowane są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury i poziomu wilgotności. Bez pozostawienia szczeliny dylatacyjnej, mogą one zacząć skrzypieć lub unosić się, ponieważ zmiany warunków środowiskowych spowodują zmiany w ich objętości.
Montaż wymaga także uwzględnienia szczelin progowych, które zapewniają przestrzeń między panelami w różnych pomieszczeniach, takich jak pokoje i korytarze. Choć można je łatwo ukryć pod listwą progową, to np. wybór paneli winylowych pozwala na rezygnację z nich w niektórych sytuacjach. Istotne jest jednak to, aby zachować dylatację przyścienną.
Różnice w wymogach dotyczących dylatacji między różnymi typami paneli są znaczące. Dla paneli laminowanych zalecany odstęp to od 8 do 12 mm natomiast dla paneli winylowych, które są w większości wodoodporne, wystarczy już tylko 5 mm. Odpowiednia dylatacja jest także ważna między osobnymi pomieszczeniami. Co ciekawe, w przypadku paneli winylowych, jeśli tak wskaże producent, niekoniecznie trzeba wykonywać szczelinę dylatacyjną.
Porada Eksperta:
„W przypadku braku pewności co do miejsc, w których trzeba zastosować dylatację, można skonsultować ten problem z przedstawicielami poszczególnych producentów (np. wysłać rzut pomieszczeń, aby producent zaznaczył miejsca, w których według niego trzeba wykonać dylatację).”
Eksperckich porad udzielił Piotr Tokarz właściciel First Floor.
Sprawdź rekomendowane przez nas produkty: