
Spuchnięte panele podłogowe – sprawdź, jak można je uratować!
Spuchnięte panele podłogowe są problemem wielu posiadaczy paneli podłogowych, a w szczególności laminowanych. Nieestetyczne wybrzuszenia pojawiają się najczęściej po zalaniu podłogi wodą i niedokładnym usunięciu mokrych plam. Wilgoć, która dostaje pod podłogi niszczy panele laminowane i często pod jej wpływem pojawiają się odkształcenia. W jaki sposób poradzić sobie ze spuchniętymi panelami podłogowymi? Jaki trik zastosować na wybrzuszone panele?
Przeczytaj także:
- Jakie są różnice pomiędzy podłogą klejoną a pływającą?
- Jak zadbać o drewnianą podłogę w domu?
- Postarzana podłoga może być modna?
Skąd bierze się problem spuchniętych paneli?
Panele mają atrakcyjną cenę, są łatwe w montażu i dostępne w różnorodnych wariantach, co sprawia, że wybiera je mnóstwo osób. Okładzina tego typu jest jednak bardzo wrażliwa na wilgoć. Spuchnięte panele podłogowe to dość częsty problem, w szczególności, gdy są one układane w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Zalane panele na łączeniach to problem, którego można się spodziewać w salonie połączonym z kuchnią. Niechcący wylany napój, który zbyt długo pozostaje na podłodze może przyczynić się do powstawania wybrzuszeń. Gorsze są jednak sytuacje, w których regularnie w jednym miejscu pojawiają się mokre przedmioty, jak na przykład buty.
Ogromne szkody może wyrządzić wylanie pralki lub zmywarki, zwłaszcza gdy wydarzy się to pod nieobecność domowników. Tak duże ilości wody pozostające przez kilka godzin na podłodze mogą doprowadzić do tego, że ciężko będzie naprawić spuchnięte panele. Zdarzają się jednak sytuacje, w których można uratować spuchnięte panele. Zalane panele na łączeniach to nie jedyna przyczyna wybrzuszania się elementów okładziny. Może do tego dojść również wskutek źle wykonanego montażu. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możesz pożegnać wybrzuszone panele. Jak naprawić zniszczoną okładzinę? Poniżej poznasz na to sposoby.

Spuchnięte panele podłogowe – co zrobić?
Oczywiście, najlepiej przyjąć zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy więc zwrócić uwagę na miejsce, w którym odstawia się buty. Tuż przy drzwiach można ustawić plastikową podkładkę. Oczywiście najlepiej sprawdzi się model z podwyższonym rantem, który zapobiegnie wydostawaniu się wody poza podkładkę. W przypadku, gdy dojdzie już do zalania paneli, należy je natychmiastowo wytrzeć. To najważniejsze, co można zrobić, żeby uniknąć zniszczeń, których usunięcie później będzie co najmniej kłopotliwe.
A co zrobić, gdy już dojdzie do zalania paneli laminowanych? Należy zacząć oczywiście od wytarcia ich przy pomocy papierowych ręczników. Dobrze chłoną one ciecz, dlatego pozwolą sprawnie pozbyć się mokrej plamy. Zalane panele na łączeniach można potraktować suszarką. Dzięki temu woda, która dostała się głębiej zostanie usunięta. Gdy dojdzie do tego, że panele spuchną, wtedy można położyć na nie książki na kilka godzin. Innym rozwiązaniem będzie użycie żelazka i prasowanie podłogi przez bawełnianą szmatkę. Gdy jednak to nie pomoże, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana paneli na nowe.
