SHARE

Panele winylowe w jodełkę – luksusowa podłoga o naturalnym wyglądzie

Autor:

Podłogi LVT

Jodełka na podłodze kojarzy się z prestiżowymi wnętrzami i luksusową, naturalną drewnianą podłogą. Tak zaprojektowane przestrzenie wyróżniają się klasyczną urodą i wyrafinowanym designem oraz często nawiązują do stylistyki dawnych czasów, przypominając wystrój dworów czy pałaców. Choć naturalna drewniana podłoga to bez wątpienia atrakcyjne rozwiązanie, które charakteryzuje się wytrzymałością i estetyką, to jednak jej cena może zniechęcić wielu inwestorów. Nie oznacza to wcale, że trzeba rezygnować z marzenia o podłodze w jodełkę. Doskonałą alternatywą są tu panele winylowe, które mają kilka niezwykle istotnych zalet.  

Przeczytaj także:

Czym charakteryzują się panele winylowe?

Polichlorek winylu, powszechnie znany jako winyl, to syntetyczny materiał, który kojarzony jest między innymi z płytami gramofonowymi. Panele winylowe składają się z wielu warstw tego materiału i są wykończone dodatkowo warstwą poliuretanu, która wzmacnia ich powierzchnię. W porównaniu z tradycyjnymi panelami innowacyjnym rozwiązaniem jest wytłaczanie wzoru na zewnętrznej warstwie LVT. Dlatego nie ma ryzyka, że faktura produktu zetrze się lub zblednie.

Wymiary paneli winylowych nawiązują do klasycznych desek drewnianych, co pozwala na stworzenie oryginalnej posadzki. Standardowa grubość tych produktów mieści się w zakresie od 3 do 7 mm, choć może się różnić w zależności od producenta. Ważnym aspektem jest także klasa użyteczności, która określa miejsca oraz intensywność ich użytkowania. W skrócie, podłoga winylowa łączy zalety zarówno podłóg drewnianych, jak i laminowanych.

Panele winylowe LVT i wzór jodełki

Wzór jodełki pochodzi z XVI wieku z Francji i był spotykany głównie na dworach. Ze względu na wysokie koszty i czas potrzebny do jego układania, tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na taki wzór, co przyczyniło się do jego dzisiejszego kojarzenia z luksusem. Wraz z upływem lat zaczął on ewoluować i obecnie jest dostępny nie tylko w formie parkietu drewnianego, ale także jako podłoga winylowa czy laminowana.

Dzięki różnym stylom aranżacyjnym oraz możliwościom, jakie przyniósł rozwój branży wnętrzarskiej, jodełka harmonijnie komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi wykończeniami pomieszczeń. Wzór ten często jest wykorzystywany w takich stylach jak Glamour, Art Deco, Retro, Vintage czy eklektycznym. Wybór odpowiedniego wzoru w znacznym stopniu wpływa na charakter pomieszczenia. Do dyspozycji są różne warianty ułożenia oraz różne tekstury i kolory. Istnieje także możliwość wyboru intensywności barw na panelu, długości oraz grubości desek. 

Jakie zalety mają luksusowe panele winylowe z kolekcji Therdex? 

Winylowe panele podłogowe mają wiele zalet, które sprawiają, że stają się one coraz częstszym wyborem projektantów podczas aranżacji wnętrz. Na szczególną uwagę zasługują produkty z kolekcji Therdex, które wyróżniają się na tle innych dostępnych modeli tego rodzaje paneli podłogowych. 

Obejrzyj najnowszą kolekcję podłóg Therdex LVT

Panele z kolekcji Therdex mają bardzo realistyczne wzory, które inspirowane są naturą. Dlatego każda podłoga z nich stworzona wyróżnia się precyzyjnymi detalami i wiernie odwzorowaną strukturą, nawiązującą do naturalnych materiałów. Ich struktura jest namacalna i bardzo dobrze widoczna. Z tego też względu ciężko odróżnić tego typu podłogi od prawdziwych, z naturalnego drewna. Kolejnym atutem jest to, że cała kolekcja jest dostępna w wielu różnych odmianach, co pozwala oferować wyjątkowe możliwości aranżacji wnętrz.

therdex panele

Firma Therdex postawiła także na stosowanie w procesach produkcyjnych biodegradowalnych plastyfikatorów na bazie oleju sojowego. Sprawiają one, że materiał jest giętki oraz elastyczny. Ponadto nie są one szkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego oraz ulegają biodegradacji. Co istotne, wszystkie panele LVT z kolekcji są stworzone z czterech warstw. Wierzchnie chronią podłogę przed intensywnym użytkowaniem, zarysowaniami oraz zapobiegają powstawaniu smug. Oznacza to, że są one łatwe w utrzymaniu w czystości. 

Oficjalnym dystrybutorem luksusowych paneli winylowych marki Therdex jest Coniveo.

Jakie inne zalety mają panele winylowe?

Niezawodna trwałość to jeden z głównych atutów paneli winylowych. Charakteryzują się one wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Wzory wytłoczone na powierzchni paneli nie ulegają ścieraniu, co jest istotne dla powierzchni o dużym natężeniu ruchu, gdzie alternatywą mogłyby być np. mniej przyjemne w dotyku płytki ceramiczne. 

Wyróżnia je także dźwiękochłonność. Brak efektu stukania podczas chodzenia po podłodze zdecydowanie podnosi komfort jej użytkowania. W porównaniu z laminatem, winyl generuje mniej hałasu, a możliwe to jest głównie dzięki jego elastyczności. Dodatkowo panele winylowe LVT są odporne na wilgoć. Niektóre z nich można nawet układać w łazienkach. Jest to możliwe dzięki specjalnemu podkładowi z płyt HDF chroniącemu przed działaniem wilgoci.

Utrzymanie czystości paneli winylowych nie jest skomplikowane, ponieważ wystarczy je regularnie odkurzać i przemywać wilgotną ściereczką. W przeciwieństwie do tradycyjnych podłóg drewnianych, nie wymagają one kosztownego i czasochłonnego cyklinowania czy pielęgnacji specjalistycznymi preparatami. Nie można też zapomnieć o szerokiej palecie wzorów i faktur dostępnych na rynku. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od preferencji estetycznych – od wzorów imitujących różne gatunki drewna, przez tekstury kamienia, aż po abstrakcyjne motywy.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

spuchnięte panele podłogoweSpuchnięte panele podłogowe - sprawdź, jak można je uratować!
Jak ułożyć równą okładzinę z płytek?Jak ułożyć równą okładzinę z płytek?