Co to jest cyklinowanie podłóg drewnianych?
Drewniane podłogi od wielu już lat cieszą się ogromną popularnością. Są one piękne, trwałe, wytrzymałe i mogą ozdabiać posadzki przez wiele lat, ale pod warunkiem, że są one odpowiednio konserwowane i pielęgnowane. Jednym z takich zabiegów jest cyklinowanie parkietu. Na czym to polega? Jakie korzyści daje cyklinowanie desek podłogowych?
Przeczytaj także:
- Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do wnętrza?
- Płyta OSB na podłodze – jak wybrać i zamontować?
- Jaki dywan na balkon i taras wybrać?
Na czym polega cyklinowanie podłóg drewnianych?
Drewniana podłoga jest bardzo elegancko i dosyć droga, ale za to może posłużyć przez dekady domownikom. Bardzo ważne jest jednak wykonywanie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym drewniany parkiet zachowa swój estetyczny wygląd oraz właściwości użytkowe. Cyklinowanie podłóg ma na celu zdarcie wierzchniej powierzchni drewna, która niejednokrotnie jest pokryta lakierem i innymi środkami zabezpieczającymi. Dzięki temu można odsłonić jego świeżą i piękną fakturę, a następnie wykończyć i zaimpregnować. Ten proces renowacji parkietu przebiega przy użyciu specjalnej maszyny zwanej cykliniarką. Najczęściej czynność powtarza się kilkukrotnie, ale liczba ta zależy głównie od stopnia uszkodzenia i zarysowania podłogi. Zaleca się jednak wykonanie tego zabiegu od trzech do pięciu razy, każdorazowo zmieniając gramaturę papieru ściernego i dopasowując go do rodzaju drewna.
Jakie są zalety cyklinowania parkietu?
Samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej ma wiele zalet, dlatego też jest bardzo często zalecaną metodą renowacji powłoki drewnianej. Zanim rozpocznie się prace, należy sprawdzić, czy deski są odpowiednio grube, aczkolwiek najczęściej nie trzeba się tym martwić. Wśród największych zalet tego zabiegu pielęgnacyjnego dla podłogi wymienia się:
- odświeżenie jej wyglądu,
- możliwość usunięcia zabrudzeń,
- wyrównanie powierzchni,
- niższy koszt w porównaniu z wymianą podłogi,
- możliwość usunięcia zarysowań i ubytków,
- zmiana wyglądu parkietu.
Profesjonalne cyklinowanie parkietu – o czym pamiętać?
Po wykonaniu renowacji podłogi drewnianej przy pomocy cyklinowania, należy ją koniecznie pokryć lakierem. Dzięki temu utrwali się jej wygląd, a także uchroni powierzchnię podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto pamiętać o tym, aby wybrać do tego celu produkty wysokiej jakości i odpowiednie narzędzia. Lakier można łatwo rozprowadzić przy pomocy moherowego wałka, a w trudno dostępne miejsca można dojechać za pomocą pędzla.
Czy warto cyklinować podłogi?
Cyklinowanie parkietów można z powodzeniem wykonać samodzielnie, jednak większość decyduje się na oddanie tej czynności w ręce specjalistów. Wynika to przede wszystkim z ekonomicznych powodów. Przede wszystkim niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu, a ten jest bardzo drogi. Ponadto wymaga to umiejętności, a ich brak moze przyczynić się do spowodowania większych szkód niż były ówcześnie. Cyklinowanie to jeden ze sposobów na renowację parkietów, który można, a nawet trzeba przeprowadzać raz na kilka lat.