kolor podłogi drewnianej

SHARE

Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do wnętrza?

Autor:

Podłogi LVT

Wybór odpowiedniego koloru podłogi wbrew pozorom nie jest łatwy. Aby aranżacja wnętrza była estetyczna i sprawiała, że chce się w nim spędzać czas, niezbędne jest dopasowanie wielu elementów ze sobą. Jak dopasować kolor podłogi drewnianej? Wiele zależy przede wszystkim od tego, jaki charakter chce się nadać wnętrzu. Czy ma być ono eleganckie i wytworne, czy jednak rozświetlone i lekkie? 

Przeczytaj także:

Jasna podłoga drewniana do jasnych ścian

Jasny kolor drewnianej podłogi zestawiony z jasnymi ścianami dodaje pomieszczeniu świeżości. Taka kompozycja sprawia, że bardzo chętnie korzystają z niej miłośnicy stylu skandynawskiego we wszystkich jego odmianach. Decydując się na tego typu wariant kolorystyczny warto wybierać jasne kolory drewna, które można uzyskać poprzez zastosowanie bejcy kremowej albo białego oleju. Jasne podłogi drewniane są również wybierane do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz oraz mieszkań urządzonych w stylu prowansalskim. Aby przełamać monochromatyczny wystrój, wystarczy zastosować kolorowe dodatki. Połączenie jasnej podłogi z jasną ścianą jest uniwersalną aranżacją, którą obecnie bardzo często się stosuje. 

Zestawienie jasnej podłogi z ciemnymi ścianami

Jasna podłoga pięknie komponuje się również ze ścianami w zdecydowanych, nasyconych kolorach.  Stanowi to wyraźny kontrast, dzięki czemu wnętrze nabiera niebywałej lekkości. Elegancko i bardzo wykwintnie prezentuje się jasna podłoga z grafitową ścianą albo w kolorze butelkowej zieleni. Podobny efekt można osiągnąć przez stosowanie ciemnych, ornamentowych taper glamour. Jasne podłogi świetnie sprawdzają się również w połączeniu z nasyconymi, żywiołowymi barwami, np. intensywnie pomarańczowym, ponieważ potrafią stonować ich zadziorny charakter.

Ciemna podłoga i jasne ściany

Połączenie ciemnej drewnianej posadzki z jasnymi ścianami to aranżacja bardzo szykowna, a w szczególności, gdy wybierze się ręcznie postarzany parkiet. Taka kompozycja bardzo dobrze sprawdza się w wielu aranżacjach. Wybór podłogi w ciemnym odcieniu sprawia, że należy baczną uwagę zwrócić na meble i pozostałe elementy wyposażenia danego wnętrza. Jeśli chce się uzyskać przytulne pomieszczenie, najlepszym rozwiązaniem będą meble w ciepłych kolorach drewna. W przypadku wystroju minimalistycznego lepiej wybrać jasne meble. 

Ciemna podłoga z ciemnymi ścianami

Wybór podłogi do wnętrza w ciemnym wydaniu i w połączenie z ciemnymi ścianami to ryzykowne podejście. Może się to sprawdzić w minimalistycznej aranżacji, ale wymaga to sporo wyczucia. Jeśli do takiego zestawienia doda się ciężkie meble lub tekstylia, pomieszczenie może przytłaczać. Ponadto zyska charakter dekadencki i przebywanie w nim będzie męczące. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

płyta osb na podłodzePłyta OSB na podłodze - jak wybrać i zamontować?
cyklinowanie podłóg drewnianych co toCo to jest cyklinowanie podłóg drewnianych?