Drewno egzotyczne na podłogę

SHARE

Drewno egzotyczne na podłogę? Jakie wybrać? Wady i zalety materiałów

Autor:

Podłogi LVT

Podłogi z drewna egzotycznego zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Można powiedzieć, że wręcz zdominowały wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego. Podłogi egzotyczne wyróżniają się kolorystyką, usłojeniem i trwałością. Jakie jeszcze mają zalety tego typu podłogi? Jakie rodzaje drewna egzotycznego wykorzystuje się do ich tworzenia? 

Przeczytaj także:

Podłogi z drewna egzotycznego – jakie gatunki drewna wybrać?

Merbau i kempas są gatunkami drewna o bardzo twardej strukturze. Dzięki temu są one odporne na ścieranie, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w roli posadzek zarówno w części reprezentacyjnej domu, jak i w sypialni. Ich zaletą jest również niesamowity ciepły kolor w mlecznej tonacji czekolady złamanej pomarańczowym odcieniem. Tego typu drewno egzotyczne jest doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą ogrzać wnętrza drewnem i dodatkowo je rozświetlić. Pasują one zarówno do pomieszczeń klasycznych, jak i nowoczesnych. 

Innym dobrym rozwiązaniem do optycznego powiększania wnętrz za pomocą drewna jest wybór takich gatunków jak badi, sapeli czy doussie, a także bardziej stonowany jasnobrązowy tek, nieco ciemniejsza jatoba czy brązowo-miodowe iroko. Ciepłe i bardziej eleganckie jest również drewno w ciemniejszych odcieniach, jak ipe, czy wenge. Co istotne, ciemna i wyrazista posadzka jest jednak mocnym akcentem we wnętrzu i najlepiej prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach. 

Usłojenie oraz kolor podłogi egzotycznej

Aby uzyskać optymalny efekt kolorystyczny, należy wziąć pod uwagę sposób zabezpieczenia drewna. Olej sprawi, że będzie ono ciemniejsze i nada mu tym samym ciepły, złotawy kolor. Zmiana odcienia drewna będzie nieco mniej uwidoczniona w przypadku zastosowania lakieru rozpuszczalnikowego. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu drewno pokryte takim lakierem będzie ciemniało pod wpływem promieniowania UV. Najbardziej naturalny i najjaśniejszy kolor może zagwarantować lakier wodny. 

Ciepłym oraz głębokim kolorom często towarzyszy różnego rodzaju i czasami nawet bardzo bogate usłojenie. Może ono być rozmyte, prawie niewidoczne, co jest charakterystyczne dla kempasu, bambusa czy jatoby, po wyraziste i tworzące zupełnie niespotykane wzory, co jest cechą charakterystyczną palisandru i bubingi. Niektóre gatunki drewna egzotycznego mają połysk, który przybiera postać świetlistych lub perłowych smug albo wijących się po powierzchni nitek czy warkoczy. 

Egzotyczne podłogi a ogrzewanie podłogowe

Na podłogi z ogrzewaniem podłogowym powinno się montować gatunki drewna, które w małym stopniu zmieniają swoje wymiary pod wpływem działania temperatury oraz wilgotności i powoli osiągają równowagę higroskopijną jak na przykład merbau,  iroko, doussie oraz tek. Można także stosować panele warstwowe, wtedy gatunek wierzchniej warstwy drewna nie będzie miał większego znaczenia. 

Egzotyczne podłogi drewniane i ich zalety

Posadzka z drewna egzotycznego jest ciepła, dobrze tłumi dźwięki, reguluje wilgotność powietrza i nie wywołuje alergii. Ipe dzięki zawartym przeciwutleniaczom ma korzystny wpływ na zdrowie ludzi. Wśród egzotycznych gatunków drewna są też takie, które mają lepsze parametry techniczne od rodzimych. W mniejszym stopniu reagują one na zmiany wilgotności, przez co są bardziej stabilne. Wiele egzotycznych gatunków jest twardszych od drewna krajowego – na przykład doussie, merbau, ipe, bangkirai czy massaranduba są pod tym względem lepsze od dębu, czy jesionu. Można jednak wyróżnić gatunki, które mają gorsze włąściwości, niż dąb czy jesion – meranti, goiabao. 

Niektóre gatunki desek podłogowych z drewna egzotycznego jak np. babangkirai, itauba czy massaranduba, potrafią gwałtownie reagować na wszelkie zmiany mikroklimatu w danym pomieszczeniu. Dlatego też nie zaleca się ich na posadzki, chyba że szczelina pomiędzy deskami będzie wynosić od 3 do 10 milimetrów i zostanie wypełniona elastomerem. Drewno egzotyczne wykorzystuje się do produkcji litych materiałów posadzkowych. Co istotne, dużym zainteresowaniem cieszą się tańsze od litej podłogi drewnianej egzotycznej panele naturalne. 

Tworzy się je z dwóch lub trzech warstw, których wierzchnia ma grubość 3-4 milimetry i jest wykonana z egzotycznego drewna. Spodnie warstwy są wykonane z drewna niższej klasy, na przykład krajowego iglastego. Dzięki takiemu krzyżowemu ułożeniu poszczególnych warstw, minimalizowany jest skurcz drewnianych elementów i nie powstają tym samym żadne szczeliny. Wierzchnie warstwy są olejowane już w fabryce lub lakierowane nawet siedmiokrotnie. Na dodatek można je układać jako podłogę pływającą. 

Produkty, które warto kupić do klejenia podłogi:

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

wykładziny drewnopodobneWykładziny drewnopodobne jako alternatywa dla drewnianej podłogi
Finishparkiet i finishdeskiFinishparkiet i finishdeski - czy to alternatywa dla paneli podłogowych?