Impregnacja wykładzin dywanowych, czyli pielęgnacja na długie lata

Impregnacja wykładzin dywanowych, czyli pielęgnacja na długie lata

admin
Autor: admin
2022-12-29 0

Impregnacja wykładzin dywanowych to nic innego jak ich zabezpieczanie przed zbyt szybkim zabrudzeniem i zniszczeniem. Do tego zabiegu nadają się wszelkiego rodzaju wykładziny i dywany, zarówno te obiektowe, jak i użytkowane w domach, które narażone są na zabrudzenia lub duże natężenie ruchu. Istnieją trzy sposoby impregnacji – fluorochemiczna, hydrofobowa oraz przeciwogniowa.

Impregnacja wykładzin dywanowych, czyli pielęgnacja na długie lata

Przeczytaj także:

Impregnacja dywanów i wykładzin metodą fluorochemiczną

Dzięki zastosowaniu impregnacji fluorochemicznej możliwe jest zabezpieczenie wykładziny przed zaplamieniem, a zarazem zapewnienie jeszcze łatwiejszego jej odkurzania, prania i wywabiania plam. Odpowiednio nałożony impregnat do dywanów i wykładzin z fluorem osłania pojedyncze nici włókna i tworzy warstwę ochronną. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia nie są w stanie połączyć się z materiałem tak łatwo, jak bez zastosowania impregnatu.

Producenci wykładzin stosują ten impregnat do wykładzin dywanowych jako fabryczne zabezpieczenie, jednak jest on podatny na ścieranie. Po pewnym czasie należy dokonać zabiegu ponownej impregnacji. Zazwyczaj specjalista, który wykonuje czyszczenie wykładziny proponuje go jako dodatkową usługę. Podsumowując, ta metoda impregnacji dywanów i wykładzin dywanowych mniej zabezpiecza przed zabrudzeniem a bardziej ułatwia czyszczenie.

Zalety impregnacji hydrofobowej

Impregnacja wykładzin metodą hydrofobową zabezpiecza materiał przed wniknięciem substancji plamiącej w głąb włókien. Zabieg ten stosuje się w przemyśle włókienniczym od kilkunastu lat. Działa on podobnie jak impregnacja fluorochemiczna. Po naniesieniu odpowiedniego środka wysycha on, a następnie tworzy barierę na włóknach powodującą odpychanie wody i jednocześnie zachowując podstawowe zdolności dyfuzji pary wodnej. Substancje plamiące jak wino, soki czy ketchup nie są w stanie przeniknąć przez taką warstwę ochronną. Nie jest to najtańszy zabieg, ale za to jest bardzo skuteczny.

Impregnacja wykładzin dywanowych przeciwogniowa

Jest to specyficzna forma zabezpieczenia materiałów dywanowych i wykładzinowych. Powszechnie stosuje się ją w miejscach publicznych, w których przepisy prawa wymagają zastosowania specjalnej ochrony przeciwpożarowej. Technika zabezpieczania powierzchni impregnacją przeciwogniową polega na tym samym co poprzednie. Nałożenie i związanie substancji impregnatu na materiał i powierzchnie, w celu uzyskania ochrony tego materiału przed szybkim zapaleniem, spaleniem i syceniem ognia, nadaje im cechę trudnozapalności. 

W przypadku tej formy ochrony dywanów i wykładzin należy użyć wody zdemineralizowanej lub odfiltrowanej, która nie zawiera kamienia wapniowego. W istocie sama impregnacja nie zabezpieczy dywanu przed spaleniem, lecz przed zapłonem ognia i jego rozprzestrzenianiem. Opór przed zapaleniem daje czas na reakcję zgaszenia pożaru, a w przypadku dużych obiektów na ewakuację i podjęcie stosownych działań przez służby.

admin
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Patron Portalu

Partnerzy Portalu