Jak efektownie ułożyć drewnianą podłogę?
Montaż podłóg drewnianych można samodzielnie wykonać na kilka sposobów, w zależności od rodzaju wybranej podłogi drewnianej i oczekiwanego efektu. Sposób montażu drewnianej podłogi jest, zaraz po jakości materiału, najważniejszym czynnikiem wpływającym na trwałość posadzki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że odpowiednio zainstalowana podłoga drewniana to inwestycja nawet na kilkadziesiąt lat. Jakie są więc możliwości na efektywne ułożenie drewnianej podłogi?
Przeczytaj także:
- Wybór podłogi drewnianej w pięciu krokach
- Jak myć podłogi bez smug?
- Czy ciemne panele podłogowe pasują do domu?
Montaż podłóg drewnianych na pływająco
Efektowne położenie podłogi w systemie pływającym to montaż desek drewnianych bez klejenia do podłoża. Deski lub klepki, które mają specjalny system mocowań na krawędziach można układać na posadzkach betonowych z pominięciem gruntowania i nakładania kleju. Jest to szybki i niedrogi sposób wykończenia podłogi, ale odkrywa wiele wad podczas użytkowania. Uciążliwe dla domowników może być charakterystyczne stukanie przy chodzeniu pod deskach, podobne jak w przypadku paneli podłogowych. Ponadto nie będzie możliwe przeprowadzenie kompleksowej renowacji po czasie. Cyklinowanie podłogi za pomocą specjalnych maszyn może odbywać się tylko na przytwierdzonym do podłoża parkiecie. Nie można również instalować takiej podłogi nad ogrzewaniem podłogowym.
Montaż podłogi drewnianej na kleju do betonu lub gładzi
Układanie parkietu w oparciu o przyklejenie do podłoża stosowane jest w większości przypadków. W ten sposób zakłada się zagruntowanie wylewki betonowej, nałożenie kleju i przyklejenie desek do posadzki. Podłoga, mimo zastosowania kleju, jest gotowa do użytkowania praktycznie od razu po jej położeniu. Odpowiednio przygotowane profesjonalne środki klejące schną bardzo szybko i trwale wiążą. Niekwestionowaną zaletą tego sposobu jest to, że tylko tak zamontowane podłogi z drewna mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Taka podłoga jest nie tylko trwała, ale także wytrzymała przez długie lata. Odnawianie, czy cyklinowanie może być prowadzone cyklicznie, bez żadnych szkód. Istotne jest jednak odpowiednie przygotowanie podłoże pod układanie podłogi drewnianej w ten sposób.
Montaż podłogi drewnianej na legarach
Montaż desek na legarach stosowany jest często podczas prac konserwatorskich w pomieszczeniach, w których posadzka jest niestabilna lub gdy chce się ułożyć podłogę na wyższym poziomie, np. tak jak w przypadku scen w teatrach. W tej metodzie instalacji podłogi wykorzystuje się legary umiejscawiane na podłożu na specjalnych podkładkach, a następnie przykręca się płyty OSB, do których przyklejane są deski podłogowe.
Montaż podłóg drewnianych do ściany
Modne w ostatnich latach stały się ściany wykańczane różnymi rodzajami drewna. Często jest są to szerokie deski podłogowe lub jodełka klasyczna bądź francuska. Jest to niezwykle efektowny sposób na wystrój wnętrza, a także na wyróżnienie danego fragmentu ściany. Na fragmencie ściany wykończonej drewnem w salonie można zawiesić telewizor, a w holu wyjściowym lustro, uzyskując estetyczny akcent dekoracyjny.
Podłogi na ścianach montuje się z pominięciem legarów. Płytę OSB przykręca się bezpośrednio do ściany, a następnie klei wybraną podłogę. Montaż drewnianej jodełki czy desek na ścianie bez wykorzystania płyty typu OSB mogłoby spowodować odkształcenia drewna oraz ich odklejanie od ściany.