jak dopasować listwę przypodłogową

SHARE

Jak dopasować listwę przypodłogową do podłogi?

Autor:

Podłogi LVT

Listwy przypodłogowe są ważnym elementem wykończenia każdego pomieszczenia. Dobrze dobrana pozostaje praktycznie niezauważona, jednak jej brak lub złe dopasowanie od razu rzuca się w oczy. Z pewnością raziłby każdą osobę widok miejsca z niewykończoną ścianą czy plątaniną mało estetycznych kabli. Wtedy okazałoby się jak niezbędny i niezastąpiony jest to element. Dlatego warto wiedzieć, jak wybrać listwę, by pełniła swoją funkcję praktyczną i estetyczną, a także, aby podkreślała charakter pomieszczenia.

Przeczytaj także:

Listwy przypodłogowe a podłoga

Jeśli wybór padł na podłogę drewnianą to można dobrać listwy przypodłogowe z tego samego materiału. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala uzyskać spójny efekt. Należy jednak zwrócić uwagę na kolor wybarwienia parkietu lub paneli podłogowych. Jeśli jest stosunkowo ciemny, to warto postawić na niskie listwy przypodłogowe MDF lub z innego materiału. Dzięki temu nie pomniejszy się optycznie pomieszczenia i uniknie przytłaczającego efektu. Przy jaśniejszych odmianach drewna lub kolorystyce paneli, sprawdzą się zarówno wyższe, jak i niższe listwy przypodłogowe PCV.

Listwy przypodłogowe a ściana

Jeśli nie chce się listew przypodłogowych w takim samym kolorze jak podłoga, to można je dobrać do koloru ściany. Listwy przypodłogowe białe nadadzą wnętrzu elegancji i optycznie je powiększą. Gdy lubi się intensywne barwy, a ściana jest w kolorze butelkowej zieleni lub bordo, a białe wykończenie podłogi nie pasuje do wizji aranżacji to można ją przemalować. Podobnie w przypadku ścian wykończonych drewnem lub wzorzystą okładziną. Gdy ścianę zdobi duży kwiatowy wzór lub kolorowa krata, można wybrać białe wykończenie lub powrócić do pierwszej opcji, czyli skorelować listwę z podłogą.

Listwy przypodłogowe – alternatywy, które można wykorzystać

Jest jeszcze jedna możliwość, czyli porzucić wszystkie sztywne reguły i dać się ponieść własnej intuicji. Jest to oczywiście ryzykowne w przypadku listew podłogowych, ale jeśli się uda, to można liczyć na sporą dawkę satysfakcji i oryginalnie wykończone wnętrze. Wtedy listwy przyścienne nie będą pełnić jedynie funkcji przedłużenia podłogi lub wykończenia ściany, ale także zostanie pierwszoplanowym bohaterem aranżacji. Tak się stanie, gdy wybierze się listwy przypodłogowe drewniane lub z materiału, który bardzo rzadko występuje na podłogach i ścianach, czyli aluminium. Można także pomyśleć o wykorzystaniu białej listwy przypodłogowej, która rozdzieli kolorystycznie pomalowaną ciemną farbą ścianę i mocno wybarwione drewno na podłodze. Albo zastosować odwrotny kontrast – czarną listwą rozdzielić jasne powierzchnie.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu – listwie dekoracyjnej z żywym kolorem, wybijającym się na tle stonowanego szkła i podłogi. Jest to trudne, ale możliwe do wykonania. Wystarczy wyobrazić sobie otwartą przestrzeń, gdzie szarą winylową podłogę imitującą beton okalają listwy drewniane w czerwonym kolorze, a ściany są białe. Ten jeden charakterystyczny detal ma duże szanse zapewnić iście spektakularny rezultat.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

efektowne układanie podłogi drewnianejJak efektownie ułożyć drewnianą podłogę?
jak układać panele winyloweW jaki sposób układać panele winylowe?