ogrzewanie podłogowe a wykładziny

SHARE

Jakie wykładziny wybrać pod ogrzewanie podłogowe?

Autor:

Podłogi LVT

Praktyczne ogrzewanie podłogowe instalowane jest w coraz większej liczbie domów i mieszkań, jako rozwiązanie, które zwiększa komfort życia i cieplny domowników. Buduje ono przyjemną atmosferę w całej przestrzeni. Wiele osób zastanawia się, czy takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem we wszystkich pomieszczeniach, a w szczególności w tych, w których znaleźć ma się wykładzina dywanowa, PCW lub linoleum.

Przeczytaj także:

Wykładziny specjalnego przeznaczenia do ogrzewania podłogowego

Współcześnie produkowane wykładziny mogą być w większości z powodzeniem stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Wybierając wykładzinę do podłogówki należy wziąć pod uwagę jej oznaczenie. Jeśli znajduje się na niej specjalne oznaczenie w postaci piktogramu, np. odwrócona litera S jako symbol instalacji ogrzewania podłogowego, a nad nią strzałki w górę, to oznacza to, że jest ona dopuszczona do ułożenia na zastosowanym systemie grzewczym.

Warto szukać również informacji na temat oporu cieplnego. Parametr ten nie może przekraczać 0,17 m2*K/W. Przy wykładzinach dywanowych bardzo istotna jest także waga runa – nie powinna ona przekraczać granicy 1000-1300 g/m2. Współcześnie nie jest to parametr, który decyduje o wyborze wykładziny na ogrzewanie podłogowe, ponieważ może się zdarzyć, że nowocześnie skonstruowany produkt będzie miał stosunkowo niski opór cieplny przy wysokiej wadze runa.

Co do rodzaju włókna, jakie nadaje się na ogrzewanie podłogowe, nie ma żadnych ograniczeń. Wykładziny mogą być wykonane z wielu różnych surowców. Warto natomiast zwrócić uwagę na jej spodnią część. Do najlepiej przewodzących zalicza się włókna tkane na podkładzie z syntetycznej juty.

Wykładziny z podkładem czy bez podkładu? Które rozwiązanie wybrać do podłogówki?

Montując wykładzinę na ogrzewaniu podłogowym, należy ją dokładnie przykleić do podłoża. Pomiędzy jej spodem a posadzką nie może być żadnej wolnej przestrzeni. Należy również pamiętać o zastosowaniu specjalnego kleju, który jest odporny na działanie temperatury do 50 stopni Celsjusza. Najlepszym rozwiązaniem jest brak podkładu pomiędzy wykładziną a posadzką. Zdarza się jednak, że niektórzy właściciele, aby podłoga była bardziej miękka i komfortowa dla stóp, decydują się na podkład pod okładziną podłogową.

W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy wybrana wykładzina może być stosowana razem z podkładem. Może się bowiem okazać, że produkt, który świetnie sprawdzi się na samej podłodze, razem z podkładem będzie miał bardzo dużą oporność cieplną. Wtedy też spadnie wydajność ogrzewania podłogowego, co przełoży się na wyższe rachunki, a pomieszczenie będzie niedogrzane.

Wykładzina dywanowa czy PCW? Jaka będzie lepiej przewodzić ciepło?

Ogrzewanie podłogowe można stosować praktycznie wszędzie. Co istotne, nie wszędzie trzeba stosować takie samo pokrycie. W niektórych pomieszczeniach można wyłożyć wykładzinę dywanową, w innym PCW, a jeszcze gdzie indziej np. podłogę drewnianą. Wykładziny PCW nie są tak przyjemne w dotyku, ale ich zaletą jest niewielka grubość. W związku z tym bardzo dobrze przekazują one ciepło. Są elastyczne, dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie się spowodowane zmianami temperatury. Wykładziny z PCW charakteryzuje mniejszy opór cieplny, dzięki czemu szybciej się nagrzewają, ale niestety równie szybko ostygną. W przypadku tego typu wykładzin wpływ na niższą wartość parametru oporu cieplnego będzie miała grubość materiału.

Materiał z jakiego wykonana jest wykładzina ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku ogrzewania wodnego, jak i elektrycznego. W przypadku wykładzin dywanowych problem jest bardziej złożony. Dwie podobne do siebie wykładziny, o podobnej wadze runa, mogą mieć różne opory cieplne. W innym przypadku wykładziny o różnej wadze mają takie same opory ciepła. Wpływ na to mogą mieć np. materiały runa, podkładu, spoiwa, a także gęstość runa, podziałka, czy nawet ilość pęczków na metrze kwadratowym. Różnice pomiędzy wykładzinami warto wziąć pod uwagę, dobierając je do konkretnych pomieszczeń.

Jeśli podłoga ma się szybko nagrzewać, warto zastosować PCW. W sypialni na ogrzewanie podłogowe można stosować wykładziny dywanowe, które zapewnią wysoki komfort dla stóp. Wybór produktów na rynku jest bardzo duży. Można znaleźć na nim zarówno wykładziny z włókien syntetycznych, jak i naturalnych np. z wełny. Należy jednak pamiętać, że o tym, czy dane pokrycie podłogowe nadaje się do ogrzewania podłogowego, decyduje producent. Jeśli on sam nie rekomenduje swojej wykładziny do takiego zastosowania, lepiej nie ryzykować i wybrać inne pokrycie.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

panele podłogowe czy podłoga drewnianaPodłoga drewniana czy panele podłogowe - co i kiedy wybrać?
wygłuszenie podłogiW jaki sposób wygłuszyć podłogę?