W jaki sposób wygłuszyć podłogę?
Skrzypiący parkiet, głośne kroki, uciążliwy hałas pochodzący od paneli lub płytek to tylko kilka z przykładów tego, że podłoga nie jest odpowiednio wygłuszona. Harmider spowodowany poruszaniem się po domu może przyczynić się do zaburzenia spokoju po męczącym dniu. Czy można w skuteczny sposób wyciszyć podłogę? Jaki materiał wybrać do wykonania izolacji akustycznej podłogi?
Przeczytaj także:
- Jakie wykładziny wybrać pod ogrzewanie podłogowe?
- Czym są panele winylowe i płytki LVT?
- Od czego zależy trwałość drewnianej podłogi?
Czy wyciszenie podłogi jest konieczne?
Dom ma przede wszystkim stanowić gwarancję bezpieczeństwa i odprężenia dla jego właścicieli. Jednak na etapie przygotowań nieruchomości do użytkowania i aranżacji pomieszczeń należy wziąć pod uwagę fakt, że w każdym budynku pojawia się ryzyko hałasu. W przypadku budownictwa można wyróżnić trzy rodzaje główne rodzaje generowanego hałasu:
- hałas kroków, który jest efektem poruszania się po pomieszczeniach,
- hałas powietrzny, który spowodowany jest rozmowami domowników,
- dźwięk uderzeniowy, który powoduje np. przesuwanie mebli lub upadek jakiegoś przedmiotu.
Wszystkie przedstawione rodzaje hałasu mogą być przenoszone do innych pomieszczeń lub na niższe piętra. Dzieje się tak w szczególności, gdy nie ma odpowiedniego wygłuszenia podłogi. Właściciele nieruchomości często zapominają, że posadzka może również generować i rozprowadzać dźwięki. Dlatego też w nowoczesnych inwestycjach wykonuje się izolację akustyczną podłoża.
Jakie są sposoby na wygłuszenie podłogi?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyciszenie podłogi lub uzyskanie wysokiego poziomu izolacyjności akustycznej jest wykonanie laminowanej podłogi. Mianem tym określa się wielowarstwowe podłoże, które pozwala skutecznie wyeliminować powstający hałas. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych laminowanych paneli, które należy zamontować na odpowiednich matach lub podkładach, których zadaniem jest wygłuszać powstające dźwięki i zabezpieczyć podłogę przed powstającymi drganiami.
Jaki materiał wybrać do izolacji akustycznej podłogi?
Panele laminowane to jedna z opcji dla właścicieli domów i mieszkań. Zewnętrzną warstwę podłogi może być również parkiet lub ceramiczna posadzka wykonana z płytek. Najważniejszym elementem dla uzyskania odpowiedniej izolacji akustycznej jest materiał, na który następuje montaż przedstawionych komponentów. W tym celu niezbędne jest wybranie tworzywa, które będzie odznaczać się wysokim poziomem dźwiękochłonności. Częstym wyborem są maty akustyczne, ale ich cena niekiedy może być bardzo wysoka i sięgać kilkuset złotych za metr kwadratowy. Innym wyborem są maty korkowe, ale zarówno przy jednym, jak i drugim materiale należy poświęcić więcej czasu na jego układanie i zakupić większą ilość.
Do wyciszenia podłogi stosować można płyty drewnopochodne albo powszechnie wykorzystywany w budownictwie regips. W pierwszym przypadku istnieje duża szansa, że drewno będzie potrzebować co jakiś czas konserwacji. Z kolei do płyt gipsowo-kartonowych często stosuje się dodatkowe wsparcie w formie teksturowych kształtek, które należy wypełnić kruszywem wapiennym. W efekcie zaproponowana metoda jest nie tylko czasochłonna, ale także pracochłonna.
Jednym z najlepszych rozwiązań, które warto wybrać to pianki poliuretanowe. Można kupować gotowe podkłady pod panele lub wykorzystać metodę natryskową. W szczególności prostota aplikacji drugiego rozwiązania pozwala na szybkie i dokładne pokrycie całego podłoża. Pianka PUR odznacza się wysoką dźwiękochłonnością, a właściwość ta utrzymuje się przez niezwykle długi czas – dlatego też oprócz nieruchomości prywatnych jest często wykorzystywana w innych budynkach np. klubach nocnych, szpitalach, urzędach, studiach nagraniowych czy salach kinowych.