Podłoga pływająca i klejona – poznaj różnice między nimi
W przypadku paneli laminowanych, LVT i desek warstwowych, standardem jest dzisiaj podłoga pływająca. Montaż na klej stosuje się przede wszystkim podczas montażu klasycznych desek drewnianych. W praktyce obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, o których z pewnością warto wiedzieć. Bezklejowy montaż podłogi ma dwie istotne zalety – jest szybki i łatwy. Dzięki temu podłogę można ułożyć także osoba niemająca doświadczenia, ale przyda się zawsze trochę smykałki do prac technicznych. Należy bowiem pamiętać, że nawet w sytuacji takiego prostego montażu nie da się uniknąć przycinania, czy wykończenia krawędzi podłogi przy pomocy listew wykończeniowych.
Przeczytaj także:
- Jak zadbać o drewnianą podłogę?
- Czym są posadzki z żywicy poliuretanowej?
- Co powinieneś wiedzieć o mikrocemencie na podłogę?
Podłoga pływająca – charakterystyka
Panele podłogowe montowane w systemie pływającym wyposażone są w pióra i wpust. Pióro z jednego elementu łączy się z wpustem z drugiego elementu, dzięki czemu pokrycie podłogowe tworzy jednolitą powierzchnię, a oba panele nie przesuwają się. Nie oznacza to jednak, że wszystkie panele podłogowe łączy się w identyczny sposób. Najczęściej stosuje się jeden z dwóch rodzajów zamków. Klasyczne łączenie na klik, określane jest także nazwą 2G lub angle-angle. Jeśli chce się położyć produkt tego typu, najpierw układa się rząd paneli, łącząc ze sobą krótsze boki. Dopiero w drugiej kolejności przypina się do nich kolejne panele, łącząc je dłuższymi krawędziami.
Połączenie typu 2G najlepiej sprawdza się wtedy, gdy układa się panele laminowane lub nieduże deski warstwowe. Zamki typu angle-angle przeważnie wymagają, aby kolejne deski były dobijane w celu lepszego spasowania. W przypadku dużych i ciężkich desek drewnianych, a także elastycznych materiałów, takich jak LVT, lepiej sprawdza się zamek 5G. W tym przypadku najpierw łączy się ze sobą dłuższe boki, a następnie, do tak ułożonego rzędu paneli dołącza kolejne krótkim bokiem, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Podłoga układana w systemie na klik jest odporna na drobne błędy, jakie mogą się pojawić w trakcie montażu – pojedyncze deski można docisnąć nawet wtedy, gdy ułożony został już duży fragment podłogi.
Podłoga klejona – charakterystyka
Montaż podłogi pływającej jest znacznie łatwiejszy niż klejenie podłogi do posadzki. Najczęściej ten drugi rodzaj montażu stosuje się w przypadku paneli winylowych, czyli LVT. Niestety, ale montaż podłogi z wykorzystaniem kleju wymaga już pewnej wiedzy i umiejętności. Ponadto prace trwają znacznie dłużej. Najpierw na posadzce rozprowadza się cienką warstwę kleju, a następnie po określonym przez producenta czasie, układa kilka rzędów paneli. Następnie klej rozprowadza się na kolejnym fragmencie posadzki i znów trzeba zaczekać, aby móc ułożyć kolejne rzędy paneli.
Prace muszą być prowadzone bardzo starannie, ponieważ na tego rodzaju podłodze widoczne będą wszystkie nierówności. Klej stosuje się także w przypadku trójwarstwowych desek podłogowych. Klej montażowy kładzie się na pióro, a następnie wkłada się we wpust. Klej trzeba zarówno nałożyć na długim, jak i na krótkim boku deski. W przypadku podłogi z litego drewna, najczęściej jest ona klejona do podłoża, a dodatkowo poszczególne deski łączone są na pióro i wpust Montaż takiej podłogi wymaga doświadczenia, a kolejne deski powinny być dociskane z dużą precyzją.
Montaż podłogi – jaki sposób wybrać?
Zaletą podłóg pływających jest łatwość montażu. Nie znaczy to jednak, że takie podłogi nie mają żadnych wad. Dużym problemem może być wytłumienie odgłosów kroków. Różnego rodzaju podkłady jedynie ograniczają hałas, ale nie są w stanie wyeliminować go całkowicie. Dlatego też tego rodzaju podłoga określana jest jako głośna. Co jednak istotne, niegdyś nie zalecało się, ale dzisiaj już można zrealizować montaż podłogi pływającej na ogrzewaniu podłogowym.
Montaż pływający nie jest zalecany jednak w pomieszczeniach, w których będą umieszczone ciężkie meble. Może to doprowadzać do deformacji podłoża, w szczególności gdy ciężar nie będzie równo rozłożony. Podłoga pływająca jest dobrym rozwiązaniem, gdy w pomieszczeniu mamy słaby podkład lub jastrych, a do tego nie chcemy czekać z użytkowaniem podłogi. Jeśli mamy więcej czasu i zależy nam na trwalszym rozwiązaniu, lepiej wziąć pod uwagę układanie podłogi z wykorzystaniem kleju. Podłoga klejona charakteryzuje się tym, że jest stabilna, zapewnia bardzo dobre tłumienie dźwięków i w przypadku podłogi drewnianej istnieje możliwość łatwego cyklinowania.
Co istotne, montaż podłogi klejonej można stosować tylko wtedy, gdy ma się wykonany mocny jastrych. Należy także pamiętać, że w przeciwieństwie do podłogi pływającej, przy montażu klejonym pomieszczenie można użytkować, dopiero gdy klej zupełnie wyschnie, czyli po kilku dniach.