posadzki maszynowe co to

SHARE

Posadzki maszynowe – porady, zalety

Autor:

Podłogi LVT

Wykonywanie posadzek maszynowych to świetna alternatywa dla wylewek robionych ręcznie. Przede wszystkim gwarantują one wysoką jakość i precyzję wykonania, a poza tym jest to rozwiązanie wygodniejsze i wymagające poświęcenia mniej czasu oraz mniejszego nakładu sił. Wbrew pozorom, posadzki maszynowe nie są droższą alternatywą, ale rezultaty usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagającego inwestora. Dlaczego warto postawić na beton i wylewkę maszynową?

Przeczytaj także:

Czym są posadzki maszynowe? 

Jednym z najważniejszych etapów prac stanu surowego zamkniętego jest wykonanie podkładów podłogowych, które najczęściej są w formie wylewki betonowej. Takie prace można wykonać ręcznie, ale jeśli ważna jest precyzja i ich przyspieszenie, warto do tego celu użyć dedykowanego urządzenia, które nazywane jest mixokretem. Służy on właśnie do wykonywania i szlifowania posadzek maszynowych.

Miksokret jest agregatem działającym dzięki napędowi spalinowemu. Urządzenie wystarczy napełnić produktami niezbędnymi do uzyskania wylewki betonowej. Następnym krokiem jest poziomowanie posadzki betonowej i jej zacieranie, w celu wyrównania wszelkich nierówności. Ten etap może być wykonywany mechanicznie albo ręcznie, przy czym zacieranie maszynowe pozwala uzyskać znacznie lepszy efekt, co będzie miało później ogromne znaczenie podczas układania podłogi. 

Mimo iż wykonanie posadzki miksokretem wydaje się mniej skomplikowane niż taka sama czynność wykonana ręcznie to wymagaj jednak dużego doświadczenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zatrudnienie fachowców, którzy mają odpowiednie doświadczenie i kompetencje w tym zakresie. 

Jakie są zalety wylewek maszynowych?

Wykonane posadzki mixokretem stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, wybieranym przez inwestorów. Można nawet powiedzieć, że są już pewnego rodzaju standardem. Ich popularność wynika przede wszystkim z licznych korzyści, jakie ze sobą niosą. Wśród najważniejszych wymienić można:

  • idealnie wyrównane podłoże,
  • atrakcyjna cena,
  • szybsze związanie i schnięcie wykonanej wylewki miksokretem,
  • wysoki poziom trwałości oraz wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne,
  • możliwość zastosowania takiej wylewki na ogrzewanie podłogowe.

Jak widać, wybór wylewki mieszanki betonowej wykonywanej za pomocą mixokreta to decyzja, które się nie pożałuje. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy zwrócić uwagę na składniki mieszanki i ich odpowiednie proporcje. Dlatego tak ważne jest to, aby posadzkę wykonała profesjonalna firma, która zadba o jakość wylewki. 

O czym pamiętać, wykonując podłogi betonowe?

Już na etapie wyboru wykonawcy powinno się ustalić szczegóły prac, które będą dotyczyć między innymi materiałów używanych do przygotowania mieszanki. Istotne znaczenie ma także to, czy w danym pomieszczeniu znajdzie się ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku do wylewki należy dodać plastyfikatory. Samą wylewkę maszynową muszą poprzedzać niezbędne przygotowania: dokonanie pomiarów, ułożenie hydroizolacji, izolacji termicznej, wykonanie zbrojenia, wyznaczenie dylatacji obwodowych przy ścianach i innych elementach pionowych. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym powinny być już ułożone rury od systemu grzewczego, aby można było wylać posadzkę. Trzeba pamiętać także o tym, że w momencie wykonywania robót musi być zagwarantowany dostęp do prądu i wody.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

schody dywanowe co toDo jakich wnętrz pasują schody dywanowe?
Jaka nawierzchnia na taras?Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepszym wyborem?