Rodzaje posadzki epoksydowej do garażu i ich zalety
Niezależnie od tego, czy garaż został w komponowany w bryłę domu, czy stanowi on oddzielny budynek, to nie należy go traktować po macoszemu. Warto zadbać o odpowiednią jakość wykonania oraz materiałów. Bardzo istotnym elementem jest w tym przypadku posadzka, którą powinno się wykonać z wytrzymałej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne nawierzchni. Najczęściej stosuje się posadzkę epoksydową w garażu, ale czy faktycznie jest ona taka dobra?
Przeczytaj także:
- Trzy rodzaje podłóg do domu i który wybrać?
- Radisson Blu w posadzkami od IVC Comercial
- Wykładziny Modulyss w Olivia Business Centre
Czym jest posadzka epoksydowa?
Posadzka do garażu epoksydowa nazywana jest także posadzką z żywicy. Ten termin nieco sugeruje rodzaj materiału, jaki wykorzystywany jest to stworzenia podłogi w miejscu, gdzie przechowywane będzie auto lub inne pojazdy. Tego rodzaju posadzki tworzy się z żywic syntetycznych jedno lub dwuskładnikowych, które najczęściej mają domieszkę polifenoli i substancji utwardzającej.
Paleta żywic dostępnych obecnie na rynku jest dość szeroka. Różnią się one m.in. składem, wytrzymałością i odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, wyglądem po zakończeniu prac oraz przeznaczeniem. Większość żywic stosuje się głównie w pomieszczeniach o charakterze przemysłowym i publicznym, ale ostatnimi czasy można je także coraz częściej spotkać w pomieszczeniach garażowych.
Jakie są rodzaje posadzek epoksydowych?
Posadzki epoksydowe można podzielić na kilka rodzajów. Wykonuje się je z żywicy cienkowarstwowej i grubowarstwowej. Pierwszy rodzaj posadzki ma najczęściej grubość około 0,5 mm. Można ją nakładać samodzielnie, wykorzystując do tego wałek. Należy jednak pamiętać, że podłoże musi być dokładnie oczyszczone, wygładzone i wyrównane. Inny rodzaj posadzek żywicznych, czyli grubowarstwowa tworzy podłogę do garażu o grubości co najmniej 2 mm, a niekiedy nawet 5 mm. Podobnie jak posadzka cienkowarstwowa, powłoka epoksydowa może być bezbarwna albo wzbogacona barwnikiem. Do wykonania podłogi epoksydowej tego rodzaju potrzebny jest już specjalistyczny sprzęt i zaawansowane umiejętności.
Jakie zalety ma posadzka epoksydowa?
Odpowiednio dopasowana posadzka do garażu jest odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, gwarantuje przyczepność, antypoślizgowość i łatwo się czyści. Jest to więc rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Posadzki wykonane z żywicy są także łatwe w ułożeniu i są odporne na działanie wilgoci. W zależności od wybranego rodzaju, żywica epoksydowa nadaje podłodze garaży połysku lub jest matowa.
Jak położyć posadzkę epoksydową?
Jeśli zapadnie decyzja o wykonaniu posadzki epoksydowej gruboziarnistej w garażu, to najlepiej zlecić jej wykonanie firmie, która się specjalizuje w tego typu pracach. Przed wylaniem i rozprowadzeniem preparatu żywicznego należy dobrze przygotować podłoże i to niezależnie od tego, czy jest to nowa wylewka betonowa, czy stary beton albo inny rodzaj nawierzchni.
Podłoże musi być bardzo dobrze oczyszczone z wszelkich drobinek pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Jeżeli jest to starszy beton, posiadający nieznaczne ubytki, wtedy wszelkie nierówności trzeba najpierw wypełnić. Podłoże musi również być porządnie osuszone. Jeżeli jest to świeża wylewka betonowa, to należy odczekać przynajmniej miesiąc. Warto pamiętać, że jakość posadzki żywicznej epoksydowej jest w dużym stopniu uzależniona od jakości przeprowadzenia etapu przygotowawczego.
Jak ułatwić sobie nakładanie żywicy epoksydowej na posadzkę?
Dużym ułatwieniem w nakładaniu żywicy epoksydowej na posadzkę jest wybór posadzki samopoziomującej, jednak w przypadku podłogi w garażu nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wylewka samopoziomująca zapewni równe podłoże, podczas gdy w garażu potrzebny jest nieznaczny spadek, który pozwoli odprowadzać wodę na zewnątrz. Należy o tym pamiętać, ponieważ woda, czy śnieg pozostałe na oponach nie wsiąkną tak szybko w posadzkę epoksydową.
Żywica epoksydowa musi być dokładnie rozmieszana, aby mogła ona stanowić gładką i jednolitą masę. Po wyznaczeniu wysokości na ścianach można nałożyć pierwszą warstwę gruntującą, a następnie nakładać kolejne warstwy posadzki w garażu, w zależności od tego, jak gruba ma ona być. Jeśli chce się uzyskać lepsze właściwości antypoślizgowe, to po nałożeniu warstwy gruntującej należy wysypać na powierzchnię piasek kwarcowy
Schnięcie każdej warstwy powinno trwać około 24 godzin. Dzięki temu zyska się pewność, że jest ona skutecznie utwardzona. Żywicę nakłada się również na elementy pionowe do wysokości kilkunastu centymetrów. Po wykonaniu posadzki następuje jej zacieranie – najlepiej zrobić to mechanicznie. Ostatnim krokiem jest nałożenie ostatniej warstwy, stanowiącej wykończenie posadzki.