Różnica pomiędzy wykładziną prądoprzewodzącą a rozpraszającą
Osoba, która po raz pierwszy w życiu spotyka się z terminem podłogi prądoprzewodzącej może mylnie definiować, że przewodzi ona prąd. Należy więc już na samym początku jasno powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie. Wykładziny prądoprzewodzące są powierzchniami odprowadzającymi ładunki elektryczne, dzięki czemu są one bezpieczniejsze. W trakcie wybierania wykładziny do danego pomieszczenia można również spotkać się z takim określeniem jak wykładzina antystatyczna. Czym więc są oba te rodzaje wykładzin?
Przeczytaj także:
- Wykładziny kauczukowe – arystokracja wśród wykładzin elastycznych, na czym polega ich przewaga.
- Taśmy antypoślizgowe – skuteczna ochrona na schody.
- Montaż LVT i ogrzewanie podłogowe
Czym jest wykładzina rozpraszająca?
Obecnie antystatyczność wykładzin jest standardem i każda powinna taki parametr posiadać w swoim opisie. W przeszłości nie była ta cecha jednak aż tak oczywista, bo w latach 80. ubiegłego wieku elektryzowanie się podłóg było normą. Omawiane właściwości antystatyczne można zobrazować na tle chodzenia po wykładzinie. W momencie styku buta z podłogą wytwarzane są napięcia elektrostatyczne, aczkolwiek niskie i niewyczuwalne dla człowieka. W momencie, gdy wartość napięcia wzrośnie powyżej określonych norm, wtedy można odczuwać tak zwane kopanie prądem, a niekiedy nawet widoczne. Wielkość napięcia zależy od wielkości wartości stykających się ze sobą w trakcie tarcia materiałów oraz wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu i temperatury w nim panującej.
Czym są wykładziny prądoprzewodzące?
Podłogi prądoprzewodzące to z kolei wykładziny specjalistyczne, które wykorzystywane są w pomieszczeniach wymagających szczególnych środków ostrożności i zabezpieczenia przed ładunkami elektrostatycznymi. Posadzki tego typu stosowane są powszechnie w takich miejscach, jak serwerownie, czy też clean room w firmach produkujących elektronikę, farmaceutycznych oraz innych, które wymagają jak najczystszej atmosfery. Bardzo często można je znaleźć w szpitalach, laboratoriach i wszędzie tam, gdzie znajduje się sprzęt diagnostyczny wrażliwy na działanie ładunków elektrostatycznych. Podłogi prądoprzewodzące powinno się instalować również w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. Co istotne, coraz częściej posadzki takiego rodzaju są wyposażone w siatkę miedzianą, za pomocą której odprowadzane są ładunki do uziemienia.
Montaż wykładziny, a jej działanie antyelektrostatyczne
Posadzki, które mają właściwości prądoprzewodzące wymagają specjalnego montażu i wykorzystania najlepszych jakościowo materiałów. Wykorzystywana chemia budowlana, a więc produkty gruntujące, czy kleje mają znacznie inne właściwości, niż ma to miejsce w standardowych produktach. Co istotne, zaleca się również podłączenie posadzki do uziemienia, ale powinien to zrobić doświadczony i wykwalifikowany elektryk, który bardzo dobrze zna instalację elektryczną znajdującą się w danym budynku i pomieszczeniu. Po montażu trzeba jeszcze wykonać pomiary, dzięki którym można sprawdzić oporność skośną posadzki w różnych miejscach. Ważne, aby te pomiary przeprowadzać okresowo.
Polecane produkty: