Wykładziny w płytkach dla małych i średnich biur
Estetyczne, praktyczne i wytrzymałe to określenia, które świetnie pasują do wykładzin dywanowych w płytkach. Nazywa się je również modułowymi. Wraz z biegiem lat coraz częściej zastępują one tradycyjne wykładziny w rolkach i są chętnie wybierane przez architektów oraz projektantów wnętrz. Szczególnie duże uznanie zyskały w aranżacji przestrzeni biurowych ze względu na swoje znakomite właściwości i walory estetyczne. Dlaczego warto na nie stawiać? W tym artykule przedstawiamy ich wady i zalety, a także budowę, która ma duże znaczenie w aspekcie ich właściwości.
Przeczytaj także:
- Różnica pomiędzy wykładziną prądoprzewodzącą a rozpraszającą
- Wykładziny kauczukowe – arystokracja wśród wykładzin elastycznych, na czym polega ich przewaga
- Taśmy antypoślizgowe – skuteczna ochrona na schody
Co to jest wykładzina dywanowa w płytkach?
Płytki dywanowe to nic innego jak fragmenty wykładziny, która jest pocięta w kwadraty lub prostokąty. Mocuje się je na specjalnym podkładzie, który najczęściej wykonany jest z bitumu. Dzięki temu można je montować na podłożu z wykorzystaniem kleju rzepowego. Ich najważniejszą cechą jest możliwość szybkiego zdjęcia z podłogi i wymiany elementu na nowy. Taki atut ma ogromne znaczenie w szczególności dla biur, które są mocno eksploatowane. Płytki dywanowe dostępne są w różnych rozmiarach: 48×48, 50×50, 60×60 i 96×96 cm. Oczywiście, mogą być też większe, jak i mniejsze. Płytki dywanowe uznawane są za praktyczny, wytrzymały i niezwykle estetyczny materiał na wykładzinę podłogową. Warto także dodać, że poza podkładem z bitumu, wykorzystuje się filc, tekstylia albo PVC. Część z nich to podkłady, które są ekologiczne i posiadają certyfikat LEED. Starannie opracowana konstrukcja płytek gwarantuje stabilność wymiarową i optymalne warunki użytkowe. To sprawia, że wykorzystuje się je najczęściej w mocno eksploatowanych pomieszczeniach typu właśnie biura.
Jak się montuje wysokiej jakości płytki dywanowe?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, płytki dywanowe występują w wielu różnych rozmiarach. Dzięki temu ich montaż jest znacznie prostszy i szybszy niż w przypadku klasycznej wykładziny dywanowej w rolce. Można je mocować do podłoża przy pomocy specjalnego kleju antypoślizgowego albo tak zwanym systemem belgijskim – spodnia warstwa płytek działa jak taśma klejąca. Takie rozwiązanie pozwala łączyć na danej powierzchni wiele różnych wzorów, rozmiarów i faktur, a nawet wysokości. W ten sposób można uzyskać efekt trójwymiarowy. Wykładziny obiektowe w płytkach dają nieograniczone możliwości ich instalacji i aranżacji danego wnętrza. Mało tego, w razie konieczności można szybko i prosto wymienić dany element zamiast całej wykładziny.
Podłoga z płytek dywanowych – dlaczego warto je instalować?
Instalacja płytek dywanowych to przede wszystkim komfort użytkowania oraz ich właściwości. Wybór odpowiedniego produktu jest niezwykle istotny przy podłogach technicznych. A te spotyka się najczęściej w nowych biurach, o dużym natężeniu ruchu. Ponadto cała infrastruktura techniczna, jak okablowania, czy nawet wentylacja są ukryte pod powierzchnią posadzki. W przypadku posadzki technicznej nie ma możliwości wykonania wylewki samopoziomującej i montażu wykładziny z rolki, gdyż wymogiem jest gwarancja dostępu do okablowania podczas przeglądów serwisowych. Taką możliwości dają łatwe w utrzymaniu w czystości i proste do zdjęcia płytki dywanowe.
Należy także pamiętać, że to nie tylko bezpieczny system wykładzin podłogowych. To również okładziny, które wywierają ogromne wrażenie ze względu na ilość wzorów i kolorów. Nic więc dziwnego, że są bardzo chętnie wykorzystywane w projektach architektów wnętrz. Dają nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne. Od prostych wzorów geometrycznych, popularnej szachownicy czy wyznaczonych szlaków komunikacyjnych, po abstrakcyjne realizacje z możliwością mieszania struktur i kolorów. Tego typu wykładziny w płytkach świetnie sprawdzają się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Ich ponadprzeciętna wytrzymałość oraz proste układanie i szeroka gama designerska sprawiają, że dzięki nim można wyróżnić się na tle konkurencji.
Polecane produkty: