zabezpieczenie podłogi po montażu

SHARE

Sposoby na zabezpieczenie podłogi po montażu

Autor:

Podłogi LVT

Podłoga potrzebuje specjalnego zabezpieczenia, ponieważ jest powierzchnią stale eksploatowaną i narażoną na działanie wielu różnych czynników, które mogą ją uszkadzać. Bez względu na to, czy jest ona pokryta drewnianymi deskami, panelami czy sztucznym tworzywem, należy o nią odpowiednio dbać. Przykrywanie jej dywanami, czy chodniczkami może w wielu przypadkach okazać się niewystarczające. Nie zawsze jest to także rozwiązanie komfortowe dla domowników. Co więc zrobić, aby odpowiednio zabezpieczyć podłogę po montażu?

Przeczytaj także:

Podstawowe zasady pielęgnacji podłóg

Właściwy dobór środków oraz metod do pielęgnacji podłogi jest pierwszym krokiem do tego, aby zachować ją w doskonałym stanie. W przypadku podłogi z paneli laminowanych najważniejsze jest unikanie nadmiernej wilgoci i stosowanie łagodnych środków czyszczących. Z kolei podłogi drewniane wymagają systematycznego zamiatania i mycia, jednak należy stosować się do określonych środków. Podłogi nie można nadmiernie przemaczać, a każdy preparat musi być dostosowany do rodzaju pokrywającego ją impregnatu lub lakieru, oleju, czy wosku. Sprawdza się w tym przypadku czyszczenie szmatką lub mopem. Wykładziny dywanowe wymagają z kolei regularnego odkurzania. Raz na jakiś czas warto je dodatkowo wyprać za pomocą preparatu przeznaczonego do tego celu.

Impregnacja podłogi po montażu sposobem na zachowanie jej oryginalnego wyglądu

Impregnacja jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie podłogi po montażu. Zadaniem impregnatu jest wniknięcie w struktury materiału, z jakiego wykonana jest podłoga i zabezpieczenie jej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Impregnacja chroni też przed działaniem wilgoci. Tworząc na powierzchni podłogi swoisty filtr ochronny, ułatwia też jej czyszczenie. Impregnat można bowiem bezpiecznie myć, bez obawy o zniszczenie desek lub paneli. Ze względu na wytrzymałość, odporność oraz atrakcyjny wygląd takiego wykończenia, najczęściej stosuje się lakiery lub wosk olejowy. Dla lepszego rezultatu warto przeprowadzać proces impregnacji co kilka lat. W zależności od zastosowanego impregnatu podłoże może wymagać nieco innej pielęgnacji.

Czym zaimpregnować drewnianą podłogę?

Piękna drewniana posadzka nie może pozostać niezabezpieczona po montażu. Pokryta odpowiednim preparatem nie będzie się niszczyć, zmieniać koloru i szybko starzeć. Drewno na podłodze wymaga procesu wykończenia. Dzięki środkom impregnującym można zmniejszyć naturalną nasiąkliwość materiału i uodpornić go na działanie promieni słonecznych.

Bejcowanie i malowanie

Farby i bejce stosowane są głównie po to, aby zmienić naturalny kolor podłoże po ułożeniu podłogi. Bejce wnikają w drewno nadając mu barwy bez tworzenia powłoki na jego wierzchu, dzięki czemu rysunek słojów pozostaje bez zmian i jest pięknie uwidoczniony. Oprócz barwienia konserwują drewno. Im więcej warstw bejcy się naniesie na powierzchnię, tym ciemniejszy efekt się uzyskujemy. Farby w przeciwieństwie do bejc pokrywają powierzchnię kryjącą powłoką, prawie całkowicie maskując naturalne słoje. Można je podzielić na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze z nich są mniej szkodliwe i jednocześnie mniej trwałe. Mogą przy tym dawać efekt połysku, matu lub półmatu.

Lakierowanie

Aby drewno pokryć powłoką, które nie będzie przepuszczać wilgoci, należy użyć do tego celu lakieru. Będzie on efektywnie chronił przed uszkodzeniami materiału, a przez wyrównanie powierzchni ułatwi jej utrzymanie w czystości. Przed nałożeniem lakieru zasadniczego należy użyć podkładowego, który ma za zadanie odciąć naturalne soki drewna i zmniejszyć jego chłonność. Dopiero później przystępuje się do lakierowania powierzchni. Na rynku dostępne są produkty matowe, półmatowe, błyszczące i bezbarwne, a także o określonym kolorze. Najlepsze parametry techniczne zachowuje lakier epoksydowy – jest odporny i trwały, nadaje się do każdego pomieszczenia.

Olejowanie i woskowanie

Nie ma bardziej naturalnych środków do impregnacji deski podłogowej niż oleje i woski. Najczęściej są one bezbarwne, ale można dodać do nich kolorowy pigment. Ich wadą jest potrzeba częstej konserwacji. Oleje wnikają w struktury włókien, nadając im satynowy odcień, ale nie tworzą przy tym powłoki kryjącej fakturę. Pozwalają materiałowi oddychać i chronią przed przenikaniem wody oraz wilgoci. Na pokrycie drewnianej podłogi możemy wybrać też woski. Działają podobnie jak oleje, ale tworzą powłokę, dzięki czemu lepiej uodparniają drewno na zabrudzenia i przenikanie wilgoci.

Jak konserwować panele podłogowe?

Konserwacja paneli podłogowych nie jest w gruncie rzeczy niczym skomplikowanym. W zasadzie polega ona wyłącznie na impregnacji, ale nie oznacza to, że trzeba ją pastować. Można przeprowadzać tak zwane cotygodniowe czyszczenia. Mycie paneli podłogowych należy wykonywać przy pomocy dedykowanych środków. Takie preparaty nie tylko czyszczą powierzchnię, ale także zawierają składniki, które ją konserwują. W przypadku paneli laminowanych takie czyszczenie wystarczy, ponieważ laminat sam w sobie jest impregnatem. Do mycia paneli podłogowych wystarczą preparaty dostępne w sklepach – są one antystatyczne, lekko nabłyszczają i zmniejszają prawdopodobieństwo pojawiania się plam.

Ochrona położonej podłogi przed wilgocią i kurzem

Najprostszym sposobem, aby cieszyć się piękną i trwałą podłogą jest unikanie chodzenia po niej w butach i korzystanie z dobrych wycieraczek oraz chodników, które znajdują się w holu lub przedpokoju. Skutecznie otrzepanie i wytarcie obuwia zmniejsza ryzyko naniesienia na podłoże wilgoci oraz drobinek kurz i piasku. Chodzenie po mieszkaniu w miękkim, domowym obuwiu to dodatkowa inwestycja w utrzymanie atrakcyjnego stanu podłogi. Oczywiście, wykorzystanie dywanów i wykładzin również stanowi doskonała ochronę podłogi, jednak moze odbierać radość z oglądania pięknego jej wykończenia.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

jak dopasować kolor wykładzinyJak dopasować kolor wykładziny?
podłoga betonowa w domuPoznaj zalety podłogi betonowej w domu