warunki do układania podłogi drewnianej

SHARE

Warunki otoczenia w miejscu układania podłogi – wpływ wilgoci na montaż podłogi

Autor:

Podłogi LVT

Warunki montażu podłogi mają ogromne znaczenie. W przypadku, gdy są one złe, a podłoga drewniana zostanie zamontowana, najpewniej dojdzie do jej uszkodzenia. Należy pamiętać, że drewno to materiał żywy, który reaguje na mikroklimat w danym otoczeniu. Biorąc pod uwagę ten istotny aspekt już od samego początku remontu, przeprowadzi się go sprawnie i uniknie niepotrzebnych podłóg. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, dzięki czemu będzie można później cieszyć się piękną i trwałą podłogą z drewna. 

Przeczytaj także:

Wilgotność wylewki

Najczęściej podłogę drewnianą klei się bezpośrednio do wylewki. Należy więc dopilnować, aby ekipa montująca podłogę zmierzyła wilgotność posadzki. Parametr ten nie powinien przekraczać w przypadku wylewki cementowej 2%, a anhydrytowej 0,5%. Jeśli wylewka będzie mokra, ułożone na niej drewno nabierze wilgoci i parkiet zacznie pęcznieć. To spowoduje, że deski zaczną „łódkować”, tzn. na złączach powstaną wybrzuszenia. Istnieje również ryzyko, że pod wypływem rozpychania się podłogi, zaczną pękać ściany.

Dlatego też bardzo istotne jest to, aby zwracać uwagę na to, żeby wylewka nie była zalewana wodą. Jeśli do tego dojdzie, trzeba będzie na bieżąco ją suszyć przez wietrzenie lub ogrzewanie w sezonie grzewczym. Warto także poinformować ekipę montującą podłogę o takim zdarzeniu, żeby zwróciła szczególną uwagę na konkretne miejsca w pomieszczeniach. By dostosować warunki montażu podłogi drewnianej, w przypadku wyższej wilgotności wylewki, można zastosować specjalne osuszacze lub grunty odcinające wilgoć.

Stabilność i poziom wylewki

Poza prawidłową wilgotnością, wylewka powinna być twarda i równa. Dlatego trzeba sprawdzić, czy się nie kruszy, nie jest popękana i czy się nie ugina. Jeśli zaobserwuje się takie sytuacje, najlepiej będzie poradzić się specjalisty, aby dowiedzieć się jakie działania przedsięwziąć w tym konkretnym przypadku. Poza tym wylewka musi być równa. To, czy wylewka „trzyma poziom” wpływa nie tylko na końcowy efekt, ale również na szybkość i koszt montażu. Nierówność dopuszczalna to 3 mm na długości 2 mb. 

W przypadku większych odchyleń stosuje się z reguły wylewkę samopoziomującą. W przypadku mniejszych i sporadycznych odchyleń od normy można zdecydować się na użycie większej ilości kleju. Istotne jest także to, aby nie było na niej żadnych zanieczyszczeń. Jeśli takowe będą, to trzeba będzie przeszlifować posadzkę. 

Wilgotność powietrza i warunki otoczenia w miejscu montażu desek podłogowych

Na warunki układania podłogi drewnianej wpływa także wilgotność powietrza i temperatura w pomieszczeniach. Temperatura podczas montażu podłogi drewnianej powinna wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza, z kolei wilgotność od 45 do 60%. Są to najbardziej sprzyjające warunki dla wielu gatunków drewna. Po zamontowaniu desek, jeśli nie użytkuje się jeszcze pomieszczeń, warto utrzymywać temperaturę na poziomie 18 stopni Celsjusza i zadbać o stałą wentylację. W sezonie grzewczym warto również zakręcić grzejniki i dodatkowo nawilżać pomieszczenia. Do zabezpieczenia podłogi na dłuższy czas nie można używać folii, ponieważ wstrzymuje ona przenikanie wilgoci. Dlatego podłogę drewnianą najlepiej zabezpieczać tekturą.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

podłoga z deski warstwowej jak kłaśćJak kłaść podłogę z deski warstwowej?
izolacja podłogi na gruncieJak prawidłowo wykonać izolację podłogi na gruncie?