płytki rektyfikowane co to

SHARE

Czym są płytki rektyfikowane?

Autor:

Podłogi LVT

Płytki rektyfikowane różnią się od zwykłych płytek ceramicznych tym, że są poddawane dodatkowej obróbce. Dzięki niej różnice wielkości pomiędzy pojedynczymi kaflami są bardzo niewielkie. Wiele osób coraz częściej decyduje się na nie i układa je w swoich pomieszczeniach. Czym są płytki rektyfikowane? Co oznacza proces rektyfikacji? Gdzie można układać płytki bez fug?

Przeczytaj także:

Czym są płytki rektyfikowane?

Procesowi rektyfikacji podlegają płytki, które w efekcie uzyskują regularne brzegi i niemal identyczne rozmiary. Kąty takich płytek mają równe 90 stopni, a ich krawędzie są ostro zakończone. W odróżnieniu od kafli kalibrowanych, czyli sortowanych mechaniczne na partie o zbliżonych rozmiarach. Nie ma tu mowy o różnicach wymiarowych w jednej paczce. Płytki rektyfikowane są nie tylko równych rozmiarów, ale i tej samej grubości. Natomiast kalibrowane są cieńsze i mają zaokrąglone krawędzie. Zasadnicza różnica widoczna jest w koszcie, ponieważ rektyfikowany gres jest droższy od tradycyjnych kafli. 

Co oznacza rektyfikacja płytek?

Po nadrukowaniu wzoru, wypaleniu i ostudzeniu, płytki przechodzą proces rektyfikacji. Jest to jeden z ostatnich procesów produkcyjnych, który polega na mechanicznej obróbce krawędzi kafli. Szlifuje się je tak, żeby uzyskać krawędzie o jednolitych i regularnych kształtach. W praktyce rektyfikacja zmniejsza różnice wymiarowe płytek. Mogą się one różnić jedynie wielkością i grubością do 0,2 mm. 

Jak układać płytki rektyfikowane?

Płytki rektyfikowane cieszą się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Co istotne, sposób ich układania jest taki sam jak w przypadku płytek ceramicznych. Warto pamiętać o gładkiej powierzchni podłoża, które w razie konieczności można szlifować lub zastosować wylewkę samopoziomującą. Bardzo ważną kwestią jest położenie spoiny. Panuje mylne przekonanie, że podłoga z płytek rektyfikowanych nie ma w ogóle fug. Montaż płytek rektyfikowanych bez fugi nie jest rekomendowany. Instytut Techniki Budowlanej zaleca wypełnienie szczelin o szerokości 2 mm. Jest to jednak na tyle mała fuga, że może z powodzeniem imitować bezfugowe kładzenie płytek. Należy zastosować specjalną zaprawę do wąskich fug i przyklejać je klejem wysokoelastycznym do ceramiki i okładzin. 

Jakie są zalety płytek rektyfikowanych?

Zakup płytek rektyfikowanych wiąże się przede wszystkim z tym, że można uzyskać efekt gładkiej i jednolitej powierzchni. Oczywiście, jest to produkt droższy, ale jednocześnie też znacznie lepszy jakościowo. Ponadto wyróżnia się kilkoma istotnymi zaletami:

  • łatwość układania,
  • dostosowanie do własnych preferencji,
  • uniwersalność,
  • minimalna fuga pomiędzy płytkami.

Jeśli więc dysponuje się odpowiednim budżetem oraz umiejętnościami układania płytek, warto się na nie zdecydować. Płytka rektyfikowana pozwala tworzyć efektowne aranżacje nie tylko w nowoczesnym stylu. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

układanie płytek bez fugiCzy można układać płytki bez fugi?
Wady i zalety płytek na balkonieWady i zalety płytek na balkonie