Dlaczego przed położeniem podłogi należy przeprowadzić test na wilgotność?
Urządzając nowy dom lub zwyczajnie dbając o podłogę tam, gdzie mieszkamy, najczęściej martwimy się zalaniem podłogi w wyniku powodzi, pęknięcia rury, przecieku w dachu czy gdy np. sąsiad nas zaleje. To są typowe obawy mieszkańców domów i mieszkań związane z utrzymaniem podłogi w dobrym stanie. Jednak przyczyna uszkodzenia podłogi może być bardziej prozaiczna, a co ważne, można jej odpowiednio wcześniej, zapobiec. Mowa o poziomie wilgoci w podłożu. Dobrzy fachowcy zdają sobie z tego sprawę, ale z poziomu osoby urządzającej dom czy mieszkanie, warto samemu o tym wiedzieć. Dzięki wcześniejszemu sprawdzeniu wilgotności można podjąć środki ostrożności, aby zapobiec uszkodzeniom.
Na szczęście, można, a nawet trzeba wcześniej sprawdzić poziom wilgotności podłoża i zabezpieczyć się na wypadek uszkodzeń. Jeśli nasze podłoże będzie zbyt wilgotne, a nie sprawdzimy tego zanim ułożymy wykładzinę podłogową, mogą pojawić się uszkodzenia lub nierówne powierzchnie. Poza tym, poziom wilgotności wpływa na procedurę instalacji.
Wilgotność posadzki można sprawdzić specjalnym miernikiem, który można wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu budowlanego lub poprosić osoby układające podłogę, aby sprawdziły poziom wilgotności. Jest to prosta czynność, a może wiele pomóc, jeśli chodzi o sprawny remont, jak również zapobiec późniejszym kosztownym poprawkom. W tym wypadku warto być dokładnym i czujnym, aby nie tracić potem czasu i pieniędzy na ponowne prace budowlane.
Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą podłoże o za wysokim poziomie wilgotności? Duży wpływ ma tu materiał podłogi, bo może ona zostać uszkodzona przez wodę. W zależności od rodzaju wybranej podłogi, ta może ulec różnego rodzaju uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć. Ogólnie rzecz ujmując, im mniej odporny na wilgoć materiał, tym bardziej jest on podatny na uszkodzenia.
Zastanów się, jak wilgoć może wpłynąć na wybrany przez Ciebie materiał podłogowy:
- podłogi drewniane – jak wiadomo to materiał wyjątkowo wrażliwy na wilgoć, mogą pojawić się wypaczenia, wybroczenia, puchnięcie i rozwarstwianie, co w efekcie powoduje odklejanie się desek od podłoża i ich gnicie. Nawet podłoga z najtwardszego drewna z upływem lat, pod stałym działaniem wilgoci, może ulec przebarwieniu i gniciu
- twarde płytki – wilgoć unosząca się z podłoża może zniszczyć spoiwo czyli klej. Płytki nie będą trwale trzymały się w miejscu, co będzie powodować ich poruszanie się i przesunięcie, a co gorsza może powodować brzydki zapach i toksyczną pleśń
- podłogi pływające – panele laminowane, LVT i niektóre podłogi drewniane, gdzie nie wykorzystuje się kleju i tworzą formę tzw. podłogi pływającej; układa się je tam gdzie mamy zmienny poziom wilgotności. Podłogę pływającą chroni bariera przeciw wilgoci m.in. w postaci specjalistycznych podkładów. Znajduje się ona między podłożem, a podłogą pływającą. Gdy jednak wilgoć naruszy podkład to podłoga może ulec uszkodzeniu.
- klejone wykładziny PCW – pod wykładziną elastyczną PCW znajduje się klej, który może być naruszony przez wilgoć z podłoża. Wówczas mogą powstać wybrzuszenia, a wykładzina będzie odrywać się od podłogi. Na wykładzinie mogą pojawić się „bąble”, które mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu, a pod wykładziną może tworzyć się szkodliwa pleśń.