W jaki sposób układać panele winylowe?
Nowoczesne panele podłogowe winylowe dostępne są w nieograniczonej ilości wzorów i rozmiarów. Zamiast drogiego i kłopotliwego e pielęgnacji drewna można postawić na inne rozwiązanie, które pozwoli stworzyć wygląd drewnianych desek, dębowego parkietu, ceramicznych płytek i wielu innych materiałów. Przy odrobinie rękodzielniczego talentu możliwe jest ułożenie podłogi z winylowych paneli we własnym zakresie. Trzeba tylko zdecydować się na konkretną metodę montażu, wybrać odpowiednie panele i przestrzegać kilku ważnych zasad.
Przeczytaj także:
- Od czego zależy trwałość drewnianej podłogi?
- Jak efektownie ułożyć drewnianą podłogę?
- Jak dopasować listwę przypodłogową do podłogi?
Przygotowanie pomieszczenia przed rozpoczęciem prac
Przed rozpoczęciem układania paneli winylowych, najlepiej je poddać aklimatyzacji w pomieszczeniu, w którym będą montowane. W przypadku transportu lub przechowywania w temperaturze niższej niż 5 stopni Celsjusza czas aklimatyzacji należy wydłużyć nawet do 48 godzin. Pomieszczenie, w którym będą one zamontowane musi być czyste, więc wylewce nie może znajdować się kurz i pył oraz inne zabrudzenia. Układanie paneli winylowych rozpoczyna się od przygotowania podłoża.
Podłoże powinno być równe i suche. Jeśli są na nim jakiekolwiek nierówności przekraczające 1 milimetr, o długości większej niż 20 centymetrów lub grubości 2 milimetrów i długości 1 metra, to należy je wyrównać. W tym przypadku świetnie sprawdzają się cementowe masy szpachlowe lub gotowe wylewki. Co istotne, podłogi winylowe, podobnie jak inne panele podłogowe, standardowa deweloperska posadzka, zrobiona zgodnie ze sztuką, będzie jak najbardziej odpowiednia.
Solidny podkład pod panele winylowe
Wybór odpowiedniego podkładu jest kwestią bardzo ważną. Choć nie będzie on widoczny to ma olbrzymi wpływ na komfort użytkowania podłogi. Dlatego nie powinno się wybierać najtańszego rozwiązania. Warto kupić podkład, który da gwarancję ciepłej i cichej podłogi oraz będzie stanowił izolację akustyczną. Przy samodzielnym układaniu paneli podłogowych winylowych najlepszym wyborem będzie podkład poliuretanowo-mineralny dedykowany do paneli winylowych. Zapewni on nie tylko bezproblemowy montaż paneli na klik, ale też spełni warunki gwarancji. Dzięki zastosowanej technologii zwiększa on wytrzymałość układanych paneli podłogowych oraz chroni precyzyjne zamki i przedłuża żywotność podłogi. Niski opór cieplny pozwala na efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego i spore oszczędności w okresie grzewczym.
Montaż paneli winylowych zgodnie z kierunkiem padania światła
Równy i poprawnie ułożony pierwszy rząd paneli to bardzo duże ułatwienie. Dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na staranność na początku. To pozwoli zaoszczędzić problemów przy układaniu kolejnych rzędów. Układanie paneli winylowych rozpoczyna się od lewej strony wzdłuż ściany, zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. A zatem tradycyjnie deski układane są prostopadle do okien. Powinno się pamiętać przy tym, aby pozostawiać 5-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian. Jak więc kłaść panele winylowe? W pierwszej kolejności łączymy panele krótszym bokiem, a następnie całą wstęgę należy zakleszczyć długim bokiem do wcześniej położonych rzędów.
Układanie paneli winylowych w systemie pływającym na podłodze
Układanie kolejnych paneli winylowych rozpoczyna się od elementu, który został odcięty z ostatniej deski w poprzednim rzędzie. Stosuje się przesunięcie około 30 centymetrów. Dobór sposobu układania paneli zależy w zasadzie od dwóch kwestii – wymiarów pomieszczenia, indywidualnych preferencji stylistycznych i tego, czy w grę wchodzi minimalizowanie liczby odpadów. Panele winylowe można układać z regularnym przesunięciem w tak zwaną cegiełkę, najczęściej stosowane są przesunięci 1/2 i 1/3. Można też układać je z nieregularnym odstępem, wtedy podłoga sprawia wrażenie bardziej nowoczesnej i autentycznej.