jak naprawić uszkodzone panele podłogowe

SHARE

Jak naprawić uszkodzone panele podłogowe?

Autor:

Podłogi LVT

Podłogi pływające z paneli laminowanych, drewnianych czy korkowych to rozwiązania często stosowane nie tylko w nowych, ale także remontowanych domach. Nie są one drogie, łatwo się je układa, a ich duża grubość jest zachętą do wykonania nowej posadzki na starej i zniszczonej. W ten sposób można uniknąć kłopotliwych prac rozbiórkowych i nie ma ryzyka, że łączna grubość podłogi zdecydowanie wzrośnie. Często również remont obejmuje renowację starej posadzki z paneli. Może to być związanie nie tylko z jej odświeżeniem, ale także konieczną wymianą jednego elementu albo kilku paneli, które są znacznie uszkodzone. Jak więc naprawić panele podłogowe? 

Przeczytaj także:

Jak naprawić uszkodzone panele podłogowe z rysami i niewielkimi wgłębieniami?

Powierzchnię paneli bardzo łatwo zarysować. W szczególności dotyczy to tanich i miękkich modeli. Niewielkie wgłębienia czy też zadrapania i zarysowania można wypełnić preparatem do nabłyszczania i odświeżania podłogi z paneli. Do zniwelowania głębszych rys lepiej zastosować odpowiedni lakier. Najgłębsze z rys jeden lub dwa dni przed lakierowaniem należy wypełnić szpachlówką dobraną pod kolor drewna. Gdy wyschnie, należy ją przeszlifować papierem ściernym o małej ziarnistości. Rysy na olejowanej podłodze wystarczy lekko zeszlifować i nanieść na te miejsca olej regeneracyjny. Niekiedy zdarza się tak, że te czynności trzeba kilkukrotnie powtórzyć. 

Jak wymienić uszkodzone panele podłogowe w domu?

Naprawa paneli podłogowych może niekiedy wymagać wymiany poszczególnych elementów. Wbrew pozorom nie jest łatwo usunąć jeden lub dwa panele z gotowej już posadzki. Są one przecież wzajemnie połączone zamkami na pióro wpust. Uszkodzone panele będzie trzeba więc usunąć ostrym nożem lub przy pomocy piły tarczowej, ponieważ należy je wyciąć, jednocześnie starając się nie uszkodzić dobrych elementów. Po usunięciu paneli oczyszcza się z grubsza odsłonięte podłoże i wkleja nowe panele. Jeśli jest to konieczne, trzeba nowe panele jeszcze dociąć do określonych wymiarów. Najbezpieczniej będzie przykleić je całą powierzchnią do podłogi i nanieść klej na ich krawędzie, aby styki były szczelne.

Jak ułożyć nowe wykończenie podłogi na starej posadzce?

Aby możliwe było ułożenie posadzki z paneli, podłoże musi być nie tylko suche, ale również stabilne. Zanim więc zapadnie decyzja o ich układaniu na starej podłodze, należy ocenić, czy się ona nie ugina za bardzo oraz, czy jej nierówności nie przekraczają 4 milimetrów. Najłatwiej jest wyrównać mineralne podłoże. Dziury i pęknięcia można wypełnić zaprawą lub doprowadzić w całości do równego poziomu poprzez zastosowanie wylewki samopoziomującej. W przypadku drewnianej podłogi nawet większe nierówności da się naprawić. Wystarczy wtedy w te miejsca przykleić płyty cienkiej sklejki.

Mniejsze nierówności można wygładzić podkładami z wygłuszających płyt wiórowych. Jeśli na podłodze występują bardzo duże ubytki i nierówności, najlepszym rozwiązaniem będzie przykręcenie do niej płyt OSB. Warto także dodać, że jeśli podłoga jest drewniana i usytuowana na legarach, a na dodatek ugina się pod stopami, to nie można na niej kłaść posadzki, zanim nie rozwiąże się tego problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest niestety demontaż wszystkich desek i dołożenie dodatkowych legarów. Gdy niektóre klepki albo deski oddzieliły się od podłoża, można je ponownie dokleić lub przybić. Jeśli jest ich zbyt dużo, to usunięcie całej posadzki będzie najlepszym wyborem. Panele podłogowe można też układać na starych wykładzinach, pod warunkiem że nie są one za bardzo podarte i nie odstają od podłoża.

Klejenie paneli podłogowych do podłoża

Posadzka z paneli podłogowych nie musi być montowana tylko i wyłącznie w systemie pływającym. Można ją także zamontować na klej. Odchodzi wtedy praca z układaniem podkładu wygłuszającego i folii paroizolacyjnej. Niestety, ale ewentualna konieczność naprawy uszkodzonych paneli będzie znacznie trudniejsza. Przed rozpoczęciem układania podłoże musi być odpowiednio przygotowane i to znacznie staranniej niż w przypadku posadzki pływającej. Musi być ono równe i gładkie, ponieważ podkład nie zniweluje drobnych różnych poziomów. Podłoże musi również być odpylone, osuszone i oczyszczone, a na koniec zagruntowane preparatem poliuretanowym albo epoksydowym. 

Do montażu paneli używa się klejów kontaktowych do paneli drewnianych. Mogą to być produkty dyspersyjne lateksowe albo rozpuszczalnikowe. Do paneli o spodzie z PCW wykorzystuje się kleje z dodatkiem żywicy akrylowej. Produkt nanosi się pędzlem albo wałkiem welurowym zarówno na podłoże, jak i na paneli. Naprawa podłogi tego typu będzie trudna ze względu na to, że kleje bardzo mocno trzymają. W przypadku niewielkich zarysowań lub ubytków można wykorzystać zestaw naprawczy do paneli, który znaleźć można w wielu różnych sklepach z podłogami. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

przyczyny zapadania się podłogiJakie są przyczyny zapadania się podłogi?
Podłoga dębowa - właściwości, wygląd, zaletyPodłoga dębowa - właściwości, wygląd, zalety i cena