Jaki olej wybrać do podłogi drewnianej?

SHARE

Jaki olej wybrać do podłogi drewnianej?

Autor:

Podłogi LVT

Olej do drewna pozwala wydobyć jego głębię koloru i nadać mu ciepły odcień. Podkreśla również usłojenie drewna i znacząco zwiększa jego właściwości, jak trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie parkietu drewnianego nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga staranności. Oznacza to, że z powodzeniem można je wykonać samodzielnie, jeśli zastosuje się odpowiednie produkty i przykłada się do zadania. 

Przeczytaj także:

Czym są oleje do drewna i olejowoski?

Oleje i olejowoski są produktami znanymi od setek lat, ale dopiero od około trzech dekad można zauważyć prawdziwą ekspansję tych produktów na rynki na całym świecie. Obecnie produkowane oleje są w stosunku do swoich poprzednich wersji znacznie bardziej udoskonalone, mają lepszą recepturę i są dostosowane do najnowszych metod nanoszenia. W sklepach specjalistycznych można znaleźć ich cztery podstawowe rodzaje:

  • oleje do drewna bezrozpuszczalnikowe – zawierają one nawet do 100 procent oleju naturalnego, 
  • oleje do drewna rozpuszczalnikowe – mają do 90 procent zawartości oleju naturalnego, a dodatkowo zawierają rozpuszczalniki i żywicę,
  • olejowoski – bezrozpuszczalnikowe oleje z dodatkiem naturalnego wosku carnauba,
  • olejowoski High Solid – mieszanki oleju i wosku z dodatkiem żywic.

Transparentne oleje i olejowoski do zabezpieczania powierzchni drewna

Na rynku znaleźć można także transparentne oleje do podłóg drewnianych. Mogą one intensyfikować, jak również przyciemniać odcień. Ogromną zaletą takich wyrobów jest to, że nadają drewnu bardzo ładny wygląd. Pogłębiają one barwę drewna i nie tworzą błyszczącej powierzchni, w przeciwieństwie do lakieru. Ponadto sprawiają, że podłoga drewniana znacznie mniej się elektryzuje. Są one również bardziej przyjazne środowisku naturalnemu oraz alergikom. Zaolejowanym podłogom drewnianym nie szkodzi woda i wilgoć, ale mimo wszystko zaleca się jak najszybciej usuwać je z powierzchni podłogi, aby nie powstawały plamy. Dobrze zaolejowana i prawidłowo konserwowana posadzka przetrwa w dobrym stanie grubo ponad 50 lat. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Otóż należy ją przynajmniej dwa lub trzy razy myć i pastować specjalnym preparatem olejowym. W razie konieczności podłogę można poddać kolejny raz olejowaniu i obejść się wtedy bez cyklinowania, co często jest konieczne w trakcie renowacji drewnianej podłogi. Niekiedy okazać się może, że wystarczy tylko zastosowanie zmywacza do olejów podłogowych, jednakże użycie takiego produktu to bagatelka w zestawieniu z niedogodnościami szlifowania.

Jak wybrać olej do parkietu drewnianego? Olejowanie na zimno i ciepło

Każdy fachowiec zajmujący się parkieciarstwem wie, że niewielkie wady i niedoskonałości cyklinowania można szybko zakryć lakierem. Olej niestety obnaży te mankamenty i spowoduje, że będą one jeszcze bardziej rzucały się w oczy. Dlatego przed szlifowaniem powierzchni drewnianej niezbędne jest dokładne oczyszczenie i przeszlifowanie parkietu. Olej można w sumie nanosić na dwa sposoby. Pierwszym jest olejowanie na zimno. Preparat nanosi się na wcześniej przygotowane podłoże szpachelką, wałkiem albo pędzlem. Później następuje polerowanie, a używa się do tego celu szlifierek jednotarczowych z padami polerskimi. Na tym etapie nie stosuje się pad w kolorze beżowym. Narożniki oraz inne miejsca, w które trudno dotrzeć polerką, należy starannie przetrzeć bawełnianą szmatką.  Zamiast beżowego padu można założyć stalową wełnę. Ma ona tę właściwość, że odcina drobne włókna pojawiające się na drewnie po olejowaniu. W taki sposób wykończona posadzka powinna schnąć od siedmiu do nawet czternastu dni, aby olej mógł uzyskać pełnię swoich właściwości i być w pełni wytrzymały. 

Drugim sposobem jest olejowanie na ciepło. W tym przypadku olej rozprowadza się wałkiem albo pędzlem i zaraz po tym olejowaną podłogę poleruje się thermopadem. Podgrzewa on olej do temperatury około 80 stopni Celsjusza i wciera go w drewno. Jest to szybsza i łatwiejsza metoda pielęgnacji podłogi drewnianej. Poza tym powłoka zyskuje wszystkie swoje właściwości w ciągu dwóch, maksymalnie dziewięciu dni. Koszt robocizny jest jednak wyższy, podobnie jak zużycie materiału. 

Olejowanie drewnianej podłogi – kolory

Pigmenty dodawane do oleju pozwalają na jeszcze większą zmianę wyglądu drewna. Z reguły do oleju dodaje się od 5 do 10 procent pigmentu, jednak zmiana barwy podczas olejowania wcale nie jest taka prosta. Jeśli olej nie zostanie dobrze roztarty po podłodze, może ona wyglądać tak, jakby ktoś pomazał ją farbą. Najtrudniejszym zadaniem jest równomierne rozprowadzenie preparatu – oleju z białym pigmentem. W tym przypadku nie wystarczy nałożenie preparatu wałkiem lub pędzlem. Przed wyschnięciem trzeba go jeszcze rozetrzeć włóknistym krążkiem nałożonym na polerkę. Do zmiany barwy drewna, które ma być zabezpieczone olejem, nie można używać bejcy. Olej w przeciwieństwie do lakieru nie odetnie barwnika zawartego w bejcy, przez co będzie on brudził wszystko, co dotknie drewna. 

Czas schnięcia olejowanej podłogi

Czas schnięcia olejowanej podłogi drewnianej zależy od użytego produktu i rodzaju drewna. Jeśli preparat jest nanoszony na zimno, to posadzka uzyska pełną wytrzymałość po tygodniu lub dwóch. Gdy wykona się olejowanie na gorąco, czas schnięcia powinien skrócić się do pięciu dni, ponieważ preparat będzie szybciej wnikać w struktury podłogi. Okres ten wydłużają żywice zawarte w drewnie. Wśród gatunków z ich dużą zawartością wymienia się świerk, sosnę i jodłę. Po zabezpieczeniu olejem schną one około 10 dni. Najwolniej schną tak zwane tłuste gatunki drewna, na przykład ipe – aż 2 tygodnie.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

najważniejsze zasady układania płytek wielkoformatowychJakie są najważniejsze zasady układania płytek wielkoformatowych?
przyczyny zapadania się podłogiJakie są przyczyny zapadania się podłogi?