Podłoga dębowa – właściwości, wygląd, zalety i cena
Dąb jest drzewem, które rośnie w strefie umiarkowanej, półkuli północnej, czyli między innymi na terytorium Polski. Naturalne jest więc to, że wykorzystuje się tego rodzaju drewno w budownictwie oraz do wykańczania wnętrz, a w szczególności do produkcji mebli i paneli lub desek podłogowych. Podłoga dębowa jest jednym ze stałych elementów wykończenia w domach. Warto zaznaczyć, że dębina jest pięknym drewnem i bardzo trwałym, a także znacznie droższe od na przykład pospolitej sosny. Pod względem walorów estetycznych i użytkowych może mu dorównywać tylko jesion lub gatunki egzotyczne. Nie każdemu musi podobać się drewno dębowe, ale z pewnością trzeba zaznaczyć, że ma ono walory, które sprawiają, że jest numerem jeden, jeśli chodzi o krajowy gatunek drzewa do wykańczania podłogi.
Przeczytaj także:
- Jak naprawić uszkodzone panele podłogowe?
- Jakie są przyczyny zapadania się podłogi?
- Jak wykonać wylewkę samopoziomującą grubowarstwową?
- Jaki olej wybrać do podłogi drewnianej?
Jakie właściwości ma podłoga dębowa?
Drewno dębowe jest bardzo twarde – osiąga II klasę twardości Brinella. Jest ono ciężkie, o bardzo dużej wytrzymałości i wyróżnia się sprężystością. Jest odporne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. W dębowej podłodze nie będzie śladów twardych obcasów lub pazurów. Ponadto jest ono stabilne i wykazuje się średnią kurczliwością. Pod wpływem zmian wilgotności nie ulega odkształceniom. Podłogi drewniane są bardzo trwałe i mogą wytrzymać nawet przez kilkadziesiąt lat, jednak istotne jest to, aby je odpowiednio pielęgnować, dzięki czemu zachowają swoje właściwości i walory estetyczne.
Jak wygląda dębowa podłoga drewniana
Deska dębowa podłogowa ma kolor w tonacji brązowej. Widać na niej ciemniejsze linie brązowej twardzieli, ponieważ w przekroju kloca na tle bieli ma żółtawy kolor. W drewnie dębowym pojawiają się także ciemniejsze przebarwienia i nieduże sęki, a samo drewno ma wyraz matowy. Na deskach dębowych świetnie uwidocznione jest usłojenie, które odpowiada ułożeniu pasm bieli i twardzieli. Mogą one mieć bardzo wyrazisty charakter, a czasami tworzyć jednolitą kolorystycznie powierzchnię o delikatnie widocznych słojach. W drewnianej podłodze z dębu zdarzają się sęki, które są ułożone nieregularnie. Są one zwarte, niewielkich rozmiarów i bardzo ciemne.
Jak sortowany jest dąb na deski podłogowe?
W każdym zakładzie produkcyjnym deski dębowe są selekcjonowane między innymi według normy PN-EN 13226. W przypadku dębiny stosuje się podział na natural, rustik i country. Niektórzy producenci w celach handlowych oznaczają dodatkowo swoje produkty klasami, ale opierają się one właśnie na przedstawionym podziale. Co ważne, klasy wyglądu desek dębowych dotyczą tylko warstwy wierzchniej.
Deska dębowa natural
Tego rodzaju deska podłogowa dębowa ma naturalną barwę i strukturę. Ponadto cechuje się dowolnym układem słojów, ma naturalne przebarwienia, jasne sęki, ale dopuszcza się również ciemne, szpilkowe.
Deska dębowa rustik
Jest to bardzo urozmaicona kolorystyka i struktura drewna, ponieważ ma mocne zabarwienia, dopuszczalne zdrowe sęki do średnicy 35 milimetrów i niedopuszczalny biel. W przypadku desek dębowych warstwowych dopuszczalne jest szpachlowanie sęków, w tym również ubytków po sękach, o średnicy do 10 mm.
Deska dębowa country
Jest to również urozmaicona barwa i struktura drewna dębowego. Ma mocne zabarwienia, sęki do średnicy 65 milimetrów, które mogą być popękane, z pewnymi ubytkami szpachlowanymi fabrycznie oraz dopuszczalny rdzeń.
Ile kosztują dębowe deski podłogowe?
Zakres cenowy desek dębowych na posadzkę zależy od wielu różnych czynników. Deski lite są zdecydowanie droższe od warstwowych, ponieważ zawierają więcej cennego surowca. Im większy rozmiar deski dębowej, tym jej cena będzie wyższa. Do kwoty dolicza się także selekcję drewna. W przypadku desek warstwowych liczy się wykończenie wierzchniej warstwy. Wiele procesów obróbki i zabezpieczania drewna zastosowanych, żeby uzyskać wysoką jakość produktu, także wpływa na jego cenę. Dlatego też na rynku można znaleźć tanie deski parkietowe z litego drewna, jak i dębowe warstwowe, które są atrakcyjnie wykończone.
Czy parkiet z drewna dębowego jest dobry do ogrzewania podłogowego?
Odpowiednio dobrana podłoga z naturalnego drewna robi bardzo często piorunujące wrażenie w aranżacji wnętrza. Czy jednak sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe? Najlepszymi wykończeniami do tego systemu grzewczego są płytki ceramiczne lub kamienne. Drewno jest materiałem, który dobrze izoluje termicznie. Elementy z tego materiału na podłogówce będą ograniczać przekazywanie ciepła do pomieszczenia, ale nie wszystkie w jednakowym stopniu. Najkorzystniejsze są pod tym względem deski lub klepki o budowie warstwowej. Liczy się również gatunek drewna. Powinien on charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem skurczu i rozkurczu, a także długim okresem osiągania równowagi higroskopijnej. Dlatego też najlepszym wyborem będą drewna egzotyczne jak doussie, iroko, tek, merbau, jatoba, ale także świetnie sprawdzi się akacja i opisywany dąb.