układanie płytek marmurowych

SHARE

Jak układać płytki marmurowe?

Autor:

Podłogi LVT

Płytki marmurowe w roli wykończenia posadzki są rozwiązaniem, które w przeciągu ostatnich lat znacznie zyskuje na popularności. Zapewniają one nie tylko komfort, ale także luksus. Jak można wykorzystać je w aranżacji wnętrza? Jak układać płytki podłogowe z płytek? 

Przeczytaj także:

Płytki marmurowe – wady i zalety

Spośród licznych odmian płytek kamiennych to właśnie marmur w szczególności wyróżnia się na tle innych. Dobrej jakości płytki na podłogę stanowią połączenie estetyki z funkcjonalnością, podobnie zresztą jak marmur na ścianę. Podłoga z kamienia naturalnego ma wyjątkowe właściwości. Na przykład doskonale przewodzi ciepło, a także na długo je zatrzymuje. To powoduje, że piaskowiec, granit czy trawertyn bardzo dobrze sprawdzają się jako okładzina podłogi ogrzewanej. Luksusowe wykończenie bez cienia wątpliwości jest z pewnością warte swojej ceny. 

Układanie płytek marmurowych jest procesem różniącym się od wykańczania posadzki innymi materiałami, jak np. ceramiką. Mimo iż naturalny surowiec jest wyjątkowo trwały oraz odporny na ścieranie się jego powierzchni, wyróżnia się także innymi walorami, które mogą utrudniać ich montaż. Spośród wielu licznych zalet, należy wspomnieć także o jednej znaczącej wadzie – marmur absorbuje wodę i wilgoć, choć można ten problem zniwelować. Wystarczy zastosować odpowiednie materiały, które dedykowane są do marmuru. 

Szykując produkty do montażu płytek marmurowych w łazience czy innym pomieszczeniu, należy zwrócić uwagę na pH preparatów, gdyż zbyt kwaśne mogą uszkodzić materiał i stworzyć nieestetyczny efekt wizualny. Dlatego należy wybierać środki neutralne. Ważne jest także to, aby klej nie przepuszczał wilgoci. Z kolei jego kolor powinien być nieco ciemniejszy niż odcień samych płytek, co pozwoli stworzyć elegancką aranżację we wnętrzu.

Jak stworzyć określony wzór na płytkach z kamienia naturalnego? 

Idealna podłoga z kamienia powinna być zaaranżowana z rozmysłem. Losowe rozmieszczenie wzoru i najprostsze ułożenie płytek to niewątpliwie sposób na drogą posadzkę bez spektakularnego efektu. Aby zadbać o stylowe wykończenie wnętrza, należy przede wszystkim starannie zaplanować układ płytek. Dzięki temu można zyskać perfekcyjnie dopracowaną i nienaganną stylistykę. Bardzo dobry efekt można uzyskać poprzez zestawienie płyt z rysunkiem częściowo się pokrywającym. Najprostszym rozwiązaniem jest regularne układanie płytek o tej samej wielkości. Można jednak pokombinować ze zróżnicowanymi wymiarami i stworzeniem ciekawej mozaiki. Dodatkowo niestandardowy układ płytek pozwala stworzyć udany rysunek na marmurze. 

Układanie płytek marmurowych – jak to zrobić prawidłowo?

Do układania płytek marmurowych niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Często potrzebne jest zastosowanie zaprawy wyrównującej, aby zoptymalizować powierzchnię podłogi albo ściany. Następnym etapem jest wykonanie gruntowania, dzięki czemu klej zyska doskonałą przyczepność. Istotne jest to, aby pomiędzy gruntowaniem a położeniem kleju zachować 24 godziny odstępu. Klej należy nałożyć nie tylko na posadzkę, ale także na dolną część płytek. Podczas układania kafli należy zastosować równy odstęp, aby można było później położyć fugę. Pomocne są wtedy krzyżyki zapewniające równe odstępy. Ostatnim krokiem jest fugowanie, które wykonuje się gumową packą. 

Należy pamiętać o tym, że samo położenie płytek marmurowych to nie koniec. Istotna jest ich konserwacja i impregnacja. Kafle należy impregnować najpierw dwukrotnie – czyli przed montażem i tuż po nim – a potem przynajmniej raz w roku. Dodatkowo można zastosować intensyfikatory podkreślające naturalny wzór marmuru i zabezpieczające przed odbarwieniem. Przed każdym zabiegiem trzeba płyty bardzo dokładnie wyczyścić. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

gres szkliwiony w kuchniCzy warto kłaść gres szkliwiony w kuchni?
układanie płytek bez fugiCzy można układać płytki bez fugi?