Jak wybrać wykładzinę antypoślizgową na podłogę?

SHARE

Jak wybrać wykładzinę antypoślizgową na podłogę?

Podłogi LVT

Mimo że funkcja estetyczna wykładzin w przestrzeniach publicznych oraz przemysłowych nie pozostaje bez znaczenia, to muszą one spełniać przede wszystkim określone normy i standardy bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych parametrów jest klasa antypoślizgowości. Nieodpowiednie wykończenie podłoża jest uznawane za jedną z najczęstszych przyczyn poślizgnięć oraz upadków w miejscach publicznych. W tego typu przestrzeniach niezwykle istotny jest właściwy dobór pokrycia podłogowego. W szczególności tam, gdzie podłogi narażone są na ciągłe zabrudzenia i działanie wilgoci, a ich użytkownikami są dzieci oraz osoby starsze. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby stopień antypoślizgowości materiału był jak najwyższy i potraktować ten parametr jako jedno z głównych kryteriów wyboru produktu. 

Przeczytaj także:

Czym jest klasa antypoślizgowości?

Bezpieczeństwo zapewniane przez różne modele wykładzin mierzy się na podstawie klasy antypoślizgowości ich powierzchni. Proces ten obejmuje badanie wykładzin na rampie pokrytej olejem, gdzie stopniowe pochylanie umożliwia obserwację zmian w poślizgu materiału. W efekcie każdej wykładzinie przypisuje się współczynnik antypoślizgowości „R”, zgodny z normą DIN51130, skoncentrowaną na badaniu powłok posadzkowych. Skala współczynników zaczyna się od R-9, co oznacza najniższą antypoślizgowość, wynikającą z naturalnych właściwości materiału. Najwyższe właściwości antypoślizgowe symbolizuje współczynnik R-13, zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa. Wśród wykładzin antypoślizgowych znajdują się zarówno wersje dywanowe, PVC, jak i pokrycia kauczukowe. Niektóre modele są wyposażone w specjalne wypukłości, na przykład ryflowane prążki lub pastylki, które dodatkowo poprawiają ich właściwości użytkowe.

Jaka wykładzina antypoślizgowa będzie najlepsza?

Wykładziny antypoślizgowe sprawdzają się w miejscach o wysokiej wilgotności i tam, gdzie podłoga jest narażona na mokre plamy oraz zabrudzenia. Można tu wymienić między innymi lokale gastronomiczne, hale produkcyjne, a także wnętrza publicznych środków transportu, w tym autobusy, tramwaje i pociągi. Istotne jest dopasowanie klasy chropowatości wykładziny do funkcji danej przestrzeni i jej specyficznych właściwości.

Jaka wykładzina antypoślizgowa będzie najlepsza?

Wykładziny z klasą antypoślizgowości R-9, stosowane w połączeniu z odpowiednio zaprojektowanymi strefami czyszczącymi są odpowiednie do miejsc z bezpośrednim dostępem z zewnątrz, a także w szpitalach, przychodniach i placówkach edukacyjnych. Modele o chropowatości R-11 są z kolei przeznaczone do miejsc, gdzie występuje dużo błota i wilgoci, jak hangary, pralnie, czy laboratoria. W halach i zakładach produkcyjnych, szczególnie tych z przemysłu spożywczego, gdzie ryzyko poślizgnięć jest wysokie z powodu obecności tłuszczu, zaleca się montowanie wykładzin z klasy R-13.

Wspomniane klasy antypoślizgowości (R9-R13) są zdefiniowane przez niemiecką normę DIN 51130, ale obecnie stosowane są również normy europejskie ISO – EN 14041:2004. Dotyczy ona wewnętrznych pokryć podłogowych, w tym elastycznych z wyjątkiem mat, włókienniczych oraz modułowych wielowarstwowych pokryć, przy czym wszystkie wykładziny antypoślizgowe zgodnie z tą nią mają oznaczenie śliskości „DS”.

Jak wybrać wykładzinę antypoślizgową? Podsumowanie

Zapewnienie bezpieczeństwa w wykańczanych przestrzeniach nie musi wykluczać atrakcyjnego designu. Nowoczesne wykładziny antypoślizgowe oferują szeroki wybór modeli, które łączą praktyczność i funkcjonalność z bogatą gamą wzorów i kolorów, utrzymując przy tym wysoką jakość. Właściwości antypoślizgowe często stanowią główne kryterium wyboru wykładziny, jednak równie ważne są inne parametry techniczne.

Na przykład, w domach opieki i szpitalach ważna jest matowa powierzchnia, zapewniająca bezpieczeństwo słabowidzącym pacjentom. W budynkach przemysłowych istotny może być stopień trudnopalności materiału. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze wykładziny warto skorzystać z porady doświadczonego eksperta, który pomoże dobrać model idealnie spełniający specyficzne wymagania danej przestrzeni.

Szukasz wykładziny antypoślizgowej? Sprawdź rekomendowane przez nas produkty!

IVC Isafe 70 Sand Forbo surestep laguna

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Czym jest wykładzina schodowa?Czym jest wykładzina schodowa?
Jaka wykładzina na podłogę do magazynu i hali produkcyjnej?Jaka wykładzina na podłogę do magazynu i hali produkcyjnej?